Metal na Radio_Head Awards

Metal na Radio_Head Awards

V ostatnú nedeľu sa konali Radio_Head Awards, hudobné ceny udeľované Rádiom_FM. Nie sú to slovenské Grammy, ale kedže nemáme žiadné iné ceny, kde by o víťazoch rozhodovala akadémia, budú to slovenské Grammy a hotovo. Veď aj sám Jørgen Munkeby, líder nórskych blackjazzistov Shining ich tak nazval, keď informoval o svojej radosti z účasti na jednej z tohtoročných nominácií.

Radio_Head Awards sa (v podstate) odovzdávajú od roku 2008. Časom na nich začalo pribúdať kategórií a pred 6 rokmi boli do programu zaradené aj žánrové ceny. Medzi nimi, vďaka existencii metalovej relácie Headbanger_FM, zasvietili aj ceny pre tvrdé metalové a rockové žánre. Žánre hádam s najväčším množstvom vydaných nahrávok (minulý rok cez 70) a najmenším množstvom priestoru v éteri. A aby sme dokončili vývoj, už druhým rokom nedostávajú v žánrových cenách možnosť hlasovať ľudia, ale iba „odborné poroty“. Takáto porota zaúradovala aj v metale a vybrala týchto 5 nominácií:

 

0N0 – Reconstruction and Synthesis

Bratislavská (už) trojica prinesla ťažký, nepreniknuteľný materiál miešajúci industriál, technické formy moderného death metalu a doom. Na prvý, druhý aj trinásty pohľad málo stráviteľná záležitosť pri ktorej do vás buď udierajú dolámané rytmy podfarbené pazvukmi alebo pomalá bahenná ťažoba. To celé je len občas rozjasnené čistými a melodickými pasážami. Odvážna koláž vytvárajúca pomerne nepočutý výsledok.

 

Poetry In Telegrams – Melancholy

Tretie EP Johnyho Štefečeka je asi maximálny opak, aký v rámci žánru oproti prvému nominovanému môžeme nájsť. S metalom tu v podstate koketuje iba podladenými gitarami so zvukom, ktorý sa nedá pomenovať inak ako krémový. PiT je totiž o minimalistických aranžmánoch a jednoduchých pesničkách idúcich na jemnej až nežnej vlne. Johny zo zásady spolupracuje so zahraničnými kolegami a tak to opäť produkoval Roland Grapow, bicie prichystal Paul Ortiz a o hosťujúci saxofón sa postaral spomínaný Jørgen Munkeby.

 

Rats Get Fat – Hnev

Žilinská partia je asi najaktívnejším z nominovaných telies. Ich neúnavné koncertovanie, vydarené nahrávky a príslušnosť ku súdržnej (doplňte vhodné slová)/core scéne ich dokonca odniesla aj na turné po juchovýchodnej Ázii. „Hnev“ je viac ako výstižné pomenovanie pre ich tretí počin – je naštvaný a nastavuje zrkadlo dobe, v ktorej sa nachádzame – najúdernejší je práve vo svojej po slovensky naspievanej časti.

 

Rust2Dust – Vortex

Živá, energická a svieža hudba tejto partie, ktorá pred albumom „Vortex“ vymenila 2/5 zostavy vždy priťahovala veľkú časť metalového publika. Dá sa povedať, že sú najkomerčnejším z nominovaných (pri rozmachu slovenskej metalovej scény treba brať s rezervou). Tvoria chytľavé a skákavé hitovky, obaľujú ich do veľkej produkcie, vyhrali Wacken Metal Battle, predskakovali Limp Bizkit. „Vortex“ je ich prvým zásekom takmer výhradne v Slovenčine a tiež ich prvým albumom, na ktorý zaradili svoju spoluprácu s rapperom Zverinom.

 

Symbiosis – Inertia

Moderná, progresívna, na rytmike a komplexných štruktúrach založená produkcia, to sú Symbiosis. Medzi ich prvým EP a dlhohrajúcim albumom „Inertia“ uplynuli 4 roky a podľa toho aj vyzerá. Album je dospelejší a náročnejší, no stále si zachováva určitú hravosť, ktorá je pre bratislavských pánov príznačná. Skladby ako „Broken Windows“, „Nature“, alebo „Silver Lining“ ale naznačujú príklom ku o niečo pochmúrnejším náladám, uvidíme, či je to náznak budúceho smerovania. Podobna ako Rust2Dust, aj pre nich bola toto už druhá nominácia na sošku „junáka“.

 

Samotný galavečer sa odohrával v bratislavskej Starej Tržnici. Ako účastník všetkých RHA od doby kedy sa na nich vyskytuje Hard and Heavy, musím povedať, že kedysi v MMC malo podujatie omnoho lepšiu atmosféru a koncentrovaná energia v sále bola na neporovnanie s večierkoidným charakterom a rozlezenosťou Tržnice, ale tak, svojím spôsobom to nie je koncert, tak prečo nie. Na žánrové ceny tradične dochádza kdesi okolo 45 minúty večera a nebolo tomu inak ani teraz. Elektroniku vyhral Keosz, hip hop Vec, world music Katarína Malíková, jazz Eugen Vizváry, klasiku Milan Paľa, Marián Lejava a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (áno, aj takáto kategória je) a experimentálnu hudbu Klára a Ján.

A čo teda metal? Ako vždy, asi najzábavnejšou časťou večera bolo oznamovanie Hard and Heavy nominácií. Tentokrát boli najudivenejšie a najnechápavejšie pohľady prítomných pri zvukovej ukážke od 0N0, ale aj Symbiosis si vyslúžili prekvapené tváre. Ceny odovzdali Karolína Uherčíková, pisateľka pre Muzikus a bubeníčka (In-Sane, ex-Based On Greed, ex-Mind The Gap) a Yxo (Hex), ktorý sa občas pochváli tým, že má rád aj trocha tvrdšiu hudbu. Tak trochu prekvapivo a tak trochu aj nie, si cenu odniesla kapela, ktorá produkuje najmenej prístupnú hudbu zo všetkých nominovaných a do zoznamu víťazov Radio_Head Awards sa pripísal "Reconstruction and Synthesis" od 0N0. Tak rozhodla porota, tak sme rozhodli my. Víťazi pôsobili taktiež prekvapene a vidieť, že preberanie cien nie je niečo, čo by robili každý týždeň, k mikrofónu sa postavil iba gitarista A. a kontrastujúc k vlastnej produkcii jemne a ticho vyslovil slová vďaky. Tá samozrejme patrí aj Rádiu_FM, že dáva aspoň trocha priestoru aj najtvrdším žánrom. Tak, zasa o rok.

Fotogaléria od Janky Holičkovej tu.
Fotogaléria od Veroniky Klimonovej tu.
Oficiálne stránky Radio_Head Awards.

Informácie o článku

Uverejnené: 2017-03-18 13:00:00

Prečítané: 4589x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie