ACID FORCE - Atrocity For The Lust

ACID FORCE - Atrocity For The Lust

Slovenská metalová scéna sa čím ďalej, tým odvážnejšie prepracováva k lepšiemu undergroundovému renomé - v podzemí to celkom žije a z nahrávok je cítiť väčšie a väčšie ambície. V thrashovej oblasti sa nedávno začali valaškami oháňať CATASTROFY, ale mnoho štylisticky podobných albumov sa nezjavilo. Až teraz - ACID FORCE z Banskej Bystrice. Ich dlhohrajúci debut, “Atrocity For The Lust” má zhruba 35 minút a 10 piesní, takže očakávania boli vcelku jasné - úderná a energická muzika.

Kým však na ňu príde, ukáže sa vcelku drevná, mierne špinavá produkcia. Zvyknúť sa ale dá rýchlo, a napokon je jedinou chybičkou len vyššia hlasitosť sólovej gitary oproti tej rytmickej. Basa je tiež celkom vpredu a treba ju pochváliť - jej výrazná rola mi mierne pripomína zvuk SUICIDAL TENDENCIES. A nielen ona - okrem vokálov a absencie funkových vplyvov sú ACID FORCE naozaj blízko metalovejším albumom ST.

Vysoké tempo a punková príchuť sú zjavné, takže štvorica si veci príliš nekomplikuje a servíruje jednu jazdu za druhou. Počas “Y.C.S.” spomalia, no intenzita ostáva - len vokály v refréne sú nižšie položené a slabšie. Väčšinou však jačí vokalista Teo a jeho hlas najviac pripomína Tonyho Forestu (MUNICIPAL WASTE) či Johna Connelyho (NUCLEAR ASSAULT). Štandard, trošku monotónny, avšak dobre zvládnutý. Na “Atrocity fór the Lust” vlastne nie je žiaden vyložene rušivý element - proste “no bullshit”, rýchly crossover. Na druhej strane, nie je na nej ani nič výnimočné. Najviac asi zamrzí fakt, že riffy by sa dali zaradiť do šedivého priemeru. V porovnaní napríklad s crossover/thrashovymi esami, čo vedia aj na krátkej ploche nechať vyniknúť tých pár nôť, ako práve MUNICIPAL WASTE, je to stále o ligu nižšie.

Čo však ACID FORCE zachraňuje, je naozaj kvalitná sólová gitara, resp. dve. Na svoj štýl nezvyčajne melodické sóla majú svoje korene v rock’n’rolle či klasickom heavy metale (zo dve zdvojené sóla a’la HELLOWEEN by sa dokonca tiež našli). Žiadna zbytočná rýchlosť, ale veľký cit a dobré skladateľstvo oboch gitaristov. Schopnosť zvýrazniť sólovú gitaru v crossover/thrash žánri (opäť podobnosť zo SUICIDAL TENDENCIES) doslova zachraňuje celý album.

Nie, že by samotné piesne boli zlé, ale jednoduché riffy a priemerný vokál neumožňujú materiálu vynikať po skladateľskej stránke. Najviac má bavila rockujúca óda na Lemmyho "Speedtrain" a HC-punkovica "All Scum Will Rot". Zvyšok? Kto si crossover/thrash rád pustí, nenájde nič výnimočné, ani po hudobnej, ani po lyrickej stránke. Texty sú klišovité a angličtina nie je na stopercentnej úrovni, ale keďže nejde o rušivý faktor, mnoho bodov neuberie. Hoci napríklad krok štýlových spolubojovníkov CATASTROFY ku slovenským textom bol krokom dobrým. Možnosť do budúcna?

Práve “potenciálu do budúcnosti” je na debute ACID FORCE dostatok. Takže hoci nie je “Atrocity For The Lust” najobjavnejším albumom, plní účel, ktorý plniť má - predstavuje solídny základ a prinúti každého thrashera či hácéčkara nastražiť uši. Ak budú na sebe chalani pracovať ďalej, môže mať Slovensko onedlho ďalšiu ťažkú váhu. Zatiaľ je to aspoň na potľapkanie po ramene a vyjadrenie podpory.

6,5 / 10

Tracklist

01. Unleash
02. I Am The Skating Man
03. Speedtrain
04. Echoes Of Fear
05. Diamond Skin
06. Vein Ripper
07. All Scum Will Rot
08. Y.C.S.
09. Spill The Acid
10. Atrocity For The Lust

Zostava

Teo - basa, vokál
Erik - gitara
Andrej - gitara
Fede - bicie

Informácie o albume

Žáner: Crossover/thrash metal

Dátum vydania: 23.03.2017

Typ: CD, LP

Dĺžka: 34:54

Vydavateľstvo: Support Underground

Webová stránka: https://acidforce.bandcamp.com/

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-04-14 21:14:07

Prečítané: 1745x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie