ANAAL NATHRAKH - Endarkenment

ANAAL NATHRAKH - Endarkenment

A opäť tu máme extrémny metal pochádzajúci z britskej priemyselnej metropoly Birmingham. Hudba ANAAL NATHRAKH je výbuchom zvukovej intenzity a divokej rytmiky, ktorá vás bez varovania prefacká svojou údernosťou. Z reťaze utrhnutý mix black metalu a grindcore ide až na hranu žánru. Ďalšou špecialitou ich tvorby sú majestátne refrény spievané Dave Huntom. Nezriedka pri nich používa čistý vokál a jeho skrytý tromf je falzet à la KING DIAMOND. Tieto ich poznávacie črty sa prvý raz stretli pokope na albume "Eschaton" z roku 2006. Od tej doby sa pevne držia tohto originálneho konceptu.

Napriek tomu, že kvalitu svojich nahrávok si držia na vysokej úrovni, nejaká zmena by bodla. A na novinke sme sa jej čiastočne dočkali. Ide len o jemnú modifikáciu, no vďaka aj za ňu. Nové skladby sa síce držia osvedčeného receptu, no zároveň sú výrazne melodickejšie. Celkovo vyznieva "Endarkenment" prístupnejšie v porovnaní s ich najextrémnejšími dielami. No slovíčko "prístupnejšie" musíme vnímať v kontexte ich tvorby. Aktuálne pracujú viac s melódiami ako tomu býva zvykom. Na vyváženie však Hunt používa pestrú paletu neľudských zvukov, ktoré ťahajú skladby opäť do tých najextrémnejších vôd. Koniec koncov, tento kontrast používajú ANAAL NATHRAKH už niekoľko rokov.
Keď si odmyslíme divokú rytmickú sekciu, niektoré pasáže majú až heavy metalový nádych. Napríklad v refréne skladby "Libidinous (A Pig with Cocks in Its Eyes)" je to viac ako citeľné. No rytmika je pre celkové vyznenie dosť podstatná a v tomto prípade dáva skladbám  dynamiku a poriadny tlak. To zistíte hneď v nasledujúcej "Beyond Words", ktorá je asi najextrémnejšou položkou celého tracklistu. Tu sa inak Dave vybláznil zrejme najviac a je to poriadna zverina. Prvé zverejnené ukážky z tohto albumu ma prekvapili deklarovaným obalom, na ktorom nájdete len logo kapely a názov diela. Po čase som však vypátral skutočný obal a je zjavné, že ide o sebacenzúru. Pravdepodobne chceli predísť tomu, aby ich nezačali blokovať sociálne siete či YouTube. Na pomery ANAAL NATHRAKH je to dosť extrémny obal a cítiť z neho znechutenie z tejto doby a spoločnosti.

 

 
 
Samotný názov albumu "Endarkenment" značí akoby opak osvietenstva, teda vyzdvihovania vedy a vzdelania. Bolo to hnutie odporujúce poverám a nevedomosti. A práve tie dnes zažívajú  opäť renesanciu v podobe hoaxov a konšpiračných teórií. Album po textovej stránke nie je koncepčné dielo, no táto téma ho zjednocuje. Napríklad skladba "Feeding the Death Machine" je o preživšom väzňovi (Jens Bjorneboe) v koncentračnom tábore Osvenčim, ktorý sa zachránil hrou na violončele v táborovom orchestri. Popieranie holokaustu sa dnes pomaly rozrastá z ojedinelého úletu na pomerne časté mentálne postihnutie. V textoch sa objavujú aj politici ako brazílsky prezident Bolsonaro, ktorý nemal problém popierať ničenie amazonských pralesov. Záverečná skladba "Requiem" následne ponúka jednoduché riešenie - návrat osvietenstva.
 

Novinka "Endarkenment" ponúka poslucháčovi extrémnu nálož plnú kontrastov a majestátnych melódií. ANAAL NATHRAKH na nej pokračujú vo svojej originálnej tvorbe, ktorá si ale do budúcna pýta nejakú novú fasádu.. 

9 / 10

Tracklist

01. Endarkenment
02. Thus, Always, to Tyrants
03. The Age of Starlight Ends
04. Libidinous (A Pig with Cocks in Its Eyes)
05. Beyond Words
06. Feeding the Death Machine
07. Create Art, Though the World May Perish
08. Singularity
09. Punish Them
10. Requiem

Zostava

V.I.T.R.I.O.L. - vokály
Mick Kenney - všetky nástroje

Informácie o albume

Žáner: Industrial Black Metal/Grindcore

Dátum vydania: 02.10.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 41 : 04

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.anaalnathrakhstore.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-10-15 18:18:36

Prečítané: 824x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie