A PALE HORSE NAMED DEATH - Infernum In Terra

A PALE HORSE NAMED DEATH - Infernum In Terra

Americká formácia A PALE HORSE NAMED DEATH je medzi poslucháčmi kvalitnej hudby považovaná za akúsi nepísanú náhradu za legendárnych, dnes už naveky pochovaných TYPE O NEGATIVE. Môže za to jednak personálna previazanosť (donedávna až dvaja členovia), hlavne však príslušnosť ku gothic/doom metalu. Nie je to však len zdanie?
 
Ešte pred vydaním štvrtého albumu "Infernum In Terra" boli avizované personálne zmeny na postoch basy a bicích, pričom mrzí najmä odchod Johnnyho Kellyho, ktorý sa v zostave príliš neohrial. Kapelu tak naďalej vedie - a znovu to zdôraznime - bývalý bubeník TON a LIFE OF AGONY, Sal Abruscato, ktorý má na starosti vokály a jednu z troch gitár.
Rovno vám prezradím, že na novinke nenastal žiaden výraznejší žánrový posun. Partia nešťastných duší z New Yorku si proste hrá, čo ich baví. Podladené doomové riffy sú popretkávané gitarovými melódiami. Prítomnosť troch gitár je zrejme z dôvodu dosiahnutia hutnejšieho zvuku, ale nečakajte žiadne disharmonické šialenstvo, maximálne sa dočkáte klasickej súhry „sólo + rytmický doprovod“. Nový bicman Chris Hamilton sa nikam neponáhľa a udáva prevažne pomalé, až stredne pomalé tempá. Výsledok znie naozaj fajn a čitateľne, aj keď zvuk gitár si zachováva určitú „špinavosť“. Sal za mikrofónom nepatrí medzi výrazných vokalistov, no jeho spev je relatívne čistý a do hudby vkusne zapadá.
 
 
 
 
A PALE HORSE NAMED DEATH sa textovo topia v správne depresívnych vodách, nájdete u nich sklamanie, trochu sebapoškodzovania, nenávisť i nihilizmus. Celková atmosféra sa však netočí okolo melanchólie (typickej pre európske kapely tohto žánru), ale vďaka výrazným gitarovým hrátkam viac pripomenie niektoré old-schoolové formácie. Už dávnejšie tvrdím, že PALE HORSE znie trochu ako súčasná ALICE IN CHAINS, akurát s viac „zaDoomanou“ náladou (kľudne opäť spomeňme TYPE O NEGATIVE). Medzi jedenástimi skladbami nájdete osem plnohodnotných „zásekov“ a tri viac-menej inštrumentálky, takže je z čoho vyberať. Mojimi favoritmi sa stali melancholická "Shards Of Glass" a "Believe In Something". Príjemne beznádejná je i klipovka "Reflections Of The Dead", z ktorej sa vďaka dookola opakujúcemu textu stane jasná koncertná záležistosť.
 
Mrzí ma, že aj keď A PALE HORSE NAMED DEATH produkujú štýl, ktorý mám rád, je "Infernum In Terra" len priemerné dielo. Síce výborne odohraté a dobre sa počúva, avšak obsahuje málo výrazných momentov. Chcelo by to silnejšie motívy, alebo aspoň jednu skladbu s hitovým potenciálom. Ale chápem, že Sal a jeho družina na tento smer necielia.
 
 
Za poskytnutie nahrávky ďakujeme agentúre ALL NOIR.

6,5 / 10

Tracklist

01. Infernum
02. Believe In Something (You Are Lost)
03. Cast Out From The Sky
04. Shards Of Glass
05. Lucifer's Sun
06. It Is Done
07. Two Headed Snake (Propofol Dreams)
08. Slave To The Master
09. Devil's Deed
10. Reflections Of The Dead
11. Souls In The Abyss

Zostava

Sal Abruscato - vokály, gitara
Eddie Heedles - gitara
Joe Taylor - gitara
Oddie McLaughlin - basa
Chris Hamilton - bicie

Informácie o albume

Žáner: Doom/Gothic Metal

Dátum vydania: 24.09.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 54:23

Vydavateľstvo: Long Branch Records

Webová stránka: http://www.apalehorsenameddeath.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-09-27 18:48:21

Prečítané: 605x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie