Metalirium bilancuje rok 2018

Metalirium bilancuje rok 2018

Ďalší rok je za nami a priniesol nám opäť mnoho zaujímavého v hudobnej oblasti. Naša redakcia sa vám svojimi slovami pokúsi uplynulý rok priblížiť a ani tentokrát nezostaneme len pri stručnom vymenovaní albumov, resp. koncertov.

 

MAREK "FAJO" FALAT

TOP albumy (abecedne):

ALICE IN CHAINS - Rainier Fog
No novom albume „Alice“ si každý, komu sa páčilo čo-to z ich predošlej tvorby, nájde niečo pre seba. Mne ulahodili najmä podladené gitarové, väčšinou pomalšie motívy plné ťahavých riffov.
AMORPHIS - Queen Of Time
Šestica z krajiny 1000 jazier si už dávno nepotrebuje nič dokazovať a servíruje nám osvedčený recept precítenej melodiky, kde nie je núdza o svieže nápady. Hosťovanie speváčky Anneke van Giersbergen je krásny bonus.
ANTIMATTER - Black Market Enlightenment
Mick Moss už veľmi neexperimentuje a drží sa vo vodách temného melancholického rocku plného emócií. Nechýba mu výrazný vplyv doom metalu i zabŕdanie do progu.
EVOKEN - Hypnagogia
Američania nám pripravili svoje najprístupnejšie dielo a prekročili prah funeral doomu. Množstvo melodiky, klávesy a dokonca čistejšie vokály… zároveň však stále plné priehrštie depresie.
GHOST - Prequelle
Švédi pre zmenu stvorili zatiaľ najkomerčnejšiu dosku, no mne to vôbec nevadí. Tento hard rock s chytľavými nápadmi by sa určite nestratil ani v rádiu. „Rats, oh-uh-óóó-óóóó!“
HAMFERÐ - Támsins Likam
Ďalšia silná záležitosť atmosferického/melancholického doomu priletela až z Faerských ostrovov. Obsahuje všetko, čo v tomto štýle milujem, vyráža mi dych a berie slová z úst. Nádherný pohreb!
JUDAS PRIEST - Firepower
Halfordovcom sa do dôchodku akosi nechce a vydali jeden z vrcholov roka. Za mňa si zaslúžia absolutórium, veď vydolovať zo seba takúto kvalitu aj po vyše 48 rokoch kariéry, to svedčí o pravom, nefalšovanom majstrovstve.
ORPHANED LAND - Unsung Prophets & Dead Messiahs
Nie je to len ďalší úspešný zásek z dielne jednej z najoriginálnejších metalových kapiel, je to priam progresívna cesta Izraelom a opäť i snaha zakopať sekeru medzi náboženstvami. Hosťovanie Hansiho z BLIND GUARDIAN je krásny bonus.
SYLVAINE - Atoms Aligned, Coming Undone
Ak máte radi ALCEST, azda vám zachutí aj projekt Neigeho manželky. Kombinácia zasneného post-rocku s blackgaze pohladí na duši.
WARREL DANE - Shadow Work
Posmrtné dielo niekdajšieho hlasu NEVERMORE a SANCTUARY dokazuje, že jeho autor to aj krátko pred smrťou mal v hlave zrovnané a spievať stále vládal. R.I.P.!


TOP CZ/SK (abecedne):

ET MORIEMUR - Epigrammata
Vedúca kapela súčasného českého death/doomu natočila ambiciózne dielo, kde nechýbajú epické zvraty a v textoch zas množstvo latinčiny.
SELF-HATRED - Hlubiny
Už debut týchto doomerov zaujal, teraz však páni presedlali na rodný jazyk, pridali na ponurosti a výsledkom je depresívna bažina plná naliehavých výkrikov utrpenia. Len tak ďalej!
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Smutnice
Presúvame sa na Moravu, ale zostávame pri doome. A hoci SSOGE si stále idú svojou folklórom dláždenou cestou, vychádza im to na jednotku. Čakanie sa vyplatilo.


TOP koncerty (dátumovo):

VUUR  (16.2.2018, Praha)
PRIMORDIAL, Moonsorrow  (21.4.2018, Praha)
IRON MAIDEN  (20.6.2018, Praha)
Brutal Assault 23 /festival/  (8.-11.8.2018, pevnost Josefov)
ALCEST  (30.9.2018, Praha).

Sklamania:

- Zatknutie gitaristu Pata O'Brien z CANNIBAL CORPSE
- Ukradnutý trademark kapely BAŤUŠKA

_________________________________________________________

 

MATEJ MAKOVICKÝ

Tento rok bol z hudobného hľadiska dobrý. Nie výborný, dobrý. Iba jedinému albumu by som dal lepšie hodnotenie, ako 9/10, ale zato je nesmierne veľa tých super-solídnych. Darilo sa hlavne doomu a deathu, naopak, dobrý thrash bol nedostatkovým tovarom.

TOP albumy (abecedne):

1. VOIVOD - The Wake
VOIVOD neprekvapili a vydali fantastický album. Technika, skladateľstvo a ich nezameniteľný divný štýl dali vzniknúť niečomu, čo sa minimálne v thrashovom/progresívnom svete nebojím nazvať modernou klasikou.
2. USURPRESS - Interregnum
Tento zvláštny mix švédskeho death metalu s trochou sludgu a jazzu neznie ako nič, čo by som kedy v živote počul. "Interregnum" zvládnem počúvať aj viackrát po sebe, to snáď hovorí za všetko. Smutná labutia pieseň zosnulého vokalistu Stefana Pettersona.
3. HORRENDOUS - Idol
Tech-death často trpí nedostatkom dobrého skladateľstva. Tohtoročnou výnimkou č. 1 sú HORRENDOUS. Štylisticky sú bližšie ATHEIST než modernému tech-deathu a v pomalšom tempe sú títo Američania zničujúci. Plus najkrajšia obálka roka!
4. TRIBULATION - Down Below
Gotický metal je najlepší, keď je chytľavý. TRIBULATION svoju hudbu ešte viac zjednodušili a nechali sa viesť svojim skvelm citom pre melódie. Niektorí fanúšikovia neboli unesení, ja však áno.
5. KING GOAT - Debt Of Aeons
Jeden z mnohých výborných "čistých" doomových albumov tohto roku. Oproti ostatným žánrovým kolegom má "Debt Of Aeons" asi najväčšiu hodnotu pri viacnásobnom posluchu vďaka prepracovaným gitarovým linkám a výbornej technike.
6. PORTAL - ION
Škoda trošku uťahaného posledného songu, inak je tento album čistá deathmetalová hypnóza. Znepokojivé gitarové steny tentokrát PORTAL prepojili s niečím, čo sa dá nazvať chytľavosťou. Taktiež riffy sú akési čitateľnejšie, než si pamätám.
7. SOLSTICE - White Horse Hill
V podstate platia podobné slová, ako pri KING GOAT. Ďalší britský doom s čistými vokálmi. Tentokrát menej tvrdý, zato však s nádhernou, smutnou atmosférou a nádychom keltského folku.
8. SPACESLUG - Eye The Tide
A do tretice doom, tentokrát trošku zhúlený. SPACESLUG obohatili svoj štýl o trošku technickejšie pasáže á la ELDER a miestami poriadne pritvrdili. Výsledok? Ich zatiaľ najlepší album.
9. HARAKIRI FOR THE SKY - Arson
Tie melódie sa nedá nemilovať. Takmer hodina konzistentne výborného mixu black metalu a rocku je trošku chytľavejšia, ako predošlý album. Najmä po gitarovej stránke ide o čistý originál.
10. UNDERSAVE - Sadistic Iterations... Tales of Mental Rearrangement
Klasický death na štýl SUFFOCATION, možno so štipkou GORGUTS. Jedná sa o zničujúci náhul, ktorý si púšťam, keď si potrebujem vybiť zúrivosť.

Čestné uznania, a.k.a. "patria do TOP 10, závisí, ako som sa dnes vyspal":
IN VAIN - Currents
YOB - Our Raw Heart
SKELETONWITCH - Devouring Radiant Light

TOP CZ/SK:

MURDER Inc. - Umlčen navěky
SUBURBAN TERRORIST - Inhuman Breed
Obidva albumy sú profesionálne, remeselne výborne zvládnuté a majú aj svoj vlastný štýl a kreatívny prístup, čo ma núti vracať sa k nim dosť často.  

LIVE:

Brutal Assault 23, 8.8. - 11. 8., Jaroměř
Ako každý rok. DEAD CONGREGATION, ARMORED SAINT, MINISTRY, ESOTERIC, LAIBACH, GOBLIN, miliarda ďalších, skvelá atmosféra, dobrá organizácia... ja vám dám Chorvátsko, toto je dovolenka!

CALIGULA'S HORSE, CIRCLES, I BUILT THE SKY, 21.10., Budapešť
ALICE IN CHAINS, MOTHER'S CAKE, 30.6., Viedeň
VOIVOD, MAGGOT HEART, 11.9., Bratislava
SLAYER, ANTHRAX, OBITUARY, LAMB OF GOD. 23.11., Viedeň

Sklamania:

- Podlezenie kvalitatívnej latky u veľkých mien ako GHOST, SKINDRED, SADIST, BEHEMOTH či IHSAHN
- Príliš skoré úmrtia mnohých muzikantov: Vinnie Paul, Tim Calvert, Stefan Petterson, Jill Janus, Killjoy...
- Koniec kariéry RUSH
- Že neviem na Internete prestať klikať na "Zobraziť komentáre"

_________________________________________________________

 

MARTIN MAYER

TOP albumy (abecedne):

A PERFECT CIRCLE - Eat the Elephant
Novinka u mňa prekonala všetky očakávania. Nesmierne silné skladby zvýraznené Maynardovým spevom v sebe nesú posolstvo ako aj množstvo emócií. Moderný art rock, ktorému ťažko hľadať konkurenta.
BEHEMOTH - I Loved You at Your Darkest
Album, ktorý vyvolal u fanúšikov kontroverzné reakcie. Ale to dokážu väčšinou zaujímavé nahrávky, ktoré vybočujú zo zabehaných koľají. Napriek tomu, že nejde o výrazné štýlové vybočenie, niečo na tomto albume je inak. A to beriem ako pridanú hodnotu k tradičným kvalitám BEHEMOTH.  
EMMA RUTH RUNDLE - On Dark Horses
Tretí štúdiový album tejto americkej pesničkárky prináša temné nálady a príjemný "ležérny" spev. Zvláštna kombinácia post rocku, doomu a folku, z ktorej vyžaruje melanchólia a smútok. Spolu s CHELSEA WOLFE a ANNA VON HAUSSWOLFF tvoria v súčasnosti silné ženské hnutie temného rocku. 
CHAOSTAR - Undivided light
Aj keď ide o modernú formu vážnej hudby, s metalom má mnoho spoločného. A to nehovorím o jej autorovi, ktorý je dlhé roky členom SEPTICFLESH. Je to skôr napätie a  temná atmosféra plýžiace sa pod povrchom tejto magickej nahrávky.
LYCHGATE - The Contagion in Nine Steps
Metalová avantgarda zakrádajúca sa temnotou. Skľučujúca psychedelická atmosféra v kombinácii so zložitými stavbami kompozícií vytvárajú neopakovateľný trip, ktorý vás zavedie do krajiny zakrivených zrkadiel.
OCEANS OF SLUMBER - The Banished Heart
Zvláštna kombinácia doom metalu a blacku namiešaná v progresívnom štýle so štipkou popových aranžmánov. A nad tým celým sa vznáša nádherný vokál Cammie Gilbert. Jeden z najväčších objavov na súčasnej metalovej scéne. 
MANES - Slow Motion Death Sequence
Nórski experimentátori majú vo svojej diskografii množstvo silných nahrávok, ktoré sú originálne a nesmierne inšpiratívne. Kapela však dokázala nemožné a vydala vrcholné dielo svojej kariéry. Použila na to osvedčené postupy a zúročila svoj skladateľský talent. 
SHINING - Animal
Jorgen Munkeby zavesil saxofón na klinec a nasmeroval hudbu SHINING do trochu iných vôd. Po úvodnom šoku a miernom znechutení mi podvedomie šepkalo, aby som dal tejto nahrávke ešte šancu. Postupne ma opantala a úplne ma pohltila. Horiaca fakľa osvetľujúca okolitý temný svet, ktorá dobíja moje vyhorené batérie. 
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Smutnice
Po mimoriadne úspešnej nahrávke "Návaz" skupina nezaspala na vavrínoch a vypustila do sveta ďalší klenot, v ktorom svojským spôsobom kombinujú doom metal a moravský folklór. 
RIVERS OF NIHIL - Where Owls Know My Name
Mohutný výbuch hudobnej kreativity. Progresívny death metal v trocha inej forme, na akú som zvyknutý. Album, ktorý som si pustil len zo zvedavosti a absolútne so mnou zamával. 

TOP SK/CZ:

LUNATIC GODS - Turiec 
Aj keď novinkou svojho predchodcu neprekonali, bez debaty ide o výnimočné dielo vysokej kvality. Svoju tvorbu posunuli trocha iným smerom, no zároveň ostali svojskí a originálni. 
ADACTA - Zlo
Energický crust s metalovými prvkami, ktorý zabíja bez zbytočných otázok. Poriadny tlak!
MASTER'S HAMMER - Fascinator
Typickí MASTER´S HAMMER v trocha progresívnejšej forme s vynikajúcimi textami. Hravý black metal s poriadnou dávkou čierneho humoru a nadhľadu. 
KANDAR - Tromaville
Grindcorová víchrica z Brna. Chlieeev!

TOP koncerty (dátumovo):
SCHAMMASCH (20.1.2018, Viedeň - Szene)
KVELERTAK (4.4.2018, Bratislava - MMC)
BEHEMOTH (10.8.2018, Brutal Assault)
VOIVOD (11.9.2018, Bratislava - Randal) 
HYPOCRISY (24.10.2018. Viedeň - Arena)
MASTER'S HAMMER (2.12.2018, Brno - Sono)

_________________________________________________________

 

RADEK CHLUP

TOP albumy:

SYLVAINE - Atoms Aligned, Coming Undone
Sylvaine nahrála post-rock/metalové veledílo, které můžeme svými kvalitami přiřadit k legendárním ALCEST. Deska nabízí jedny z nejsilnějších momentů, jež můžete na post scéně slyšet, přičemž tato norská víla žijící ve Francii umě mísí vlivy své mrazivé domoviny s francouzskou elegancí. 
SPURV - Myra
Instrumentální post-rock z Norska. Spurv nahráli album, jehož si málokdo všiml, přitom jde o desku, která by se dala označit za post-rockové album roku. Melodie udávající pocit osamění, melancholie a zimy v norské divočině. Odosobnění od společnosti, přesto obrovská dávka energie, z níž doslova číší radost ze samotné hudby. Dojemná nahrávka plná mocných melodií. 
KARG - Dornevo
Pro mě nejočekávanější deska roku předčila má očekávání. Dornevo je zhudebněním hrůz odehrávajících se v hlavě, nočních můr z nichž se člověk s pláčem probouzí. Z nahrávky číší hmatatelné zoufalství a zklamání nad životem, což je otisknuto do silných melodií, beznadějných vokálů J.J a hostů z kapel jako DOWNFALL OF GAIA, ANCST či LUNAR AURORA. Deska, tak jako alba HARAKIRI FOR THE SKY, trpí na přílišnou délku, ale po zaposlouchání posluchač zjistí, že je nahrávka plná silných nápadů.
GOD IS AN ASTRONAUT - Epitaph
GIAA, ovlivněni tragédií vně řad kapely, nahráli post-rockový žalozpěv, místy na hranici s ambientem. Tichá deska, která i přesto křičí v nesnesitelné bolesti, aby vás následně pohladila smířením. 
ROLO TOMASSI - Time Will Die and Love Will Bury It
Kapela, která mě zničila. Kapela, která nahrála strašně silnou desku. Co více k tomu napsat. ROLO TOMASSI kombinují vlivy post-metalu, black metalu, hardcoru, deathcoru, mathcoru a jazzu, čímž ukazují progresivní a originální přístup k muzice. Jejich silnou stránkou je temná, místy však pozitivně snová atmosféra, síla emocí a hlubokých textů, které často popisují osobní pocity. Velmi silná věc!
ENTROPIA - Vacuum
Zhulenecká space projížďka. Vacuum je originální, podmanivá deska, která protíná vesmíry psychedelie, trance, sludge a post-metalu. Vesmíry hravosti, ale také hmatatelného zmaru a melancholie. Nadžánrová věc! 
THE OCEAN - Phanerozoic I: Palaeozoic
THE OCEAN se změnili k nepoznání. progressive přístup byl uzemněn hutným sludge/post-hardcore řvaním s důrazem na atmosféru a naštvané emoce, což je něco pro mě. Navíc z kapely cítím velký kus práce na sobě samých. 
PHANTOM WINTER - Into Dark Science
Místy nesnesitelná nahrávka. Sludge, které roztrhá vaší duši na krvavé kusy a vaší mysl uzamče v truhle beze světla. I na mě, jako otrlého posluchače, je tohle album opravdu šílené. Právě proto se k němu rád vracím, avšak s vhodným naladěním.
WE MADE GOD - Beyond The Pale
Příjemný post-rock se screamem/čistým zpěvem z Islandu. Nic převratného pro scénu, ale pro mě velmi emotivní a dobře zahraná věc, která mě jen tak nepustí.
DISTANT DREAM  - Your Own Story
Post/progressive instrumentální metal, který sází na krásný zvuk, zejména kytar, a zároveň zasněnou atmosféru, která posluchači naplní mysl pozitivními pocity.
ZEAL AND ARDOR - Stranger Fruit
Black metal mixovaný s exotickým soulem. Originální a nevšední mix vlivů s obrovskou radostí ze hry. Svěží nahrávka, která je určena otevřeným posluchačům.
DARK BUDDHA RISING - II
Jde sice jen o EP, ale i tak platí za velmi silný počin. Zhulenecké bádání v temném časoprostoru.
ARCHITECTS - Holy Hell
Velký návrat, velké emoce, co více dodat.

_________________________________________________________

 

NIKOL NÁVRATOVÁ

TOP albumy (bez pořadí):

GOD IS AN ASTRONAUT - Epitaph
Instrumentální hudba mě začala zajímat až před pár lety, a to právě kvůli vystoupení těchto Irů na BA. Na tomto albu vdechli život velmi tklivým písním. Ironií je, že jejich vznik podnítila smrt v blízkém rodinném kruhu. 
GAEREA - Unsettling Whispers
Spíše shodou náhod se mi dostala do uší tato black metalová prvotina. Drásá, rve a křičí na všechny strany. Nic pro slabé povahy. 
LONG DISTANCE CALLING - Boundless
Další instrumentální album. Oproti předchozím zmiňovaným GIAA, se zde můžete dočkat nekonečné množství energie a když zrovna budete šlapat sami do kopce, tihle hoši vás budu kopat zezadu, co ji síly budu stačit. Stoprocentně doporučuji když si budete chtít vyčistit hlavu. 
BEHEMOTH - I Loved You at Your Darkest
Podle názvu alba jako by se snad ani nejednalo o death metalovou kapelu. Upřímně jsem se asi měsíc zkoušela s novinkou sžít. Hlavně po prvních posleších to by tuhý boj. Na to, že předchozí tvorbu umím odříkat jak básničku, tady jsem nevěděla jestli tomu tak bude. Moc mě nenadchli. Ale přeci jenom Nergal a spol. jsou pro mě jedni z největších miláčku - dostali další šanci. A tu bezezbytku využili. Ano miluji je, tančím s nimi v uších i na veřejnosti - taková "Rom 5:8" je k tomuto účelu jako stvořená.
MANES - Slow Motion Death Sequence
Tihle Norové se pro mě vždy vyznačovali chutí experimentovat a nejinak je tomu na letošní novince. 
RIVERSIDE - Wasteland
Můj pocit, že co vydají tihle prog kluci, je polský národní poklad, trefili i tímhle počinem.

TOP CZ (bez pořadí):

AWRIZIS - Dreadful Reflection
Volnost a svoboda v míchání tvrdých stylů odnoží metalu. Zajímavý počin, který se jen tak neoposlouchá. 
ET MORIEMUR - Epigrammata
Teskný doom metal, jež vám postaví všechny chloupky na těle a mrazit bude i po dotočení desky v přehrávači. ň
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Smutnice
Po letech čekání se konečně fanoušci naši doom metalové legendy dočkali nových skladeb. Jsem ráda, že zůstali i českých textů (opravdu jim sluší).

TOP koncerty:

STEVEN WILSON - 17.2. Zabrze (PL): Jednoznačně král prog rocku a jiných podivností lahodících hudebnímu uchu. 
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY: Jelikož jsem je během roku viděla několikrát, nechci uvádět datum. Velmi jim slušelo velké pódium na BA, ale živelněji jsem si je užila v klubech.  
RIVERSIDE - 20.10. Kraków (PL): Jsem toho názoru, že právě domácí prostředí jim velmi svědčí. Za všechno mluví několik vyprodaných show, během podzimního turné. Vizuálně i hudebně promakané vystoupení.

_________________________________________________________

 

MICHAL KMEŤ

TOP albumy:

CRYPTOPSY - The Book of Suffering II
Kanadskí šialenci vydali druhú časť knihy utrpenia a tak ako aj pri predošlom diele, aj teraz sa jedná o mimoriadne vydarenú vec. U CRYPTOPSY sa počas celej doby trvania kapely udialo mnoho personálnych zmien a preto bol každý album niečím iný, niekedy až diametrálne odlišný od predošlých. Súčasná zostava však hrá nekompromisný death metal plný zaujímavých riffov typických pre kanadskú školu.
AUGURY - Illusive Golden Age
Na posledný album kanaďanov AUGURY si sme počkali dlhých 9 rokov a čakať sa určite oplatilo. Kým u predošlých CRYPTOPSY ide o číru death metalovú rúbanicu, AUGURY sa viac hýbu v progresívnych vodách plných všelijakých rôznych ideí a nápadov. Jednotliví hudobníci sú majstrami svojich nástrojov a naplno nechávajú popustiť uzdu svojej predstavivosti, takže sa môžete tešiť na neštandartné riffy a ešte utrhnutejšie kompozície popretkávané brutálnym growlingom. Nechýbajú čisté spevy, na druhej strane zas chýba ženský vokál, ktorý perfektne osviežil prvý album tejto kanadskej kapely.
OBSCURA - Diluvium
Technici z Nemecka pokračujú vo svojskom štýle progresívneho death metalu. Komplikované riffy plné vyhrávok a sóličok, poctivo naklepané a samozrejme zahrané na najvyššej možnej hudobnej úrovni. Mne najviac pripomínajú legendárnych CYNIC, jednoznačne odporúčam.
INFERI - Revenant
Američania INFERI ponúkajú svoj album “Revenant” aj čisto v inštrumentálnej verzii, celkom raritka. Ak by som mal túto kapelu nejak v skratke zadefinovať, tak sa jedná o ďalších predstaviteľov technickej odnože death metalu, no aj tentoraz so svojským rukopisom. Či už orchestrálnymi podmazmi, alebo samotnou stavbou riffov aj kompozícií, INFERI sú jednoznačne unikátom a ich album “Revenant” to len úspešne podčiarkuje. Odporúčam všetkým fanúšikom progresívneho a technického death metalu.
SKELETAL REMAINS - Devouring Mortality
Pre mňa asi najväčší objav tohto roka, kedže až tak neholdujem old school death metalu, no SKELETAL REMAINS dokázali v tomto albume dať old school do nového moderného šatu. Tento album sa taktiež na rozdiel od old school albumov pýši perfektným zvukum. Jednoduché no nekompromisné riffy, priamočiary a drsný album miestami až trash, pri ktorom si zaspomínate na prvé albumy DEATH či OBITUARY.
ABORTED - TerrorVision
Belgičania majú svojský nezamenitelný štýl a pokračujú v ňom aj na albume “TerrorVision”. Pestrý mix klepaníc a pomalších nosných pasáží všetko v temnej melancholickej nálade, ktorá sa nesie od začiatku do konca. Kompaktný album plný death metalovej temnoty.
BENIGHTED - Dogs Alway Bite Harder Than Their Master
Štavnaté EP-čko ktoré vám nakope zadky. Pár nových vecí, jeden cover od AT THE GATES a osem live skladieb vytvorilo pestrú zmes death metalovej muziky priamo vyzývajúcej ku tancovaniu či headbangu. Hudobne asi najbližšie k už vyššie spomenutým ABORTED, no s prímesou grindu a o dosť šialenejšími riffmi.
SOREPTION - Monument On the End
Ak ste fanúšik techniky a myslíte si, že melódie nemajú v death metale čo hľadať, ste na správnej
adrese. Toto sú tie najnekompromisnejšie, najdrsnejšie riffy zahrané strojove presne a pekne od
podlahy. Nebudete sa stačiť diviť, čo sa to deje, technická brutalita v najčistejšej podobe.
BEYOND CREATION - Algorythm
Tentokrát zas z iného súdka, ostávame síce pri technikoch ako sa patrí, no namiesto brutality sa
BEYOND CREATION zamerávajú na progresívne línie a postupy. Každý z nástrojov je poriadne
našlapaný a v jednotlivých skladbách dostatočne vyniknú, prevládajú stredné a pomalé tempá.
INGESTED - The Level Above Human
Na záver opäť niečo brutálne a tanečné, dokonca šmrncnuté slammom, to je tá pravá muzička pre
moje uši. Nekompromisné klepanice striedajú breakdowny a všetko podčiarkuje perfektný vokál.
Tento album nie je len o level nad ľudstvom, ale aj o level nad ostanými tancovačkami v tejto TOP
10.

Vybrať TOP 10 bolo veľmi ťažké, preto by som ešte rád odporučil zopár albumov, ktoré sa do
najlepšej desiatky momentlálne nezmestili, ale na špicu určite patria. Odporúčam albumy od kapiel: WITHIN DESTRUCTION, ABYSMAL TORMENT, RIVERS OF NIHIL, GOROD,
REVOCATION, HATE ETERNAL, ALTER BEAST, AETHERUS, ACRANIA a THE ALGORITHM.

TOP Live:

1. Jednoznačne CYTOTOXIN, ABORTED, BENIGHTED a CRYPTOPSY vo Viedni: Super zostava
štyroch headlinerov sa postarala o koncert roka.
2. ARCHSPIRE, RIVERS OF NIHIL, SOREPTION, REVOCATION (Brno): Ďalšia našlapaná zostava z
ktorej ťažko vybrať headlinera.
3. SUFFOCATION (Banská Bystrica): Tu je headliner jasný.

_________________________________________________________

 

DAVID ŠVRČINA

Ani sme sa nenazdali a 2018-ka nám utiekla ako voda. Ako už býva zvykom, aj tento rok nám ponúkol množstvo kvalitnej muziky, tak aspoň nejaké u mňa najhranejšie materiály by som spomenul. Ako býva zvykom, poradie nie je usporiadané rebríčkovo.

JUDAS PRIEST - Firepower 
Návrat tejto legendy v naozaj nadupanom, klasickom albume, plnom tvrdých, melodických liniek. Judas nám jednoznačne ukázal, že stále patria medzi to najlepšie, čo na vo hudobnom svete ťažkého kovu môžeme počuť.
THE PINEAPPLE THIEF - Dissolution
Výborný materiál tejto formácie, nájdenie určitého jasného smeru, kde by sa chceli uberať, hĺbka, duša, takto by som charakterizoval tento podarený kúsok. 
INTO THE GREAT DIVIDE - Into The Great Divide
Výborné, doposiaľ nepoznané inštrumentálne putovanie jednotlivca, pretavené do pestrej, progovej nálady robí z tohto materiálu jeden z najzaujímavejších počinov.
PROGRES 2 - Tulák po Hvězdách
Už len fakt, že táto legendárna formácia po 30tich rokoch opäť vydáva nový materiál musela potešiť srdce každého verného progového fanúšika. Album je výborný, pestrý, so zvukom súčasnosti, ale dušou starého dobrého Progresu.
THE SEA WITHIN - The Sea Within
Nová superkapela zložená zo silných mien progovej scény ponúkla veľmi silný, pestrý, kvalitný debut a neostáva nič iné, len sa tešiť, kde nás títo majstri svojho remesla vezmú na ďalšej svojej ceste.
REDEMPTION - Long Night's Journey Into Day
Vydarené dielo už progovej stálice, s novým frontmanom dokázali, že stále s nimi musíme počítať a majú nám čo ponúknuť. Kvalitná, dobre odvedená práca.
MAGNUM - Lost On The Road To Eternity
Britskí progoví veteráni po dvoch rokoch opäť dali dokopy kvalitný album, plný pre nich tak typických postupov, ktoré je ale možné počúvať stále dookola a vôbec neomrzia. Ako to títo borci robia? 
PERFECT BEINGS - Vier
Lahôdka pre každého hudobného fajnšmekra, ktorá svojou pestrosťou a žánrovou rozmanitosťou nemôže nechať chladné ani jedno progové srdce. Výborné.
HAKEN - Vector
Ďalší nový matroš, ktorý nám síce nejaký extra posun určitým smerom nepriniesol, ale za kvalitnú, výborne odvedenú prácu, v štýle Haken si svoje miesto tu určite zaslúži.
SAXON - Thunderbolt
Zakončíme to britskou heavymetalovou klasikou, ktorá dokonca mieri do ešte tvrdších vôd, na aké sme boli zvyknutí - odvážna, podarená doska, tento rok to britský heavymetal naozaj rozbalil, keďže Saxon doplnil aj výborný Firepower od ich Judášskych kolegov.

Čo sa týka CZ/SK scény, zrejme by som vyzdvihol alternative-rockovú formáciu FACE THE DAY a ich novinku Stuck In The Present, ktorá je veľmi zaujímavou, pestrou ukážkou kvalitnej muziky. Je však potrebné viac objavovať a dávať šancu aj iným ako mainstreamovým kapelám - toto to už ale nepatrí.

Z tohtoročných koncertov na mňa jednoznačne najviac zapôsobili britskí BRIT FLOYD, aj keď bratislavský koncert bol plný problémov, čo ale skúsenú formáciu vôbec nerozhodilo a predviedli nezabudnuteľný zážitok.
A druhý, pre mňa splnený sen - PROGRES 2 a ich nádherné predstavenie v Slovenskom rozhlase. Nádherné, slová sú zbytočné.

Asi takto by som zhrnul rok 2018. Do toho nového Vám želám veľa úspechov, či už profesionálnych alebo osobných, zdravia, muziky, ktorá nám bude robiť nielen radosť, ale občas nás donúti zamyslieť sa a pomôže nám nájsť smer k tomu, čo je v živote naozaj dôležité! Presne tak, ako som to prial aj minulý rok.

_________________________________________________________

 

MICHAL LUKÁČ

Tento rok vyšlo veľa dobrých albumov a ja som trošku zlenivel. Takže nebudem robiť nejaké poradie, ale len ich pekne vypíšem. Dajme tomu podľa abecedy:

AT THE GATES - To Drink From The Night Itself
Nie síce ich najlepší materiál, každopádne výborná vec, ak Vám nie je úplne po chuti smerovanie legendárnych IN FLAMES alebo DARK TRANQULLITY, tak tento album je presne pre vás.
BEHEMOTH - I Loved You At Your Darkest
Poľská stálica, nesklamala, aj keď album sa vybral po inej ceste ako predchodcovia.
BURIAL INVOCATION - Abiogenesis
Turecko + death metal = jeden z najlepších death metalových albumov roka.
DECEASED - Ghostly White
Konečne som sa dočkal, pravý DECEASED, parádna jazda od začiatku do konca, rozhodne sa tento death/thrash metalový klenot oplatí vypočuť.
GREAT LEAP SKYWARD - Map Of Broken Dreams
Progresívny death metal, ktorý má čo ponúknuť. V skratke toľko.
HINAYANA - Order Divine
Melodický death metal z USA - komu sa zdá posledný INSOMNIUM príliš predvídateľný, toto je skveľá voľba.
CHORIA - Black Secret Beyond Of Nature
Z Indonézie som si zo silnej trojky CHORIA, VALLENDUSK a PURE WRATH vybral najmladších. To však nič nemení na veci, že aj zvyšok predviedol na nových albumoch skvelý výkon!
OCEAN OF GRIEF - Nightfall's Lament
Grécko, to nie sú len SEPTICFLESH a ROTTING CHRIST!
ORPHANED LAND - Unsung Prophets & Dead Messiahs
túto kapelu som registroval dlho, ale nikdy som nebol príliš ich veľký fanúšik. To sa zmenilo, tento album je fantastický! Jedine mi ta vadí song "Yedidi".
SOUL DISSOLUTION - Stardust
Čím častejšie tento album počúvam, tým sa mi páči viac. Vydali aj EP "Nowhere", tomu však čosi chýba. Album je však skvelý a ak by som robil konkrétne poradie, tak by bol veľmi vysoko.
STRYVIGOR - Lifelong Journey
Susedia z Ukrajiny na konci roku prekvapili a vydali parádny black metal. Krásne melódie, atmosféra, všetko!

SK/CZ:
Rrozhodne sa pozrite na zúbky novým ANTIGOD (Chymus z ISACAARUM), AEON WINDS alebo FLESHLESS!

Potešilo
- Človek sa má radovať z maličkostí, jednou z nich bolo poprechádzanie sa 23.12. po Barcelone v krátkom tričku za krásneho počasia
- Úprimná detská radosť

Sklamalo:
- Hlúpa nezmyselná zákerná vražda dvoch mladých ľudí
- Zúfalá politická situácia na Slovensku
- Odišlo navždy mnoho velikánov, starneme

_________________________________________________________

 

JAN NĚMEC

TOP albumy:

1. REDEMPTION - Long Night’s Journey into Day
2. SNOWY SHAW - White Is the New Black
3. KAMELOT - The Shadow Theory
4. BRAINSTORM - Midnight Ghost
5. AT THE GATES - To Drink from the Night Itself
6. PRIMAL FEAR - Apocalypse
7. RIOT V - Armor of Light
8. HOLTER - Vlad the Impaler
9. BLAZE BAYLEY - The Redemption of William Black (Infinite Entanglement part III)
10. ROSS THE BOSS - By Blood Sworn

Informácie o článku

Uverejnené: 2019-01-02 20:11:48

Prečítané: 2780x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie