0N0 - Unwavering Resonance

0N0 - Unwavering Resonance

Hudba 0N0 je ako zrkadlové bludisko, v ktorom sa spočiatku problematicky orientuje. Obrazy ktoré v ňom vidíte sú vám síce povedomé, no váš mozog má problém ich zasadiť do nejakej štruktúry. Je to vďaka nášmu mozgu, ktorý vyhľadáva zjednocujúce vzorce a šablóny. Podľa nich sa následne jednoduchšie orientujeme a chápeme veci okolo seba. V tomto prípade je však potrebné si na toto bludisko zvyknúť a mierne preprogramovať svoju myseľ. Pokiaľ každodenne konzumujete hudbu typu GORGUTS, ULCERATE či AD NAUSEAM, pre vás to neplatí. Napriek tomu že spomínané kapely mám rád, na ich hudbu musím mať špecifickú náladu. Každopádne to ale funguje. Čím dlhšie počúvam túto nahrávku, tým sa mi zdá byť "prístupnejšia".

Tie úvodzovky som tam neuviedol len tak. Stále sa tu bavíme o experimentálnom disonantnom doom/death metale, ktorý je štrukturovaný do podivných kompozícií. Je to pomerne náročná hudba, ktorá je obalená v temnom rúchu. Oproti predošlej nahrávke "Reconstruction and Synthesis" tu cítim mierny príklon k pomalšej rytmike, aj keď tá bola odjakživa súčasťou ich hudby. No stále tu nájdete množstvo zlovestných death blackových výbojov ako napríklad v skladbe "Shattering". To je ukážka zhudobneného zla, ktoré vás s výnimkou pomalšej medzipasáže dokonale zvalcuje. No inak sa kompozície nesú v pokojnejšom tempe a tajuplnej atmosfére. V nej sa ukrýva nepokoj a temnota, ktorá sa nesie celým dielom.

Svoju nezastupiteľnú úlohu tu hrajú rôzne sample a ambientné či industríálne zvuky. Podobne ako na minulých nahrávkach má ich hudba viac vrstiev, čo ideálne oceníte na kvalitných sluchátkach. Spevák Sarkast tu opäť predvádza svoju širokú paletu vokálnych techník od čistého hlasu, screamu až po hlboký growl. Výsledný sound mi veľmi pripomína tvorbu britských ESOTERIC. Nahrávka si tradične vyžaduje sústredený posluch, ale výsledok stojí za to. Odmenou vám bude porcia extrémnej hudby, ktorá akoby nebola z tohto sveta.
V psychedelickom opare sa necháte unášať podivnými gitarovými vyhrávkami, ktoré vás budú pomaly hypnotizovať. Tieto pasáže sa neustále rozvíjajú, dopĺňajú o nové prvky a permanentne mutujú. Obraz sveta sa vám začne deformovať, pričom naň dopadá čoraz menej svetla. Výsledkom je, že sa začnete strácať v tomto tajomnom vesmíre. Ale je to príjemné strácanie. Nahrávku inak zmastroval Greg Chandler, čím sa vysvetľuje tá zvuková podobnosť s nekorunovanými kráľmi funeral doomu. Sám sa podobnej muzike venuje v LYCHGATE, čo istotne zavážilo pri jeho výbere. Po zvukovej stránke musím vyzdvihnúť gitarový sound, ktorý mi príde o niečo organickejší a hutnejší ako na predošlej nahrávke. Najväčšiu zásluhu má na tom zrejme výsledný mix, ktorý dáva gitarám väčší priestor.

0N0 so svojim tretím albumom "Unwavering Resonance" pokračujú v nekompromisnej hudobnej ceste, ktorá poslucháčovi neponúka žiadne lacné skratky. Nakoniec disonantný metal sa im programovo vyhýba už z princípu. Skupina sa v tejto polohe cíti ako doma a ich nahrávky si dlhodobo držia vysokú kvalitu.     

9 / 10

Tracklist

1. Clay Weight
2. Shattering
3. Unwavering Resonance
4. Wander the Vacant Twilight

Zostava

Sarkast - vokály
Twisted - gitara, sample, vokály
Acidmilk - gitary, vokály

Informácie o albume

Žáner: Experimental Industrial Doom/Death Metal

Dátum vydania: 24.06.2022

Typ: LP, digital

Dĺžka: 36:21

Vydavateľstvo: The House of What You See

Webová stránka: http://ono0110.bandcamp.com

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-07-01 19:15:00

Prečítané: 726x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie