BARREN EARTH - Our Twilight

BARREN EARTH - Our Twilight

Nie som príliš veľký fanúšik škandinávskej melodic deathmetalovej scény, uznávam len niekľoko kapiel, ktoré predstavujú špičku. Ale keď som si prezrel zostavu nového fínskeho projektu BARREN EARTH, tak som nemohol nespozornieť. Členovia a ex-členovia AMORPHIS, SWALLOW THE SUN, WALTARI (resp. KREATOR) alebo MOONSORROW, to už sú dostatočne zvučné mená na to, aby som si obstaral prvé EP zoskupenia.

Na predstavenie kapely slúži toto EP náramne. Štyri skladby, 22 minút a jasné vymedzenie priestoru, v ktorom sa (aspoň nateraz) budú BARREN EARTH pohybovať. Z jednej strany masívne a melancholické motívy Amorphis, z druhej strany zamyslená deathovosť OPETH, dotvorené prácou s atmosférou a účelnosťou skladieb.

Porovnanie s OPETH je tiež dobrým podhubím na prezentáciu síl kapely. Deathový vokál je príbuzný, melancholická nálada tiež. Skladby ale nedosahujú oproti Švédom extrémne dĺžky. Dokonca mi príde, že BARREN EARTH robia niečo podobné, čo OPETH, ale bez redundantných pasáží a balastných tónov. Na druhej strane, líšia sa práve používaním silných a pre poslucháča veľmi výrazných motívov, ktoré slúžia, okrem iného, ako záchytné body.

Aby som len neporovnával - za najlepšie považujem posledné dve skladby "Flame of Serenity", ktorá kulminuje v skvelom sóle a "Floodred" s veľmi silnými riffmi a motívmi. Chvála smeruje aj k vokálu Mikka Kotamäkiho, ktorí sa vďaka variabilite výborne hodí k amorfnej ("pun intended") hudbe. Zvláda deathové, čisté aj blackové polohy.

Pre mňa sú BARREN EARTH veľmi pozitívnym prekvapením. Muzikantsky profesionálni, štýlovo definovateľní, ale pritom stále svojskí a skladateľsky takmer bezchybní. Vidím možno trošku priestoru na doplnenie väčšej interakcie medzi klávesami a gitarami a možno by sa patrilo pridať trošku viac prekvapujúcich, progresívnych elementov. Ale nebudem do toho kapele vŕtať, budem sa radšej tešiť na prvý album, ktorý má údajne vyjsť už v roku 2010.

8,5 / 10

Tracklist

1. Our Twilight
2. Jewel
3. Flame of Serenity
4. Floodred

Zostava

Mikko Kotamäki - vokály
Sami Yli-Sirniö - gitary
Janne Perttilä - gitary
Kasper Mårtenson - klávesy
Olli-Pekka Laine - basa
Marko Tarvonen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive/Melodic Death Metal

Dátum vydania: 09.11.2009

Typ: EP

Dĺžka: 22:26

Vydavateľstvo: Peaceville Records

Webová stránka: http://www.barrenearth.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2009-12-10 21:36:28

Prečítané: 1460x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie