AVATARIUM - Death, Where Is Your Sting

AVATARIUM - Death, Where Is Your Sting

Pred troma rokmi vydali AVATARIUM album "The Fire I Long For", ktorým ma definitívne presvedčili o svojich kvalitách. Konečne sa im podarilo natočiť pôsobivý album s vyrovnane kvalitným obsahom. Predošlé nahrávky síce obsahovali silné piesne, no ostatok bol viac menej o jednu triedu nižšie ako spomínané hity. Za všetky spomeniem skladbu "Pearls and Coffins", ktorá je jednou z najlepších z ich doterajšej tvorby. Okrem titulnej skladby sa ale na albume "The Girl With the Raven Mask" veľa zásadných momentov nedočkáte.

Novinka "Death, Where Is Your Sting" v zásade pokračuje v klasickom štýle, ktorý si skupina zadefinovala na prvých dvoch nahrávkach. Je to svojská zmes doom metalu a hard rocku s výrazným ženským spevom. Oproti predošlej nahrávke trocha ubudlo klasických doomových riffov a viacej sa tu hrá na hard rock. Ten doomový nádych ide skorej z melancholickej atmosféry jednotlivých piesní.
Na novinke skupina výrazne neexperimentuje a snaží sa zaujať silnými skladbami. A treba uznať, že sa im to opäť darí a na tomto albume ich nájdete hneď niekoľko. Jednak je to skladba "Stockholm", ktorá je typická skladba AVATARIUM so silným základným motívom a výrazným spevom Jennie-Ann Smith. Toto je presne ich rukopis a do veľkej mieri nadväzuje na veľké rockové balady."Psalm For the Lightning" má pre zmenu veľmi krehký charakter a na môj vkus až príliš sladkastý nádych. S touto skladbou mám trocha problém a pár krát som ju pri počúvaní preskočil. Zaujímavým úkazom je skladba "Nocturne", ktorej základný riff je vytiahnutý z heavy metalovej histórie. Je to trocha iná ukážka retro prístupu, ktorý je tejto kapele veľmi blízky. Zaujala ma aj "Transcendent", ktorej základom je jednoduchý gitarový motív zahraný na akustickej gitare. Neskôr sa preklopí do temnej metalovej skladby, ktorú doprevádzajú výrazné sláky. Myslím že ide o veľmi vydarený záver celej kolekcie.

Musím sa ešte pristaviť pri vokále Jennie-Ann Smith. Bez námahy prepína medzi jemnými falzetmi a hlbším tónmi a jej prejav je uchu lahodiaci. Má veľmi príjemnú farbu hlasu a dokonale pozná svoje prednosti. Do veľkej mieri je práve jej hlas určujúcim prvkom celkového výrazu skupiny. Je zaujímavé ako podobne skupiny pristupujú k zaraďovaní piesní na svoje nahrávky. Často tie klasické skladby radia zväčša na začiatok, akoby nechceli vystrašiť svojich verných fanúšikov. Naopak tie netradičnejšie kusy zaraďujú skoro vždy na koniec celej kolekcie. Akoby im neverili, pričom práve tie bývajú často omnoho zaujímavejšie ako tie klasické.
U AVATARIUM to funguje presne takisto, čo im však nechcem nijak vytknúť. Je to ich slobodná vôľa, že si zvolili takúto stratégiu. Naopak som rád že tieto trocha netradičné skladby stále tvoria a spestrujú tak svoje nahrávky. Názov nového albumu "Death, Where Is Your Sting" bol inšpirovaný pandémiou. Je to odkaz na korintské listy z Biblie. V textoch nájdete vážne témy náboženstva, filozofie a psychológie v kontexte doby kedy vznikal.AVATARIUM sa pevne držia svojho remesla a pomaličky sa v ňom zlepšujú. Neprišli na scénu s ničím novým a ani neplánujú nič revolučné. Hrajú hudbu, ktorá ich baví, robia to autenticky a nový album je toho ďalším dôkazom.

8 / 10

Tracklist

1. A Love Like Ours
2. Stockholm
3. Death, Where Is Your Sting
4. Psalm for the Living
5. God Is Silent
6. Mother, Can You Hear Me Now
7. Nocturne
8. Transcendent

Zostava

Jennie-Ann Smith - vokály, piáno, organ
Marcus Jidell - gitara, klávesy, čelo, vokály
Mats Rydström - basa
Andreas Habo Johansson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Doom Metal/Rock

Dátum vydania: 21.10.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 45:23

Vydavateľstvo: AFM Records

Webová stránka: http://www.avatarium.se

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2023-01-02 13:43:03

Prečítané: 400x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie