ENSLAVED - Axioma Ethica Odini

Iste si pamätáte na dva roky starý experiment s názvom "Vertebrae", ktorým sa nórski umelci ENSLAVED posunuli veľmi blízko k art-rockovým sféram, pričom si ponechali ich tradičný black metalový nádych. Po tomto zaujímavom kroku, ktorý bol kladne prijatý nielen kritikou ale aj fanúšikmi, sa dali od týchto zaslúžilých experimentátorov na severnej scéne opäť očakávať veľké veci. Hneď si ale povedzme, že novinka neprináša ďalší odvážny krok k horizontom, ktoré kapela svojou tvorbou ešte neprebádala.

Na "Axioma Ethica Odini" stavili Kjellsonovci viac na blackmetalovejší prístup. Album je tak priamočiarejší, oproti minulej nahrávke chytľavejší a ľahšie stráviteľný. Ale to neznamená, že by ENSLAVED prestali myslieť progresívne. Aj naďalej pracujú s postupmi typickými pre progresívny rock/metal, ktoré do ich tvorby naplno prenikli na prelomovom "Mardraum: Beyond The Within". Kapela si tak trochu oddýchla a ponúkla extrakt tých najlepších melodických pasáži, klávesových registrov a príjemných vstupov čistého vokálu.

 

 

Samozrejme, v tých správnych momentoch sa nezabúda ani na zrýchlenie a pritlačenie na pílu. Atribúty, s ktorými nás kapela teší už niekoľko rokov, ostali zachované. A aj napriek tomu, že z albumu cítiť stávku na istotu, prevláda umelecký zážitok, keďže nahraný materiál je opäť kompozične prehľadný a pestrý.

ENSLAVED sa teda úspešne zaobišli aj bez jasného pohybu vpred, tentokrát ostali na svojich miestach a ponúkli to najlepšie zo svojej klenotnice. Veľmi kompaktný, vyvážený a výborne sa počúvajúci album. A tak sa opäť môžeme tešiť, čo nám, títo dnes už ostrieľaní hudobníci, prinesú nabudúce.
Najlepšie skladby: "Ethica Odini", "Raidho", "Giants", "Lightening".

8 / 10

Tracklist

1. Ethica Odini
2. Raidho
3. Waruun
4. The Beacon
5. Axioma
6. Giants
7. Singular
8. Night Sight
9. Lightening

Zostava

Grutle Kjellson - vokály, basa
Ivar Bjørnson - gitara, klávesy
Arve Isdal - gitara
Herbrand Larsen - klávesy, vokály
Cato Bekkevold - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Black/Viking Metal

Dátum vydania: 27.09.2010

Typ: CD

Dĺžka: 58:27

Vydavateľstvo: Indie Recordings

Webová stránka: http://www.enslaved.no

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2010-10-20 19:03:31

Prečítané: 950x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie