ARSIS - Starve For The Devil

Arsis odštartovali svoju kariéru nadmieru sľubným počinom A Celebration Of Guilt z roku 2004. Prezentovali sa natlakovaným melodickým vírom s vyspelou inštrumentálnou zložkou. Odkazy v ich tvorbe poukazovali predovšetkým na škandinávsku melodic/death-thrashovú školu, ale aj na americké tech-deathové spolky. Na tento album sa však musia nasledovníci v diskografii pozerať s určitým odstupom. Dá sa teda povedať, že od skvelého debutu šla krivka výkonnosti smerom nadol.

Starve For The Devil je štvrtou radovkou melodikov z Virgínie. Moja zvedavosť sa opierala o to, či sa Maloneovcom náhodou nepodarí priblížiť k zatiaľ ich najlepšiemu výkonu z pred šiestich rokov. K žiadnej zmene v systéme tvorenia skladieb nedošlo, a tak to muzikanti opäť skúšajú dobre známymi postupmi z predošlých troch radoviek. Arsis sa priam vyžívajú v komplikovaných melodických nuansách. Dôraz je kladený predovšetkým na ťahavé gitarové harmónie, ktoré vyúsťujú do košatých sól. Ako rytmický podklad slúži síce presná a kvalitná, no ničím neudivujúca paľba z bicej artilérie. Vokál predáka Jamesa Malonea môžete kľudne zaradiť do black metalovej škatuľky. Napriek rozličnosti aspektov a ako už bolo aj naznačené, tvorba kapely predsa len viac evokuje sever Európy.

Spokojnosť žiaľ nemôže vládnuť s materiálom, ktorý sa nachádza pod titulkom Starve For The Devil. Arsis opäť nenadviazali na ich najlepšiu nahrávku a utápajú sa v dosť prevarených postupoch, ktoré navyše „podporuje“ nemastná – neslaná produkcia. Zo začiatku to ale nevyzerá vôbec zle. Šikovná Forced To Rock má odpich, zaujímavý melodický motív a zjavný ťah rovno na bránku. Nie nadarmo ju kapela vybrala ako prvý singel. To isté sa dá povedať aj o nasledujúcej A March For The Sick. Snáď najlepšia skladba sa nachádza pod položkou číslo šesť. Closer To Cold je postavená na nákazlivom melodickom nápade, obsahuje výborné rytmické brejky a zároveň je aj akýmsi atmosférickejším bodom nahrávky. S pribúdajúcimi minútami už ale dochádza na ploché a čoraz nevýraznejšie skladby. Z ostatných položiek možno cítiť snahu zaujať refrénom, alebo nosnou melódiou, no nanešťastie už nedisponujú takou chytľavosťou, akú mali kedysi "šlehy" z debutového albumu The Face Of My Innocence, Maddening Disdain alebo Carnal Ways To Recreate The Heart.

Starve For The Devil je dosť rozpačitým pokračovaním v diskografii kapely. Jeho najpodstatnejším problémom je, že v porovnaní s predošlými nahrávkami nedisponuje až takým kvantom pamätihodných okamihov. A to pre Arsis opäť znamená mierny pokles.

6 / 10

Tracklist

01. Forced To Rock
02. A March For The Sick
03. From Soulless To Shattered (Art in Dying)
04. Beyond Forlorn
05. The Ten Of Swords
06. Closer To Cold
07. Sick Perfection
08. Half Past Corpse O'Clock
09. Escape Artist
10. Sable Rising

Zostava

James Malone - vokál, gitara
Mike Van Dyne - bicie
Nick Cordle - gitara
Nathaniel Carter - basgitara

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 05.02.2010

Typ:

Dĺžka: 44:17

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2010-02-08 01:15:41

Prečítané: 1334x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie