BESVÄRJELSEN - Atlas

BESVÄRJELSEN - Atlas

V posledných rokoch sledujem vzostup stoner doomových kapiel, ktoré rastú ako huby po daždi. V minulosti sa tomuto žánru venovali hlavne starší hudobníci, no aktuálne sa mu začínajú venovať aj mladší muzikanti. Osobitou kategóriou sú skupiny, kde za mikrofónom stojí nežné pohlavie. A presne do tejto kategórie patria aj BESVÄRJELSEN zo Štokholmu. Aj keď ich hudba vychádza zo základov stoner doomu, možno v nej vystopovať prvky psychedelického rocku, grunge či blues. Každý tento štýl si prerobili na svoj obraz a celý tento mix učesali do akéhosi novotvaru.

Oproti debutu sa skupina posunula hlavne skladateľsky a začali sa viac hrať s aranžmánmi. Je napríklad zaujímavé akým šetrným spôsobom využívajú klávesy, ktoré sem tam nenápadne vykuknú a znova sa na dlhý čas stratia. Výrazným spôsobom ťahá celú nahrávku speváčka Lea Amling Alazam, ktorá má mocný charizmatický hlas. Niečo podobné mala v hlase aj Amy Winehouse, ale to bola trocha iná liga. Vie s ním celkom slušne pracovať, no občas vie pôsobiť trocha ležérnym dojmom. Každopádne jej vokál je veľkým prínosom a zároveň poznávacím znamením ich tvorby. A pri týchto kapelách je to dosť podstatné, inak sa stratia v záplave nevýrazných nahrávok. Jednotlivé skladby sú veľmi rôznorodé a majú rozličné nálady. Taká "Obscured by Darkness" je klasická doom metalová skladba založená na jednoduchom gitarovom rife. Je tak jednoduchý, že by bolo divné keby ho už niekto nepoužil. Omnoho zaujímavejšie však kapela znie, keď vybočí z týchto tradičných koľají. A to sa deje na nahrávke pomerne často. Hneď v prvej piesni "The Cardinal Ride" sa objavujú post-punkové vplyvy. V "House of the Burning Light" je veľa klasických stoner rockových prvkov s poriadnymi fuzzy gitarami. Páči sa mi ako nenápadne tieto prvky včleňujú do svojej hudby, čím si vytvárajú vlastný osobitý štýl. Veľmi špecifickými piesňami sú "Descent" a "Clouds".

Sú to v podstate rockové balady, ale nie sú zbytočne patetické. Majú silné nosné motívy a sú krásne vyskladané. Najmä v prípade "Clouds" je to priam majstrovské dielo. V nich oceňujem najmä skladateľský talent celej kapely ako aj nádherné vokálne party.

BESVÄRJELSEN svojou druhou nahrávkou "Atlas" vytvorili svojský mix stoner doomu a psychedelického rocku. Ich hudba vychádza z koreňov spomínaných štýlov, no zároveň je v nej čosi svojské.             

8 / 10

Tracklist

01. The Cardinal Ride
02. Acheron
03. Clouds
04. House of the Burning Light
05. Paradise
06. Digerliden
07. Descent
08. Celestial
09. Obscured by Darkness
10. Divided Ends

Zostava

Erik Bäckwall - bicie
Staffan Stensland Winroth - gitara, spev
Andreas Baier - gitara, spev
Lea Amling Alazam - spev
Johan Rockner - basa

Informácie o albume

Žáner: Doom metal / stoner rock

Dátum vydania: 27.05.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 47 : 10

Vydavateľstvo: Magnetic Eye Records

Webová stránka: https://besvarjelsen.bandcamp.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-07-04 16:06:17

Prečítané: 355x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie