BARREN EARTH - The Devil's Resolve

BARREN EARTH - The Devil's Resolve

Fínsko je celkom určite zem zasľúbená tvrdej, no pritom melancholickej hudbe; veď sme sa o tom už neraz presvedčili. Pred dvoma rokmi sa na svet vynoril (v podobe debutu) nový objav, BARREN EARTH, a ja mám teraz k dispozícii ich v poradí druhý album. Pokiaľ sme pri predošlom "Curse Of The Red River" registrovali spektrum mnohých štýlov či motívov, tak pri aktuálnom "The Devil's Resolve" môžeme tento fakt rozvinúť ešte viac, ešte vyššie. Mnoho rôznych prvkov a doska je o niečo kratšia - skladá sa z ôsmich stôp, pričom každá z nich je takpovediac „na inú tému“.

Napríklad v skladbe "The Rains Begin" dominujú folkmetalovo ladený gitarový i klávesový riff, čo pomerne dosť evokuje tvorbu AMORPHIS, no k tomu sa ešte dostaneme. Hlavné motívy jednotlivých songov sú naozaj rozmanité. Kým jedna je postavená na báze tradičného "trochumelodic" death metalu, ďalšia nás zase privíta pomalým, ba až funeral doomovým smerom. Výraznú rolu zohrávajú klávesy. Častejšie, než v doprovode, ich môžete počuť na poprednej pozícii, kde sa púšťajú do rôznych avantgardných výletov, menia zvuk, nechýba ani akési podivné sólo… Vlastne, v inštrumentálnej sekcii BARRENov sú najmä klávesy tým prvkom, ktorý prenesie poslucháča do progresívnych (a mierne psychedelických) vôd 70. rokov. Hoci sa pri gitarách bližšie nepristavím, nie je to z dôvodu, že by nemali plnohodnotnú rolu.

Radšej sa bližšie pozrime na zostavu, aby nám bolo jasné: tvoria ju bývalí basák a klávesák z AMORPHIS, jeden gitarista je viac-menej neznámy, no druhý (Sami Yli-Sirniö) hrá dokonca v legendárnej thrashovici KREATOR. Za mikrofónom je majestátnym hlasom disponujúci doomer Mikko Kotamäki (o.i. SWALLOW THE SUN) a ten sa, dovolím si tvrdiť, opäť posunul o stupeň vyššie. Jeho spev je podľa očakávania rozmanitý - hlbší murmur sa strieda so zaujímavo zafarbenými čistými spevmi/dvojspevmi. Takto by sme mohli pokračovať dlho, bola by to však strata času.Nerád používam nasledujúcu frázu, ale kapely ako BARREN EARTH je nielen prakticky nutné vypočuť si, ale sa aj ťažko zadefinuvávajú. Zvyšok teda nechám na vás, dôrazne však odporúčam viacnásobný posluch!

8,5 / 10

Tracklist

1. Passing Of The Crimson Shadows
2. The Rains Begin
3. Vintage Warlords
4. As It Is Written
5. The Dead Exiles
6. Oriental Pyre
7. White Fields
8. Where All Stories End

Zostava

Mikko Kotamäki - vokály
Sami Yli-Sirniö - gitary
Janne Perttilä - gitary
Kasper Mårtenson - klávesy
Olli-Pekka Laine - basa
Marko Tarvonen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive/Melodic Death Metal

Dátum vydania: 07.03.2012

Typ: CD, LP

Dĺžka: 46:45

Vydavateľstvo: Peaceville Records

Webová stránka: http://www.barrenearth.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2012-04-07 00:00:00

Prečítané: 819x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie