AVULSED - Gorespattered Suicide

Keď sa povie Španielsko a metal, okamžite mi napadnú dve mená: HAEMORRHAGE a AVULSED. Zatiaľ čo prví menovaní svoju tvorbu tlačia do patologického gore grindu á la CARCASS (a získali si na tomto poli slušné renomé), ich kolegovia AVULSED sa stali nekorunovanými kráľmi španielskej death-metalovej scény. Prečo však tieto legendárne kapely porovnávam? Málokto vie, že obe menované kapely majú spoločnú históriu, a to v osobe gitaristu Luismu, ktorý po odchode z AVULSED založil práve kultový HAEMORRHAGE a tým vyrobil svojej pôvodnej kapele ťažkú konkurenciu. Aby toho však nebolo dosť, vyšlo z jeho úst nemálo kritiky na tvorbu a fungovanie rešpektovaných death-metalistov.

Hádky a konflikty sú už ale minulosťou, nachádzame sa v období, keď AVULSED patria k špici európskeho undergroundu a riešime (tak trochu) niečo iné. Odhliadnuc od toho, že kapela má za sebou bohatú históriu, množstvá odohraných koncertov, haldy fanúšikov a neviem čoho ešte, zostáva nám pred očami to podstatné – nahrávky. Od vydania poslednej dosky „Yearning For The Grotesque“ ubehli už dva roky a my máme možnosť ochutnať ďalšiu porciu poctivého death-metalu „Made in Spain“ – čerstvý počin „Gorespattered Suicide“.

Treba zdôrazniť, že každého poslucháča prekvapí už nadmieru vydarená obálka ale to najdôležitejšie sa ukrýva na disku. Hneď v titulnej režbe „Gorespattered Sucicide“ sa do vás chalani pustia s plnou silou a vy viete o čo ide – AVULSED sú späť! Gitary sú proste skvelé, bicie rovnako a o parádnom growlingu ani nemá zmysel rozprávať. Pri počúvaní nasledujúcich lahôdok ako „Burnt But Not Carbonized“ a „4 N Sick“ vám musí byť jasné, že kapela neprišla o svoj charakteristický ksicht (úderný death-metal s typickými melódiami a gitarovými sólami). Grindový úlet predstavuje dokonalá mini-záležitosť s príznačným názvom „Infernal Haemorrhoids“. Tak trochu „blackovým“ introm v podaní syntetizátorov prekvapí (alebo poteší) skladba „Filth Injected“ ale postupne sa skladba zmení na melodický death. Šestka „Harvesting The Blood“ sa nesie v pomalšom tempe, ktoré je striedané rýchlejšími vyhrávkami a nádhernými sólami v podaní oboch gitarových drevorubačov Cabru a Juancara. Absolútne suverénne sa privalí jedna z najsilnejších skladieb na albume „Let Me Taste Your Flesh“ aj s originálnymi riffmi a skvelým vokálom – proste paráda. Na striedačku pre nás pripravili chalani inštrumentálku „Hoax Therapy“, v ktorej opäť dostáva priestor synťák ale celá skladba opäť stojí na skvelých gitarách, ktoré v závere pohltí krátky orientálny motív. Ten sa v náznakoch prenesie aj do nasledujúcej „Divine Wine“, ktorá je však predovšetkým rýchlym a zverským počinom s badateľnou melódiou. Úvodné sekundy skladby „Protervia“ a niektoré jej fragmenty mi dokonca pripomínajú pomalšie HC veci od BIOHAZARD, čo určite nie je na škodu veci, práve naopak. Predposledná „Eat Foetal Mush“ sa vyznačuje hlavne Rottenovým growlingom v dvoch podobách – v tej klasickej a v tej, ktorá skôr pripomína akýsi živočíšny rev. Na záver si pre nás AVULSED pripravili skutočnú lahôdku – cover „Ace Of Spades“ od MOTORHEAD. Aj keď táto ich verzia nie je najhoršia, považujem túto pesničku za jediné väčšie zlyhanie, ktoré môžeme nájsť na albume.

Čo sa týka zvukovej stránky, album je vyprodukovaný naozaj kvalitne, veď ho mastroval sám Erik Rutan, bývalý člen MORBID ANGEL vo svojom floridskom štúdiu. Celkový dojem albumu teda nemôže byť zlý, AVULSED nahrali nepochybne silný album, ktorý možno neprináša nejaké novátorské postupy, ale my milovníci klasického death metalu najvyššej kvality môžeme byť spokojní.

8 / 10

Tracklist

1. Gorespattered Suicide
2. Burnt But Not Carbonized
3. Filth Injected
4. Infernal Haemorrhoids
5. 4 N Sick
6. Harvesting The Blood
7. Let Me Taste Your Flesh
8. Hoax Therapy (Instrumental)
9. Divine Wine
10. Protervia
11. Eat Foetal Mush
12. Ace Of Spades (Motorhead)

Zostava

Dave Rotten - vokály
Cabra - gitara
Juancar - gitara
Tana - basa
Riky - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 19.01.2005

Typ:

Dĺžka: 44:55

Vydavateľstvo: Metal Age Productions

Webová stránka:

Krajina: Španielsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-01-28 00:46:44

Prečítané: 1263x

Autor: Tomáš Binčík

Tomáš Binčík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie