DARK TRANQUILLITY - The Gallery

DARK TRANQUILLITY - The Gallery

Kapela DARK TRANQUILLITY (ďalej DT), ako jeden z hlavných pionierov švédskej melodickej odnože amerického death metalového základu, dokázala vždy prísť s albumom, ktorý kvalitatívne určoval pohyb na Goteborskej scéne, spolu s kapelou In Flames a ďalšími známymi zoskupeniami. Na rozdiel od kolegov z krajiny troch koruniek sa DT zmenili len málo. Na albume Projector 1999 sa prvýkrát vyskytuje vo väčšej miere čistý vokál a rozmach elektronických podkladov a samplov. Toto dosiahlo svoju dokonalosť na albume Damage Done 2002. 
Po debute Skydancer, ktorý mnoho načrtol, prichádzajú DT s prvým vážnym útokom na metalovú špičku. Bol to album plný obrazov, farieb, nálad skvelo premiešaných v jeden unikátny metalový opus. Všetko s mierou, ako sa hovorí, a tak sa dočkáme postupov a ingrediencií s ktorými DT vo svojom jadre a svojej podstate vydržali dodnes. Brutalita, melodika, melancholické „brnkačky“ ... všetko ľahúčko s citom vložené do skladieb s hlbokým významom. Kto sa teda stretne v The Gallery s DT prvýkrát, rozhodne to nie je album ktorý učarí už na prvýkrát. Jeho sviežosť a farebnosť vydržala dodnes a veľa krásneho objavíte až po mnohých počutiach.

A to prvý geniálny moment prichádza už zhruba v polovici otváracej Punish My Heaven, kde sa táto rázna death metalová rezačka zmení v melancholicky znejúcich gitarách a vyhrávkach do perfektného precíteného záveru.
Vzápätí prichádza pestrá kratšia skladba Silence and The Firmament Withdrew, ktorá svojím obsahom priam hýri. DT si majú čo povedať aj s hutnými death metalovými rytmami ktoré prevládajú hlavne v Dividing Line,One Brooding Warning či Midway Through Infinity. Každá pieseň však funguje podľa dobre známeho, vyššie spomínaného, receptu. Absolútny vrchol (vrátané titulnej skladby) prichádza však až v posledných 4 skladbách.
The Emptiness From Which I Feed je skladba s proste všetkým, cit pre melódiu, nosný riff par excellence a hlavne sakramentsky chytľavý refrén. Depresívne ladená The Lethe je absolútnym drahokamom albumu. Úvodná basová romantika preseknutá riffom a skvelým refrénom, „You are my lethe “. Absolútne dokonalá pieseň s jemne gothickým rockovo/metalovým feelingom. Mine is the grandeur, vychytaná akustická parádička sa zahráva s históriou (hádajte s ktorým obdobím?) a prechádza do absolútnej dokonalosti v podobe . . . Of Melancholy Burning, hymnusu ktorý nesie v sebe toľko nálad ukrytých v melódiách, ktoré sa často prelievajú. Zároveň v tejto skladbe je vynikajúci vstup so ženským vokálom, aj keď v titulnej skladbe na mňa pôsobí viac. Vokalista Mikael Stanne sa po anabáze v In Flames badateľne zlepšil, hoci jeho hlas ešte stále patrí viac k black metalovému škreku ako k emocionálnemu death metalovému revu, ktorého sa dočkáte na ďalších doskách.. No práve on a pestrá paleta gitarových motívov sú pre tento album najdôležitejšími piliermi.

The Gallery je, dovolím si tvrdiť, tým najlepším čo švédska scéna kedy vypľula na svet, a to nie len v jej death metalovej, veľmi rozšírenej časti.

Album sprevádza nielen vynikajúca inštrumentálna schopnosť (na vrchole až pri The Mind´s I), ale hlavne cit, sila a akási cesta života, ktorú možno nájdete v The Gallery. Ja som ju našiel určite.

10 / 10

Tracklist

01. Punish My Heaven
02. Silence, and the Firmament Withdrew
03. Edenspring
04. The Dividing Line
05. The Gallery
06. The One Brooding Warning
07. Midway through Infinity
08. Lethe
09. The Emptiness from Which I Fed
10. Mine Is the Grandeur...
11. ...Of Melancholy Burning

Zostava

Mikael Stanne - vokál
Niklas Sundin - gitary
Fredrik Johansson - gitary
Martin Henriksson - bassgitara
Anders Jivarp - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 27.11.1995

Typ: CD

Dĺžka: 47:50

Vydavateľstvo: Osmose Productions

Webová stránka: http://www.darktranquillity.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-11-27 13:46:04

Prečítané: 1452x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie