CATTLE DECAPITATION - Death Atlas

CATTLE DECAPITATION - Death Atlas

Každý metalový subžáner má svojich inovátorov, ktorí sa snažia priniesť do daného štýlu niečo svieže. No niekedy to trvá dlhé roky, kým sa skupina vyprofiluje a nájde svoju vlastnú tvár. A to je presne prípad kalifornských CATTLE DECAPITATION. Takmer dvadsať rokov tvrdej práce sa vyplatilo a ich predposledná nahrávka "The Anthropocene Extinction" predčila všetky očakávania. Nadviazať na takto prelomový album nie je jednoduché, no pokiaľ máte jasnú víziu, ide to.

Novinka "Death Atlas" štýlovo pokračuje v nastolenej ceste a čiastočne ju posúva do väčšieho extrému. Úvodné intro predstavuje pozdrav obyvateľov našej planéty v niekoľkých jazykoch, vrátane češtiny. Po ňom sa spustí neskutočné inferno. Jeden pekelný riff sa strieda s ďalším, rytmika vystreľuje v mohutných erupciách a Travisov spev znie ako z inej planéty. Celé to pôsobí neuveriteľne príťažlivo a originálne. Žiadna pasáž tu nie je samoúčelná a všetko do seba zapadá s dych berúcou ľahkosťou. Z toľkého množstva nápadov by bežná kapela poskladala tri albumy a zneli by určite dobre.
Skladby v sebe nesú priam hitový potenciál, samozrejme vnímané v rámci extrémneho metalu. Po skladateľskej stránke sa kapela výrazne posunula vpred a ich aktuálna tvorba je toho jasným dôkazom. Je obdivuhodné ako skvele táto hudba lezie do hlavy. A dokázali to bez nejakých kompromisov, pričom si zachovali poriadne extrémny výraz.

CATTLE DECAPITATION stále tlačia na pílu a dúfajme, že v budúcnosti sa to nezmení. Napriek tomu, že nahrávka má takmer jednu hodinu, ani na moment nenudí. Najviac milujem pasáže, v ktorých rytmiku vybičujú na maximum a Travis svojím podivným hlasom spieva melodické refrény. Táto jeho zvláštna poloha spevu sa stala v posledných rokoch ich najvýraznejším poznávacím znamením . No treba povedať, že nie je jediná. Hudobne album ponúka zvláštny mix death metalu s jemným presahom do blacku. Je to zvláštna symbióza, ktorá je v ich podaní jedinečná. Skladby majú v sebe divokú dynamiku, ktorou rozvibrujú vo vašom tele každú jednu bunku. Neviem sa dočkať, ako budú nové skladby znieť naživo. Texty sa opäť točia okolo ekológie a ukazujú zvrátený vzťah ľudstva k našej planéte. Tú sme si za posledných sto rokov zdevastovali obludným spôsobom a výsledky začíname pociťovať čoraz výraznejšie. To však stále nestačí a my veselo pokračujeme v tejto činnosti ďalej. Táto téma je viac ako aktuálna, aj keď sa snažíme pred ňou zatvárať oči."Death Atlas" ponúka kvalitnú porciu extrémnej hudby, ktorá je svojská a zároveň v sebe nesie silné posolstvo. Čo viac si želať od dobrej metalovej nahrávky?

10 / 10

Tracklist

01. Anthropogenic: End Transmission
02. The Geocide
03. Be Still Our Bleeding Hearts
04. Vulturous
05. The Great Dying
06. One Day Closer to the End of the World
07. Bring Back the Plague
08. Absolute Destitute
09. The Great Dying II
10. Finish Them
11. With All Disrespect
12. Time's Cruel Curtain
13. The Unerasable Past
14. Death Atlas

Zostava

Travis Ryan - vokály, klávesy
Josh Elmore - lead gitary
Belisario Dimuzio - rhythm gitary
Olivier Pinard - basa
David McGraw - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Death Metal/Grindcore

Dátum vydania: 29.11.2019

Typ: CD, LP, MC

Dĺžka: 54:58

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.cattledecapitation.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-01-19 18:17:18

Prečítané: 1111x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie