BORKNAGAR - True North

BORKNAGAR - True North

BORKNAGAR si svojím predchádzajúcim albumom "Winter Thrice" posadili latku kvality nebezpečne vysoko. Okrem toho ich postihli výrazné personálne zmeny. Kapelu opustil jej dlhoročný gitarista Jens F. Ryland, ktorý v kapele pôsobil 17 rokov. Nemenej výraznou stratou bol odchod talentovaného bubeníka Baard Kolstada, ktorý sa chce zrejme naplno venovať LEPROUS. A aby toho nebolo málo, kapelu opustil aj jeden zo spevákov, Andreas "Vintersorg". Nerozišli sa však so zlou krvou, o čom svedčí žijúci projekt CONIAN, na ktorom spolupracuje s Øystein G. Brunom.

Takéto výrazné zemetrasenie by mnoho kapiel nerozdýchalo, nie však BORKNAGAR. S dvoma novými členmi (Bjørn Dugstad Rønnow a Jostein Thomassen) totiž vytvorili opäť pozoruhodné dielo.
Čo sa týka hudobného smerovania kapela vsadila viac menej na istotu a naďalej zdokonaluje rokmi overené postupy. Výrazné melódie sú devízou kapely od jej začiatku a spolu s atmosférou severskej prírody fungujú vo vzácnej symbióze. Dokopy dávajú jednotlivým skladbám hymnický nádych a čarovnú atmosféru. Už roky vnášajú do svojej hudby istý retro rockový nádych a to najmä vďaka klávesom Larsa "Lazare" Nedlanda (SOLEFALD). Nejde nespomenúť jeho osobitý spev, ktorý sa skvele dopĺňa s vokálom Simena Hestnæsa. Ich  spevácke duety zdobia hudbu BORKNAGAR už dve desaťročia. Kapela nezanevrela ani na blackmetalové korene a v tej správnej chvíli vie podkúriť pod kotlom. Sila ich hudby nie je však v individuálnych výkonoch jednotlivých členov, ale práve v ich spolupráci.

Skladby na novinke sú mimoriadne pestré a to v mnohých smeroch. Nájdete tu pomalšie epické skladby ako aj rýchlejšie vypalováky. Majestátne skladby putujú severskou krajinou ako chladný víchor a velebia jej dych berúcu krásu. Je v nich však aj niečo svieže, miestami až hravé. Celkovo ide z albumu podozrivo pozitívna nálada a skladby fungujú hneď na prvé počutie. Album tradične ponúka nesmierne množstvo hudobných motívov a nedáva poslucháčovi priestor na nudu. Veľkou devízou ich tvorby je umelecká uvoľnenosť a skladateľská zrelosť. A práve z nej BORKNAGAR ťaží a vďaka nej si drží svoj vysoký štandard. Najvýraznejšie ma na novinke oslovili skladby "Up North", "Lights" a záverečná "Voices". Posledne menovaná mi silne pripomína dvojicu albumov s podtitulom "An Icelandic Odyssey" z dielne spriaznených SOLEFALD. Vôbec by som sa preto nečudoval, keby jej autorom bol práve Lazare.

Na otázku, či novinka prekonala svojho vydareného predchodcu, odpoveď nemám. Ich kvality sú totiž porovnateľné a až čas preverí ich trvácnosť. To však v danej chvíli nie je až tak podstatné. "True North" je totiž skvelá nahrávka, v ktorej je čo objavovať.

9 / 10

Tracklist

1. Thunderous
2. Up North
3. The Fire That Burns
4. Lights
5. Wild Father's Heart
6. Mount Rapture
7. Into the White
8. Tidal
9. Voices

Zostava

ICS Vortex - vokály, basa
Øystein G. Brun - gitara
Jostein Thomassen - gitara
Lars "Lazare" Nedland - klávesy, vokály
Bjørn Dugstad Rønnow - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Viking/Black Metal

Dátum vydania: 27.09.2019

Typ: CD, LP

Dĺžka: 59:10

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.borknagar.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-10-03 12:33:23

Prečítané: 1256x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie