…AND OCEANS - Cosmic World Mother

…AND OCEANS - Cosmic World Mother

Hneď na úvod musím súhlasiť s kolegom Fajom, že reuniony kapiel sú posledné roky v móde. Aktuálne sa na scénu vracajú Fíni …AND O​CEANS, čo istotne potešilo mnohých pamätníkov ich tvorby. Samozrejme, že očakávania fanúšikov sú zväčša spojené s obľúbeným albumom od daného umelca. Tvorba tejto zaujímavej kapely by sa dala zhrnúť do dvoch období. To prvé bolo v znamení chladného energického black metalu, ktorý sprevádzali atmosferícké klávesové plochy. Neskôr sa ich hudba čiastočne spomalila a elektronické prvky začali hrať omnoho výraznejšiu úlohu. Najmä ich tretí album "A.M.G.O.D." bol v tomto smere dosť inovatívny. Rád by som však spomenul aj ich neskoršie aktivity.
Po rozpade skupiny založili projekt HAVOC UNIT, v ktorom sa naplno prejavili ich experimentálne snahy. Pokiaľ máte radi black metal napáchnutý industrial elektronikou, odporúčam vypočuť si album "h.IV+ (Hoarse Industrial Viremia)".

A na aké obdobie novinka vlastne nadväzuje? Podľa môjho názoru tu prevláda ich ranná tvorba a to z niekoľkých dôvodov. Klávesové party tu hrajú skôr podpornú úlohu a návrat k rýchlejším pasážam je viac ako badateľný. Pri pohľade na personálne zloženie skupiny je to viac ako predvídateľné. Z pôvodnej zostavy ostali v kapele len dvaja gitaristi a ich rukopis pripomína obe spomínané vývojové etapy. Niekdajší gitarista Petri Seikkula sa chopil basgitary a ostatní členovia sú nové tváre. "Cosmic World Mother" prináša poslucháčovi atmosferický black metal, ktorému však nechýba ani výrazná dávka agresie. …AND O​CEANS veľmi rafinovane skĺbili oba tieto svety a stvorili elegantné dravé monštrum. Základom ich hudby sú chytľavé gitarové riffy, podmanivé klávesy a nasypaná rytmika. Spev Mathiasa Lillmånsa (FINNTROLL) síce nepatrí k výrazným prvkom, no ani nejak neurazí. Zvukovo ide o typicky chladnú nahrávku, v ktorej cítiť vplyvy druhej vlny severského black metalu a ich predstaviteľov ako DØDHEIMSGARD, The KOVENANT, LIMBONIC ART či DIMMU BORGIR.
Kapela pôsobí veľmi presvedčivo a nechýba jej zdravé sebavedomie. No najviac im to svedčí v najdivokejších pasážach, kedy sa ich hudba mení na poriadnu beštiu. Stačí si vypočuť titulnú skladbu a rázom sa ocitnete v mrazivej víchrici, ktorá hneď na úvod strhne ničivú lavínu. Tá vás kompletne pohltí a vy nebudete vedieť kde je sever. Takýto black metal vo mne vyvoláva tie správne vibrácie. No neboja sa začleniť do piesní aj výrazne melodické prvky, ktoré si budete dlho pamätať. Napríklad refrén vo "Five of Swords" je toho jasným príkladom a posúva ju na vyšší level. Fanúšikov DIMMU určite poteší "Apokatastasis", ktorá je na môj vkus až príliš podobná spomínaným Nórom. Čo by som ešte vytkol albumu je poradie piesní, ktoré by som zvolil trocha odlišné. Ide o to, že keď posadíte vedľa seba niekoľko piesní s podobnou rytmikou, nahrávka stráca na dynamike. Aj keď ide o detail, verím že by album jemne vylepšil.Po počiatočnej skepse sa začal môj názor uberať k pozitívnejšiemu hodnoteniu. Očakávania som odložil bokom a album som nechal pôsobiť svojou výraznou atmosférou. Pokiaľ máte radi energický a zároveň melodický black metal, určite si tento album …AND O​CEANS vypočujte.    

9 / 10

Tracklist

01. The Dissolution of Mind and Matter
02. Vigilance and Atrophy
03. Five of Swords
04. As the After Becomes the Before
05. Cosmic World Mother
06. Helminthiasis
07. Oscillator Epitaph
08. In Abhorrence upon Meadows
09. Apokatastasis
10. One of Light, One of Soil
11. The Flickering Lights

Zostava

Mathias Lillmåns - vokály
Teemu Saari - gitary
Timo Kontio - gitary
Antti Simonen - klávesy
Petri Seikkula - basgitara
Kauko Kuusisalo - bicie

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric Black Metal

Dátum vydania: 08.05.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 47:30

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://andoceans.bandcamp.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-06-15 22:18:32

Prečítané: 684x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie