APRIL WEEPS - Comma

APRIL WEEPS - Comma

Už osem rokov funguje na našej scéne hudobné zoskupenie APRIL WEEPS. Za ten čas vydali debutový album "Outer Calm, Pain Within" a objavili sa na dvoch zaujímavých kompiláciách vzdávajúcim poctu legendám doom metalu PARADISE LOST a MY DYING BRIDE. V ich hudbe okrem spomínaného štýlu možno vystopovať aj prvky gotického metalu a melodického deathu.

Aktuálna tvorba "Comma" sa oproti debutu vyznačuje výraznejšími hudobnými motívmi a pestrejšími aranžmánmi. Je zaujímavé, že jednotlivé skladby žánrovo držia viac pokope, no aj tak mi príde celý album pestrejší. Posun cítiť aj v inštrumentálnych výkonoch hudobníkov, nevynímajúc oba vokály. Noro posunul svoj growl do ešte väčšej hĺbky a asi najviac ma prekvapil vokálny prejav speváčky Marty. Tá okrem svojho vysoko posadeného čistého spevu experimentuje so svojím hlasom a nevyhýba sa ani expresívnejším polohám. Napríklad v skladbe "Extirpation" vydáva zo svojho hrdla blackovú „škváru“, na ktorú som u nej doteraz nebol zvyknutý. Len tak ďalej!
Atmosféra albumu je plná doomovej melanchólie, no nechýbajú mu ani dramatické zvraty. Nálady sa tu často striedajú, čo dáva nahrávke väčšiu pestrosť. K nej prispievajú aj umne vyprodukované klávesové motívy, ktoré sa skvele dopĺňajú s gitarovými riffmi, sólami a rôznymi vyhrávkami. Album obsahuje deväť piesní, z ktorých ja osobne nemám nejakého favorita. Možno by sa dalo vypichnúť niekoľko momentov, no inak sú jednotlivé piesne veľmi vyrovnané. Napriek tomu, že niektoré skladby som už poznal z ich živých vystúpení, zasadené do celku mi zneli akoby som ich počul prvýkrát.Celkovo sa nahrávka príjemne počúva a vychádza z nej množstvo emócií. Cítiť z neho väčšie sebavedomie a istotu, ktorú dokázali pretaviť do výslednej podoby. Texty pojednávajú o myšlienkach človeka vyrovnávajúceho sa s realitou bytia. Aj keď je v nich kopec negatívnych emócií, nie sú to typické hromozvody utrápeného jednotlivca strateného v púšti života. Čo sa týka originality, tento album nemožno považovať za nositeľa nových postupov či dokonca nového štýlu. Na druhej strane mu nechýba istá dávka invencie a dokonca tu cítiť náznaky progresivity.

APRIL WEEPS nahrali album, na ktorom veľmi sviežim spôsobom uchopili atmosferický doom death metal a skupina postupne rastie do krásy. Sympatické na ich tvorbe je aj to, že neskĺzavajú do veľmi sladkastých polôh, ale držia sa skôr v temnejších a agresívnejších vodách.

8 / 10

Tracklist

1. Palingenesis
2. Unreachable Gratification
3. Terminal Rumination of a Broken Soul
4. A Way of Mind
5. Rain
6. Realisation Stage
7. The Last Piece of Eden
8. Extirpation
9. In Aeternum

Zostava

Marta - spev
N - growling
Mario - gitary
Dexter - gitary
Stronghold - klávesy
Thomas - bass
Pitrs - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melodic Dark/Gothic Metal

Dátum vydania: 27.04.2018

Typ: CD

Dĺžka: 59:24

Vydavateľstvo: samovydanie

Webová stránka: http://www.aprilweeps.com

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-05-09 11:49:50

Prečítané: 1980x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie