ENSLAVED - Eld

ENSLAVED sú jednou z najkrajších hviezd na severnom nebi a jej žiara býva niekedy neprávom opomenutá. V časoch vydania tohto drahokamu nemala trojica Vikingov na ružiach ustlané a tak trochu stála v tieni klasických predstaviteľov nórskeho true black metalu. Avšak pozorným nahliadnutím do klenotnice tohto žánru by ste mali objaviť aj ENSLAVED, kapelu, ktorá sa vždy snažila posunúť smerom hore, a tak aj dnes žne zaslúžené ovácie. Dnešná tvár kapely je však už podstatne odlišná, než tomu bolo v polovici deväťdesiatych rokov. Teda v dobe, kedy v black metale ešte stále hrala prím tradičná surovosť a priamočiarosť. Aplikovanie progresívnejších prvkov, klávesových samplov a kadejakých symfonických prvkov sa práve len rozbiehalo. Práve na Eld možno prvýkrát vybadať prvky nasvedčujúce neskoršiu, progresívnejšiu a zložitejšiu tvár týchto severanov.

Tajomné klávesové intro, ktoré neskôr prelína španielka a mrazivý gitarový opar, sú čarovným úvodom vyše štvrťhodinovej 793 (Slaget Om Lindisfarne). Aj napriek svojej dĺžke nemá predpoklady na nezáživnosť, keďže v nej umelci ponúkajú dostatočný počet prechodov a zmien. Či už sú to klasické blackmetalové náklepy, alebo heavymetalové úskoky do pokojnejších vôd. Nad všetkým sa vznáša zaujímavý hymnický vokál, ktorý pridáva tejto bitevnej hymne dostatočný pátos. Stručným pohľadom k predošlým dielam zistíme, že takúto skladbu zložili ENSLAVED prvýkrát. Progres je cítiť predovšetkým v zaujímavej výstavbe a pozoruhodných inštrumentálnych partoch. Nasledujúci kúsok je už tradičnejší náklep, kde naopak dominuje Grutleho škrekľavý hlások a klasický gitarový bzukot. Aj tento album bol totiž produkovaný v Grieghallen. A tak si môžete užiť pravú blackmetalovú atmosféru, zaručenú charakteristickým ozvučením z tohto štúdia. Aj ďalšie kúsky prinášajú zvraty z bleskových náklepov do premyslených, pokojnejších partov. Tým dominuje čistý hlas a klávesové podmazy. Trebárs v takej Kvasirs Blod je prestriedanie vokálnych liniek veľmi lahodiace. Vyzdvihovať jednu skladbu za druhou však nemá veľké opodstatnenie. Ak si vypočujete album ako celok, užijete si ho oveľa viac. Aj ENSLAVED totiž patria medzi spolky, ktoré sú obdarované patentom na vynikajúcu mrazivú atmosféru. Za zmienku stojí ešte pekne spracovaná lyrika, ktorá sa samozrejme točí okolo bájnych vikingských bojov a skladá tak poctu predkom škandinávskeho polostrova.

Eld je vrcholným počinom rýdzo blackmetalovej éry ENSLAVED, aj keď obsahuje i jasne hmatateľné vplyvy iných žánrov. Hoci viac inklinujem k jednoduchšiemu a surovejšiemu Frostu, Eld nemožno inak ako odporučiť.

8,5 / 10

Tracklist

1. 793 (Slaget Om Lindisfarne)
2. Hordalendingen
3. Alfablot
4. Kvasirs Blod
5. For Lenge Siden
6. Glemt
7. Eld

Zostava

Grutle Kjellson - vokály, basa
Ivar Bjørnson - gitara, klávesy
Harald Helgeson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Black/Viking Metal

Dátum vydania: 21.03.1997

Typ: CD

Dĺžka: 58:46

Vydavateľstvo: Osmose Productions

Webová stránka: http://www.enslaved.no

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2009-09-07 01:02:04

Prečítané: 1045x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie