BLIND GUARDIAN - A Twist in the Myth

BLIND GUARDIAN - A Twist in the Myth

Kapele BLIND GUARDIAN trvá poslednú dobu 3 až 4 okruhy Zeme okolo Slnka, kým vydá nový album. Je o nich predsa známe, že sú perfekcionisti, tak si dávajú na čas, nie ako v 80tych a 90tych rokoch, keď snáď všetky metalové kapely vydávali novinku prinajmenšom každý rok. A ako to bolo v minulosti? Po dvoch klasických albumoch "Imaginations from the Other Side" a "Nightfall in Middle-Earth", kde BLIND GUARDIAN načrtli orchestrálnou pompéznosťou svoje budúce smerovanie a zároveň sa tieto dielka stali drahokamom v pokladnici metalu, prišiel album "A Night at the Opera", ktorý rozdelil fanúšikov na dva tábory. Jeden sa tešil technickej dokonalosti, a druhý, kde sa radím aj ja, bol rozčarovaný z prearanžovanosti, smútil za starými Blindami a až na pár skladieb album u týchto fans prepadol.

Teraz majú BLIND GUARDIAN šancu na reparát aj u tejto skupinky fanúšikov. Letmý pohľad na cover sľubuje návrat, ale je tomu skutočne aj hudobne? Tento nádherný obal albumu si ale nezasluhuje len letmý pohľad. Krásny fantasy drak sa radí určite k tomu najkrajšiemu, čo nahrávky BLIND GUARDIAN zdobilo. No s hudbou to tak horúce nebude. Po prvých vypočutiach som bola presvedčená, že pošlem novú nahrávku do miest temnejších než je samotný Mordor, ale po viacerých pretočeniach CD disku som usúdila, že novinka je o dosť lepšia než predchádzajúci album " A Night at the Opera". Je určite menej preplácaná a prearanžovaná, hoci nejedná sa o návrat k priamočiarosti a minulosti BG, ako kapela sľubovala... Klenotom dávnych dôb sa stále nepribližuje.

Album odštartuje celkom nádejne. "This Will Never End" začína veľmi sľubným priamočiarym riffom a atmosféra songu, zvukom aj zborovými voklámi, oveľa viac pripomína "Nightfall in Middle-Earth" ako "Operu". Speedové pasáže s podareným Hansiho škrekom naznačujú aj ten návrat ku koreňom. Z "Otherland" som mala v začiatkoch dojem, že som sa vrátila do dôb "Imaginations from the Other Side". Opäť podarený úvod songu. Pár riffov, ktoré sú jasné a útočné. V refréne nastupuje znova majestátny zbor, ale zatiaľ ešte stále by som povedala, že v prijateľnej forme. Naživo pri osekaní aranží by refrén mohol fungovať. "Turn the Page" vás zavedie do dôb mýtického stredoveku a pripadáte si ako na kráľovskej slávnosti, Hansiho hra s hlasom dodáva úvodu skvelú atmosféru. Bohužiaľ refrén znova takmer nezapamätateľný kvôli kope vrstvám vokálov a preplácaný. Skladba obsahuje zaujímavé momenty, do ktorých sa ale musíte vnárať postupne. Singlovku "Fly" už celkom isto všetci poznáte, tak len stručne. Zostáva najzaujímavejšou skladbou na albume, možno vďaka netypickým prvkom typu exotické bubny sa jedná o asi najprogresívnejšiu skladbu v tvorbe Blind Guardian. "Carry the Blessed Home" je ukážkou, kde prearanžovanosť môže fungovať - v baladách, paradoxne je refrén tentokrát tou silnejšou a podarenou zložkou skladby. Klasické balady by BLIND GUARDIAN mali prenechať asi iným kolegom a držať sa stredovekého mystického nádychu. Zvyšok mimo refrénu ma totiž parádne nudil. Pod pompéznym obalom "Another Strange Me" nachádzame priamčiaru rockovú pesničku so silným vplyvom 70tych rokov. Príjemná zmena. 
Druhá polka albumu mi ale priniesla dosť veľké sklamanie. Znova som sa príšerne nudila, napriek pár zaujímavým momentom. Akoby išlo viac o technickú dokonalosť a vnútro prázdne - iste každý pozná tú dezilúziu z osoby opačného pohlavia, ktorá vás oslní krásou, ale nemáte si s ňou čo povedať... No.. nie je to nič, čo by som si s radosťou púšťala. Výnimku tvoria dva songy, už známa "Skalds and Shadows", stredoveká krásna akustická balada v štýle "Bard´s Song" a záverečná "New Order". Ako album sľubne začína, tak aj končí, v štýle "Nightfall..." Najúžasnejší je takmer až filmový začiatok, v druhej polke moja pozornosť už trocha opadávala.

Albumu chýba živočíšnosť, dravosť, niečo na čo by ste sa mohli vyblázniť, hoci v minulosti takých kúskov BLIND GUARDIAN vytvorili nespočetne. Neviem si predstaviť, ako v kombinácii so songami z "Opery" budú tieto veci fungovať naživo. O žiadnej skladbe by som nepovedala, že sa zapíše do análov metalu zlatými písmenami. Žiaden hit, prípadne skladby, ktoré by sa hitom stať mohli, (napr. "Skalds and Shadows" by naživo určite fungovala...) sú prakticky kópiou starších úspešnejších sestričiek. Ale nalejme si čistého vína, sami seba vykrádajú skoro všetky veľké a väčšie powermetalové kapely. Čo je ale podstatnejšie, väčšina piesní sa utápa v nekonečných vrstvách vokálov a gitár a podstata sa stráca. Pokiaľ sa vyžívate v ťažkých, prearanžovaných pasážach a radi objavujete na skladbách donekonečna niečo nové, "A Twist In The Myth" by mohol byť tým pravým pre vás. BLIND GUARDIAN sa vydali touto cestou a zrejme sa len ťažko obzrú naspäť. Odo mňa teda aj vďaka mnohým zaujímavým pasážam 7/10, ale s tým, že album potrebuje skutočne veľa času. 7 bodov znamená nadpriemer, ale bojím sa sama seba, že toto hodnotenie dostáva kapela práve vďaka svojmu menu...

7 / 10

Tracklist

1. This Will Never End
2. Otherland
3. Turn The Page
4. Fly
5. Carry The Blessed Home
6. Another Stranger Me
7. Straight Through The Mirror
8. Lionheart
9. Skalds And Shadows
10. The Edge
11. The New Order

Zostava

Hansi Kürsch - spev
Marcus Siepen - gitara
André Olbrich - gitara
Frederik Ehmke - bicie
+
Oliver Holzwarth - basgitara
Andreas Kück - klávesy

Informácie o albume

Žáner: Power Metal

Dátum vydania: 01.09.2006

Typ: CD

Dĺžka: 51:46

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.blind-guardian.com

Krajina: Nemecko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-09-15 01:02:32

Prečítané: 1779x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie