BORKNAGAR - Borknagar

Podmanivá, pravá, hrdá a mrazivá ako krásne januárové rána. Aj takto by sa dala opísať hudobná tvár nórskych Borknagar. K týmto prívlastkom predsa len viac pristane ranná tvorba kapely, počnúc rovnomenným debutom a následným drahokamom Olden Domain. Olden Domain má na svoju dobu slušne vyčistený zvukový kabát a v tom spočíva hlavný rozdiel medzi ním a debutom, ktorý je ešte dieťaťom magického Grieghallenu. V zostave, ktorá mala na svedomí debut, zostal do dnešných dní len jediný člen a to hlavný gitarista Oystein G. Brun. Avšak každá postava, ktorá sa pod toto dielo podpísala, sa už v dnešnom black metale dá považovať za výraznú osobnosť.

Pokiaľ chceme rozanalyzovať playlist, nesmieme opomenúť pikantný škrek Garma, alebo ak chcete Krystofera Rygga. Ten dodáva piesňam správnu blackovú surovosť, dynamiku a dej. Na každom kroku na vás čaká akustická odbočka, jemne namaľovaná do folklórnych odtieňov. Po jednej z nich v šiestej Dauden (smrť) prichádza pomyselný vrchol albumu, keď sa v krásnej hymnickej pasáži vynímajú síce primitívne, ale dostatočne podmanivé zborové vokály. V tejto skladbe môžme takisto nájsť aj náznak čistého spevu. Zabudnúť nehodno ani na zaujímavé zdramatizovanie klávesovými skladbami Ivara Bjornsona (Enslaved). Tanker Mot Tind (Kvelding) a Tanker Mot Tind (Gryning) sa možno na prvý pohľad nehodia do koncepcie albumu, postupným prehrávaním albumu však zistíte opak. Okrem týchto inštrumentálnych skladieb zaujme aj bojová Krigsstev opäť s využitím zborového spevu, ale najmä nádherne melodická a upokojujúca Nord Naagauk. Úvodná paľba Vintervredets Sjelesagn s klasickými blackovými gitarovými postupmi a ničivým Garmom takisto patrí do vitrínky nórskeho black metalu. Skrátka čo skladba, to klenot.

Opäť sa v ponímaní black metalu nejedná až tak o temnotu a mystériu, ako o pravý severský, vikingskou hrdosťou a folklórom nasiaknutý album. Skvelé atmosferické skladby s peknými melodickými motívmi znamenajú pomaly sa do popredia natískajúci skladateľský potenciál, ktorý naplno vypukol až v nasledujúcich dielach tejto pozoruhodnej a zaslúžilej kapely.

9 / 10

Tracklist

01. Vintervredets Sjelesagn
02. Tanker Mot Tind (Kvelding)
03. Svartskogs Gilde
04. Ved Steingard
05. Krigsstev
06. Dauden
07. Grimskalle Trell
08. Nord Naagauk
09. Fandens Allheim
10. Tanker Mot Tind (Gryning)

Zostava

Oystein G. Brun - gitara
Garm – vokál
Grim – bicie
Ivar Bjornson – klávesy
Infernus – basgitara

Informácie o albume

Žáner: Viking/Black Metal

Dátum vydania: 09.02.1996

Typ:

Dĺžka: 44:12

Vydavateľstvo: Malicious Records

Webová stránka:

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2009-09-16 01:05:56

Prečítané: 893x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie