CELESTIAL SEASON - The Secret Teachings

CELESTIAL SEASON - The Secret Teachings

Návrat holandskej kapely CELESTIAL SEASON ma dosť prekvapil a zároveň potešil. Doom metal s výnimkou 90. rokov vždy patril k okrajovým hudobným žánrom a každá novinka či comeback poteší. A práve v tomto období vznikla táto zaujímavá formácia, ktorá sa preslávila najmä svojím druhým albumom "Solar Lovers". Neskôr sa ich tvorba pretransformovala na stoner metal mixnutý alternatívnym grungeom. V roku 2001 ukončili svoju činnosť a na desať rokov sa po nich zľahla zem. Nanovo natočený singel "Decamerone" a odohraný koncert na festivale Roadburn prerušili toto obdobie, no nasledujúcich deväť rokov o kapele opäť nebolo nič počuť.

Novinka s názvom "The Secret Teachings" je návratom k ich rannej tvorbe, ktorú pripomína aj takmer identický zvuk. Kombinácia ťaživého doomu, huslí, violončela a klavíru môže evokovať ranné nahrávky slovutných MY DYING BRIDE. No CELESTIAL SEASON znejú trocha inak a dá sa povedať, že ich hudba má svojskú atmosféru. Slovami to neviem presne opísať, ale je to proste ich štýl. Skladby sú samozrejme plné melanchólie a depresie, čo je pre tento žáner typické. Pomalá rytmika podfarbená skreslenými gitarami, husľami a violončelom sa postupne vrýva pod kožu a rozsieva všadeprítomný smútok.
Zvuk nahrávky je na dnešnú dobu trocha surovejší, no nie je za hranou. Deathový growl túto atmosféru ešte viac umocňuje a nedáva priestor pre nič pozitívne. Postupne sa však na albume objavujú aj momenty pripomínajúce ich alternatívnejšiu tvorbu. Takou je napríklad svižná rocková pasáž v skladbe "Long Forlorn years". Nájdete tu aj sludgeové prvky ako napríklad v skladbe "Salt of the Earth". Je to jedna z najvydarenejších kompozícií celého albumu a depresia sa tu miesi s existenciálnou ťažobou. "They Saw It Come from the Sky" zachádza ešte ďalej a má výraznú príchuť psychedelického stoner rocku. Spočiatku mi tieto skladby rušili celkovú atmosféru nahrávky, no časom som ich začal vnímať naopak pozitívne. Sú vcelku vítaným spestrením a možno naznačujú ich budúci hudobný vývoj. Na úplný záver zaznie coververzia "Red Water" od TYPE O NEGATIVE s atypickým použitím ženského spevu.Novinka od CELESTIAL SEASON je pripomenutím pôvodnej tvorby týchto Holanďanov s výraznou atmosférou typickou pre tento žáner. Uvidíme, či sa im podarí nadviazať na úspešný album "Solar lovers" a vrátiť sa na scénu.

8 / 10

Tracklist

01. The Secret Teachings of All Ages
02. For Twisted Loveless
03. The Ourobouros
04. Dolores
05. Long Forlorn Tears
06. Amor Fati
07. White Lotus Day
08. Salt of the Earth
09. They Saw It Come from the Sky
10. Lunar Child
11. Beneath the Temple Mount
12. A Veil of Silence
13. Red Water (Type O Negative cover)

Zostava

Stefan Ruiters - vokály
Olly Smit - gitara
Pim van Zanen - gitara
Jiska ter Bals - husle
Lucas van Slegtenhorst - basa
Elianne Anemaat - violončelo
Jason Köhnen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Doom/Death Metal

Dátum vydania: 23.10.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 61:48

Vydavateľstvo: Burning World Records

Webová stránka: http://celestialseason.bandcamp.com

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-11-19 06:45:41

Prečítané: 434x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie