A.I.(d) - Disorder

Fenomenálne, geniálne, nadpozemské, realitu prekračujúce atď. Pôvodne som zamýšľal jediným slovom vyjadriť neskutočnosť tohto albumu a nechať prehovoriť hudbu samú za seba. Avšak takým spôsobom by čítanie mnohých recenzií nezabralo ani dve sekundy. A.I.(d) je však one-man projekt, ktorý prekonáva aj desaťčlenné kapely s absolútnou ľahkosťou a nápaditosťou hodnou veľkých mien. Jedná sa o djentovo ladený počin, ak ho už musíme zaškatuľkovať, avšak s príjemne experimentálnymi prvkami a hlavne obsahom, ktorý upozorňuje a oddeľuje od zvyšku, často krát už monotónne znejúceho žánru. Toto samozrejme nie je ojedinelým javom a netýka sa to jedného alebo dvoch žánrov. To však nie je podstatné. Dôležitejšie je, že aj v tomto širokom spektre sa objaví kapela ako A.I.(d), ktorej sa podarí otriasť základmi žánru a nápadito si vytvoriť odlišnú cestičku.

Francúz menom Lou Gregoire je so svojím A.I.(d) funkčný už dlhšiu dobu, najmä cez svoje inštrumentálne trojskladbové demo Schematic Emergency, ktoré už vtedy prilákalo pozornosť kvôli svojej jedinečnosti. Potom okrem iného prišiel cover britských Muse v podobe skladby Plug In Baby, ktorým podčiarkol svoju nápaditosť a vynásobil ju desiatimi. Žiaden typický djentový cover s "Lady Gaga" spievaným refrénom a sekačkami v pozadí. Prearanžovaná a najmä prespievaná verzia skutočne ulahodila ušiam.

Album Disorder je prvým dlhohrajúcim zárezom za opaskom tohto projektu a je rovnako ako jeho predchádzajúca tvorba výsostne inštrumentálnou záležitosťou. Loua nezastrešuje žiadne oficiálne vydavateľstvo, ale pri dnešných technológiách sa nejedná o žiadnu zásadnú priepasť. Názov albumu vyjadruje mnohé (Porucha, pozn. autor), napríklad pocit, že vo vašich prehrávačoch dochádza k neustálym interrupciám, ktoré sú produktom atypického využitia elektroniky. Ak to autor skladá s čistou hlavou, osobnému kontaktu by som sa radšej vyhol. A.I.(d) kombinuje djentové postupy s veľmi netypickým využitím elektroniky, hádam len ďalší one-man projekt s názvom The Algorithm sa tu môže spodobovať. Tento elektronický faktor má za úlohu skôr rušiť a vytvárať nekonzistentnosti v štruktúrach skladieb, čím však zároveň podmaňuje matematickú nerovnomernosť. To však nie je jediná poloha albumu. Rovnako tu majú miesta aj ambientné plochy a príjemné melodické sóla, pripomínajúce Chimpa Spannera. Práve takéto momenty rozrážajú inak veľmi húževnatú stenu polyrytmických riffov a elektronických (počúvanie znepríjemňujúcich) postupov. Dokonca v takej Virgin Chill Hustler to v úvode zaváňa aj etnikou a vy sa môžete uvoľniť za doprovodu bonga, gitary a klavíru.

Disorder je album, ktorý určite tak skoro z vášho playlistu nevyhodíte. P.S. Prečo playlist a nie prehrávač? Z prozaického dôvodu. A.I.(d) – Disorder je album voľne dostupný aj cez oficiálny profil kapely. Lou od vás nežiada vôbec nič, hádam len šíriť dobré slovo o jeho tvorbe. A my všetci sa na oplátku môžeme radovať z tohto skvostného diela, ktoré má už dnes svoje miesto v mojej hudobnej desiatke isté.

9,5 / 10

Tracklist

1. ID21172924647
2. Skyrush
3. Life Is An Anagram For File
4. [Choices]
5. Something Terrible
6. A Time Machine Called Hope
7. Mothership Breakdown
8. Virgin Chill Hustler
9. Legendary

Zostava

Lou Gregoire - gitara, basa, vokály

Informácie o albume

Žáner: Djent / Experimental Metal

Dátum vydania: 25.04.2012

Typ:

Dĺžka: 43:45

Vydavateľstvo: vlastný náklad / samovydanie

Webová stránka:

Krajina: Francúzsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2012-05-16 23:33:41

Prečítané: 1052x

Autor: Tomáš Švonavec

Tomáš Švonavec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie