AT THE GATES - To Drink From The Night Itself

AT THE GATES - To Drink From The Night Itself

Švédska formácia AT THE GATES ma v deväťdesiatych rokoch zaujala svojou formou death metalu, v ktorej dokázali skĺbiť agresívnu dravosť a výrazné melodické linky. Status legendy získali až v časoch, keď ukončili svoju aktívnu činnosť. Po viac ako desiatich rokoch sa vrátili na koncertné pódiá a v roku 2014 vydali album "At War with Reality". Dodnes mám z neho pocit, akoby sa kapela chcela vydať trocha iným smerom. Napriek tomu, že skladby v sebe nesú typický rukopis ATG, má predsa len trocha inú atmosféru. Žiaľ nahrávke chýbajú výraznejšie hudobné motívy, ktoré sú pre staršiu tvorbu viac ako príznačné.

Aktuálna doska "To Drink from the Night Itself" je v tomto smere omnoho vydarenejšia. Dvojici gitaristov Jonas Stålhammar a Martin Larsson sa podarilo zložiť poriadne ostré riffy, ktorými režú do živého. Niektoré priamo odkazujú na najzásadnejšie diela skupiny akými boli "Slaughter of the soul" či "Terminal Spirit Disease". Spolu s pulzujúcou rytmikou a Lindbergovým revom vyvolali vo mne silné pocity nostalgie. Keď som si však nahrávku opakovane prehrával, jej kúzlo začalo vystupovať v trocha iných kontúrach. Nový materiál je predsa len iný ako ich legendárne opusy. Je o čosi temnejší a je z neho cítiť väčšiu prepracovanosť, ktorá ale trocha uberá na dravosti. Paradoxne v istých momentoch je z neho cítiť dlhoročné pôsobenie Tompu v DISFEAR. Ide síce o ojedinelé okamihy, no pár som ich na albume zachytil. Skúste sa pozorne započúvať do skladby "In Nameless Sleep" a pochopíte sami. Ako som už naznačil, albumu je dobré venovať trochu viac času aby vo vás zapustil svoje korene. Vďaka nim začnete nahrávku vnímať trocha inak. Minulosť síce nejde nijak poprieť, no pätica skúsených hudobníkov vtlačila svoju pečať do aktuálnej tvorby omnoho premyslenejšie a s väčšou rozvahou. Je pozoruhodné, že práve v pomalších pasážach ich hudba naberá na sile a vyžaruje nesmiernu charizmu. Sebavedomie a roky skúseností pretavili do každučkého tónu na tomto nosiči. Svoj vlastný rukopis osekali do najjednoduchšieho tvaru, na základe ktorého ukuli monolit z poctivej švédskej ocele. No album zároveň ponúka aj niekoľko zaujímavých momentov, ktoré oživujú atmosféru nahrávky. Jednak sú to pasáže hrané na klavíri či akustickej gitare, no nachádzajú sa tu aj spestrenia iného charakteru. Ak ich chcete objaviť, rozhodne si túto nahrávku vypočujte. Najzaujímavejšou je zrejme záverečná  "The Mirror Black", ktorá svojím pomalým tempom a sláčikmi dôstojne uzatvára šiesty štúdiový počin tejto švédskej death metalovej ikony. Album vychádza aj v dvojdiskovej verzii, kde nájdete ako bonus päť skladieb v trocha pozmenených podobách. Jedna z nich je v demo verzii a na ostatných štyroch hosťujú speváci Rob Miller (ex-AMEBIX ), Per Boder (GOD MACABRE) a Mikael Nox Pettersson (OMNIZIDE). Ja osobne si úplne vystačím bez tohto bonusu.

AT THE GATES natočili veľmi zaujímavý album, ktorý rozhodne nenudí. Má svoje nepopierateľné kvality, aj keď staré kusy sa mu nepodarilo zatieniť. Ale to zrejme ani nebolo jeho ambíciou.

 

       

 

 

9,5 / 10

Tracklist

1. Der Widerstand
2. To Drink from the Night Itself
3. A Stare Bound in Stone
4. Palace of Lepers
5. Daggers of Black Haze
6. The Chasm
7. In Nameless Sleep
8. The Colours of the Beast
9. A Labyrinth of Tombs
10. Seas of Starvation
11. In Death They Shall Burn
12. The Mirror Black

Zostava

Tomas "Tompa" Lindberg - spev
Jonas Stålhammar - gitara
Martin Larsson - gitara
Jonas Björler - basgitara
Adrian Erlandsson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 18.5.2018

Typ: CD

Dĺžka: 44:48

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.atthegates.se

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-07-23 12:52:03

Prečítané: 1147x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie