DISBELIEF - The Ground Collapses

DISBELIEF - The Ground Collapses

Tridsať rokov fungujú na scéne a ich forma je opäť na vzostupe. DISBELIEF len pred pár dňami vydali nový album "The Ground Collapses".

Nemci stavajú predovšetkým na hutnom zvuku gitár, ktorý je pre ich tvorbu typický. Rytmika strieda valivé tempá s tými rýchlejšími a postupne si valcuje cestu do pekla. Dokopy tvoria robustný motor poháňajúci túto smrtonosnú mašinu. Ich hudba vychádza zo starých death metalových koreňov, ktoré sú ale zahrané v modernom štýle a s kvalitným zvukom.
Vokál Karstena Jägera ja kapitola sama o sebe. Z jeho growlu idú mrazivé emócie odzrkadľujúce bezútešnú realitu tohto sveta. Máloktorý spevák vie vtisnúť skladbám tak sugestívne pocity hnevu, zúfalstva a agresie. Jeho hlas považujem za jeden z najlepších v rámci žánru.

Novinka je vyplnená silnými skladbami, ktoré sa postupne dostávajú pod kožu poslucháča. Skladby ako "The Ground Collapses", "The Waiting" či "Soul Destructor" sú nabité temnými vibráciami a nechýba im poriadna dávka dynamiky. DISBELIEF svoje predchádzajúce nahrávky "Protected Hell" ako aj "Heal!" prekonali s absolútnym prehľadom. Úplne posledný zásek s názvom "The Symbol Of Death" zdolali takisto, aj keď to bolo tesné. A hoci "Navigator" ostal pevne stáť na piadestáli, od jeho vydania sa prvý raz dostali tak blízko k jeho zdolaniu. No plný potenciál novinky preverí až čas, pretože niektoré nahrávky potrebujú v poslucháčovi dozrieť. Niekedy to trvá dlhší čas a niekedy pomôže vhodnejšie emočné rozpoloženie. Aj keď čo sa týka toho rozpoloženia, táto nahrávka dostala do vienka ideálny čas vydania. Svet sa ponoril do pandemického oparu, za ktorý si ľudstvo môže čiastočne samo. Naše sebecké správanie voči planéte si vyžiadalo adekvátnu odplatu a dnes si "vychutnávame" jej plody. Vlastné pohodlie sme povýšili nad ohľaduplnosť voči ostatným tvorom na tejto planéte. Prestali sme ich vnímať ako rovnocenných partnerov a prisúdili sme im podradný status zdroja potravy. V textoch sa však venujú aj iným témam ako vojnám, teroru či náboženstvám.

Aj o tom je novinka s príznačným názvom "The Ground Collapses". Pôvodne mala uzrieť svetlo sveta už pred mesiacom, no vyskytli sa problémy s pôvodným obalom. Jeho autor ho dodal o niečo neskôr a hlavne DISBELIEF neboli spokojní s jeho prevedením. Preto sa rozhodli na obal umiestniť fotografiu vytvorenú počas natáčania videoklipu k titulnej skladbe. Netuším, ako mal pôvodný obal vyzerať, ale núdzové riešenie sa nesmierne vydarilo."The Ground Collapses" môžeme pokojne zaradiť medzi najvydarenejšie nahrávky DISBELIEF. Zostava okolo Karstena Jägera je v skvelej kondícii a verím, že nepovedala svoje posledné slovo.     

9,5 / 10

Tracklist

01. The Ground Collapses
02. Scaring Threat
03. The Awakening
04. Killing to the Last
05. The Waiting
06. Colder than Ice
07. Soul Destructor
08. Insane
09. Hologram for the Scum
10. Kill's Ending
11. Depth of Sorrow

Zostava

Karsten "Jagger" Jäger - vokály
David "Dave" Renner - gitara
Marius Pack - gitara
Jochen "Joe" Trunk - basa
Fabian "Fab" Regmann - bicie

Informácie o albume

Žáner: Melancholic Death/Sludge Metal

Dátum vydania: 27.03.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 47:33

Vydavateľstvo: Listenable Records

Webová stránka: http://www.disbelief.de

Krajina: Nemecko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-03-29 18:15:55

Prečítané: 957x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie