BRUTUS - Unison Life

BRUTUS - Unison Life

Belgické trio BRUTUS prichádza s tretím štúdiovým albumom, nazvaným "Unison Life". V zásade sa na ich hudobnom výraze nezmenilo nič podstatné. Skupina naďalej produkuje zmes alternatívneho rocku a post-hardcoru s jemnou príchuťou punku. Majú veľký talent tvoriť chytľavé skladby, ktoré vás oslovia svojou živelnosťou. Stačí si pustiť takú "Dust" a totálne vás odpáli svojou neurvanou energiou. Máte pri nej pocit, že sa nezadržateľne rútite strmým kopcom a nefungujú vám brzdy. Do toho speváčka svojím jemne zachrípnutým hlasom prikladá pod kotol. To však zďaleka nie je ich jediná poloha.
 


 

V zásade každá skladba stavia na nejakom pútavom gitarovom motíve. A tie vychádzajú z tradičného rocku, punku, shoeagaze, post-rocku prípadne hard coru. K tomu sa pribalí fantastická rytmická sekcia, ktorú tvoria bubeníčka Stephanie Mannaerts a basgitarista Peter Mulders. Skoro každá skladba v sebe nesie zmes niekoľkých spomínaných štýlov, čím naberá na dynamike a pestrosti. Tú cítim aj vo zvuku nahrávky, ktorý sa prispôsobuje charakteru skladby. Občas skupina znie atmosferickejšie, snovejšie a občas ako drsný uragán. Stephanie to následne premodeluje svojím nástojčivým spevom podľa aktuálnej nálady a charakteru textu. Jej spev je na jednej strane živelný a surový, no zároveň nesie v sebe výrazné emócie. Od smútku, radosti, nasratosti až po rezignáciu a frustráciu. Je pre mňa nepochopiteľné ako to zvláda s hrou na bicie pri živých vystúpeniach. Ale to je na inú debatu. Skupina si na predošlých albumoch vytvorila vlastný rukopis, ktorého sa nemienia vzdať. Typickým príkladom je napríklad pieseň "What Have We Done", ktorá znie ako typický BRUTUS. Podobne je to s prvým singlom "Liar", na ktorý skupina natočila skvelý videoklip.
 


 

Aj keď ide o kvalitné songy mňa viac oslovili drsnejšie skladby ako napríklad "Dust", prípadne "Chainlife". Zaujímavá mi príde aj pieseň "Victoria", z ktorej cítim jemný závan RAMONES. No celkovo mi pripadá nový album až príliš ukotvený v mantineloch, ktoré si sami vytvorili. Občas nie je zlé vystúpiť zo zabehnutých koľají a prekvapiť niečim novým. Na druhej strane si uvedomujem, že tvorba hudby sa riadi trocha inými pravidlami. Každý má vlastný vkus a v prvom rade to musí baviť samotných muzikantov.

Tretí album BRUTUS  "Unison Life" pokračuje v nastolenej ceste, na ktorú vyrazilo toto nevšedné belgické trio. Je to skvelá muzika, ktorá vás nakopne a nabije energiou. Z môjho pohľadu sa ale začínajú mierne recyklovať, čo nie je dobré znamenie do budúcna.      

8 / 10

Tracklist

01. Miles Away
02. Brave
03. Victoria
04. What Have We Done
05. Dust
06. Liar
07. Chainlife
08. Storm
09. Dreamlife
10. Desert Rain

Zostava

Stefanie Mannaerts - bicie, vokály
Stijn Vanhoegaerden - gitara
Peter Mulders - basa

Informácie o albume

Žáner: Post-rock, Post-hardcore/punk

Dátum vydania: 21.10.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 42:50

Vydavateľstvo: Hassle Records

Webová stránka: http://www.wearebrutus.be

Krajina: Belgicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-11-22 16:12:07

Prečítané: 407x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie