EVERGREY - Escape Of The Phoenix

EVERGREY - Escape Of The Phoenix

I když jsou EVERGREY jednou z mých srdcovek, mám pocit, že posledních zhruba deset let jsou jejich desky jako na houpačce. Přesně od doby, kdy uhnuli z důrazu na emoce a progresivnější prvky směrem ke kytarové hradbě a modernějšímu (a také sterilnějšímu zvuku). A od té doby mám dojem, že zatímco jednou předvedou opravdu zajímavý kousek, podruhé přijdou s albem, na kterém je jedním z nejvýraznějších prvků stereotyp.

Přesně toho jsem se bál i u novinky "Escape of the Phoenix". A lyric videa, které Švédové vypustili do světa před vydáním desky, mě zrovna moc neuklidnila. Většina z nich totiž kopírovala právě osvědčené (a také už docela okoukané) postupy, které už jsem zmínil – tedy důraz na mohutné kytary a typický zvuk téhle bandy. Ale silné emoce podtržené procítěným vokálem Toma S. Englunda a průzračnějším zvukem byly ty tam. Právě ty emoce, které z EVERGREY tryskaly v prvních letech jejich kariéry.
Ne, že by "Forever Outsider", "The Beholder" nebo "Where August Mourns" byly vyloženě slabé skladby. V každé z nich se dají najít zajímavější pasáže. Přesto ale zapadají do skladatelské klasiky, kterou nám tahle švédská pětice v posledních letech hází plnými hrstmi.

Naštěstí ale není "Escape of the Phoenix" zdaleka jen o zmíněných skladbách (i když tomu úvod zrovna nenasvědčuje). Už od třetí "Stories" EVERGREY ukazují, že s emocemi stále ještě pracovat umí. Výrazně je to vidět i v následující "A Dandelion Cipher" a zejména v "In the Absence of Sun", která by se v tvorbě EVERGREY neztratila ani před téměř dvaceti lety. Jemné pasáže se střídají s agresivnějšími, a to vše pod dohledem působivého a vždy dokonale padnoucího zpěvu Toma Englunda.I v dalších kouscích kapela zdařile prolíná svou současnou a dřívější tvorbu. A nezklame tak snad žádného fanouška. Důkazem budiž "You From You", o které platí prakticky to samé jako o "In the Absence of Sun".
Sečteno a podtrženo: za "Escape of the Phoenix" si EVERGREY rozhodně zaslouží pochvalu a hluboké smeknutí.

8 / 10

Tracklist

01. Forever Outsider
02. Where August Mourns
03. Stories
04. A Dandelion Cipher
05. The Beholder
06. In The Absence Of Sun
07. Eternal Nocturnal
08. Escape Of The Phoenix
09. You From You
10. Leaden Saints
11. Run

Zostava

Tom S. Englund - zpěv, kytara
Henrik Danhage - kytara
Rikard Zander - klávesy
Johan Niemann - baskytara
Jonas Ekdahl - bicí

Informácie o albume

Žáner: Progressive Metal

Dátum vydania: 26.02.2021

Typ: CD

Dĺžka: 58:40

Vydavateľstvo: AFM Records

Webová stránka: http://www.evergrey.net

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-04-04 19:09:11

Prečítané: 636x

Autor: Honza Němec

Honza Němec

Názory redakcie

Chýba názor redakcie