CROWBAR - The Serpent Only Lies

CROWBAR - The Serpent Only Lies

Pred pár rokmi opustil Kirk Windstein superskupinu DOWN s cieľom venovať sa znova jeho domovskej kapele CROWBAR. Opodstatnené rozhodnutie to bolo už pri vydaní silného “Symmetry in Black”. O dva roky, s navrátivším basákom a zakladajúcim členom Toddom po boku, chce Kirk bezpochyby svoju vieru v CROWBAR zvýrazniť a dvakrát podčiarknuť. Hrnie sa tak naň as ďalšia dávka extrémne ťažkých, ničivých gitár, pevne ukotvených v mixe hardcoru a odkazu BLACK SABBATH.

Názov “The Serpent Only Lies” už na prvý pohľad (s obálkou čím ďalej, tým viac renomovaného Elirana Kantora) symbolizuje typické témy CROWBAR – spiritualita, osobné i medziľudské problémy a vzdor. Kirk a spol tentokrát stavili na zvuk, ktorý vybudovali za svoju dlhú kariéru. V tomto zmysle pokračuje novinka v tom, čo nastavil “Symmetry in Black”. Dôraz na progres jednotlivé riffy a ich prepletanie s bahennými melódiami a zachrípnutým spevom.

Napriek tomu však novinka prináša aj slušnú dávku variability. “I Am The Storm” je vcelku rýchla záležitosť, čo sa zmestí pod tri minúty a na pravidelnej linke metal – hardcore punk má, oproti zvyšku albumu, o niečo bližšie k tomu druhému. Druhý svieži moment je mysteriózna pieseň “Song Of The Dunes”. Atmosféra je síce – ako vždy - ťaživá, ale s použitím atmosférických vybrnkávačiek dýcha aj mystikou. Treba vypichnúť aj občasné odkazy na thrash metal v klimatickom závere drvivej a premenlivej titulnej piesne, či v riffovej progresii záverečnej bomby “As I Heal”.

V skratke – tento album je tvrdý. Aj melancholické pasáže znejú ťaživo, a monumentalita “The Serpent Only Lies” sa v druhej polovici albumu stáva mierne únavnou. Trochu mi až chýba CROWBAR-ovská poloakusticka balada na predychanie. Na druhej strane, CROWBAR nikdy nenahrávali jednoduchú a stráviteľnú hudbu. Prednedávnom som na tejto stránke kritizoval TESTAMENT za stagnáciu, a CROWBAR by sa dali obviniť z toho istého priestupku. Ibaže ak si odmyslíme kontext obsiahlej diskografie, “The Serpent Only Lies” je pre poslucháča podstatne väčšou výzvou, a teda je táto výčitka menej závažná.

CROWBAR v roku 2016 stále ukazujú, že sú superťažkou váhou medzi zástupcami unikátnej hudobnej scény z New Orleans. Ich jedenástemu albumu sa nedá uprieť snaha o sviežosť. A už vôbec sa nedá uprieť kvalita spevu i muzikantských výkonov (okrem riffových hradieb vyniká najmä variabilná hra Tommyho Buckleyho), produkcie, a vlastne všetkého ostatného. Žiadny spánok na vavrínoch či v Louisianských mokradiach. Aj po toľkých rokoch ostávajú CROWBAR jednou z najkonzistentnejších kapiel na poli tvrdej hudby. 

8 / 10

Tracklist

01. Falling While Rising
02. Plasmic And Pure
03. I Am The Storm
04. Surviving The Abyss
05. The Serpent Only Lies
06. The Enemy Beside You
07. Embrace The Light
08. On Holy Ground
09. Song Of The Dunes
10. As I Heal

Zostava

Kirk Windstein - vokál, gitara
Matthew Brunson - gitara
Todd Strange - basgitara
Tommy Buckley - bicie

Informácie o albume

Žáner: Sludge Metal

Dátum vydania: 28.10.2016

Typ: CD, LP

Dĺžka: 45:19

Vydavateľstvo: Steamhammer

Webová stránka: http://www.crowbarnola.com/

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-11-13 10:00:01

Prečítané: 1575x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie