CELESTIAL SEASON - Mysterium I

CELESTIAL SEASON - Mysterium I

Pred dvoma rokmi sa holandskí CELESTIAL SEASON vrátili na scénu a vydali album "The Secret Teachings". Ten vychádzal predovšetkým z ich doomových koreňov. No ponúkol aj alternatívnejšie prvky, ktoré charakterizovali ich tvorbu na prelome tisícročí. Na novom CD "Mysterium I" tieto prvky vynechali, čo mi po pravde vôbec neprekáža. Ich experimenty so stoner metalom boli síce svojské, no v doom metale je ich tvorba omnoho presvedčivejšia.Pomalá rytmika sa tu skvele dopĺňa so špinavým zvukom gitár a surovým deathovým growlom. Tento old schoolový základ pripomína rannú tvorbu skupín ako ANATHEMA či MY DYING BRIDE. Zároveň treba pripomenúť, že všetky tri spolky vznikli len s ročným odstupom. Takže ťažko určiť kto koho ovplyvnil a či vôbec. Prítomnosť huslí či violončela je ich ďalším spoločným prienikom, no CELESTIAL SEASON majú svoj výraz. Zvukovo ako aj skladateľsky ostali v deväťdesiatych rokoch, čo je celkom osviežujúce. Zaujímavým prvkom ich hudby je spev Stefana Ruitersa. Jeho surový growl je akoby zdvojený či strojený, pričom jedna zo stôp je doplnená o delay prípadne reverb. Nie som expert na nahrávanie vokálov, no nejako tak si predstavujem spôsob ako toho docieliť. A pritom farba jeho hlasu nie je úplne originálna, no vďaka tejto úprave znie svojsky a záhadne.

CELESTIAL SEASON je silne emotívna hudba, z ktorej vyviera nekonečný smútok. Pomalé melódie z vás vytiahnu život a stiahnu vás do doomového bahna. Gitarové riffy ako aj rytmika je veľmi jednoduchá, presne po vzore ich prvých dvoch albumov. Akoby ich niekto zamrazil  po vydaní "Solar Lovers" a pred dvoma rokmi ich opäť rozmrazil. A oni pochopiteľne pokračujú vo svojej tvorbe, tam kde s ňou vtedy prestali. Oproti predošlému albumu je novinka viac kompaktnejšia a sústredí sa viac na ich melancholický doom metal. V ňom sú totiž najsilnejší a najpresvedčivejší. Z celej kolekcie by som vypichol skladby "Black Water Mirrors" a "Sundown Transcends Us".Obdobie „epidémie“ muselo kapelu poriadne nakopnúť, pretože už teraz avizujú vydania "Mysterium II" a "Mysterium III". To prvé by malo vyjsť ešte v tomto roku a to druhé začiatkom budúceho. Dúfam že to nebude len nejaká vata, lebo takéto vražedné tempo vydávania im môže aj uškodiť.

CELESTIAL SEASON svojím aktuálnym albumom "Mysterium I" pokračujú v ceste k vlastným koreňom, ktoré oživili po dvadsaťročnej hybernácii.     

8 / 10

Tracklist

1. Black Water Mirrors
2. The Golden Light of Late Day
3. Sundown Transcends us
4. This Glorious Summer
5. Endgame
6. All That Is Known
7. Mysterium

Zostava

Stefan Ruiters - vokály
Olly Smit - gitara
Pim van Zanen - gitara
Jiska ter Bals - husle
Elianne Anemaat - čelo
Lucas van Slegtenhorst - basa
Jason Köhnen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Doom/Death Metal

Dátum vydania: 25.04.2022

Typ: CD

Dĺžka: 40:11

Vydavateľstvo: Burning World Records

Webová stránka: http://celestialseason.bandcamp.com

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-06-01 19:13:43

Prečítané: 409x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie