AVATARIUM - The Fire I Long For

AVATARIUM - The Fire I Long For

AVATARIUM je švédska doom metalová kapela, ktorú založil Leif Edling, basgitarista CANDLEMASS. Ten už v kapele tri roky nepôsobí, no je s ňou stále v kontakte a na novinke nájdete hneď tri skladby s jeho podpisom. Ich tvorbu sledujem nejaký čas a doposiaľ ma oslovovali skôr jednotlivé skladby ako celé albumy. Novinka "The Fire I Long For" je však výnimkou. Na prvý pohľad sa v prístupe kapely takmer nič nezmenilo, no oproti predošlým počinom mi príde o niečo vyzretejšia.

Kapela naďalej stavia svoju víziu doom metalu na koreňoch hard rocku. Základom zostávajú výrazné gitarové riffy Marcusa Jidella, ktoré sú vystavané na priamočiarej rytmike. Pomerne jednoduché kompozície ozvláštňujú podmanivé orgánové vsuvky Rickarda Nilssona, ktoré ich vťahujú do psychedelických vôd. Mimochodom je škoda, že s nimi viac neexperimentujú tak výrazným spôsobom ako v úvodnej skladbe "Voices". Najvýraznejším prvkom ich hudby aj naďalej ostáva čarovný hlas Jennie-Ann Smith. Okrem výraznej farby hlasu je v jej prejave niečo tajomné a príťažlivé. Dáva piesňam snovú atmosféru a dodáva im výrazný charakter. Hudba AVATARIUM by bez jej vokálu nebola tým, čím je. Samozrejme základom stále ostávajú výrazné skladby, ktoré ponúkajú priestor pre jej talent. A tých sa na nahrávke objavuje hneď niekoľko.
Ako prvú by som vypichol plíživú skladbu "Lay Me Down", v ktorej možno vystopovať prvky blues, country a temného popu. Zasnená skladba plná vášne a elegancie je dobrým príkladom toho, ako možno nenápadnú pieseň vytiahnuť pomocou aranžmánov. Nemenej výraznou je aj titulná skladba, ktorá pripomína veľkolepé rockové balady. Tradičné doom metalové postupy asi najviac reprezentuje nasledujúca "Epitaph of Heroes", ktorej autor je práve Leif. Nemôžem si pomôcť, ale tieto „spráchnivené“ gitarové riffy mi imponujú svojou ponurou atmosférou. Za zmienku stojí aj záverečná skladba "Stars They Move", ktorá uzatvára celú túto kolekciu. Kombinácia melancholického klavíru a vokálu Jennie-Ann je proste nádherná."The Fire I Long For" ponúka poslucháčovi svieži mix tradičného doom metalu s pomerne modernou produkciou. Tentokrát sa im podarilo dať dokopy deväť dobrých piesní a veľká pochvala aj za minimalistický dizajn prebalu!

9 / 10

Tracklist

1. Voices
2. Rubicon
3. Lay Me Down
4. Porcelain Skull
5. Shake That Demon
6. Great Beyond
7. The Fire I Long For
8. Epitaph of Heroes
9. Stars They Move

Zostava

Jennie-Ann Smith - spev
Marcus Jidell - gitara
Rickard Nilsson - klávesy
Andreas Habo Johansson - bicie, perkusie

Informácie o albume

Žáner: Doom Metal/Rock

Dátum vydania: 22.11.2019

Typ: CD

Dĺžka: 43:58

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.avatariumofficial.se

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-01-27 09:14:35

Prečítané: 591x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie