FIVE THE HIEROPHANT - Through Aureate Void

FIVE THE HIEROPHANT - Through Aureate Void

FIVE THE HIEROPHANT je pomerne neznáma britská kapela, ktorá by si väčšiu publicitu rozhodne zasalúžila. Vo svojej tvorbe totiž mixuje doom metal s psychedelickým rockom, ktorý je zahalený jazzovým oparom. Okrem basgitary, bicích, gitary a saxofónu využívajú netradičné nástroje ako je píla, citera, dung čen a rôzne perkusie.

Jednotlivé skladby sú vystavané na opakujúcich sa gitarových rifoch, ktorým asistujú bicie s basgitarou. Na tento podklad sa vrstvia všetky ostatné nástroje, z ktorých je najvýraznejší saxofón. Ten dáva ich hudbe avantgardný nádych a posúva ju do psychedelických bažín. Atmosféra jednotlivých kompozícií je temná a výrazne halucinogénna. Silne pripomína drogový trip, ktorý sa odohráva v akomsi paralelnom vesmíre. Čas v ňom plynie pomalšie a realita sa pod vplyvom čudesných melódií neustále deformuje. Napriek všadeprítomnej temnote z nej nejde strach ale pôsobí skôr upokojujúco až meditačne. Táto hudba vás pomaly hypnotizuje až vás privedie do tranzu, v ktorom si ju užijete naplno. Celá nahrávka má niečo cez päťdesiat minút, čo by sa mohlo zdať ako príliš veľké sústo. Ono to ale ubehne pomerne rýchlo a ja by som pokojne zniesol aj viac. To však záleží na tom, k akej hudbe inklinujete.

 

hd

 

Uvedomujem si, že toto nie je hudba pre bežného metalového poslucháča. Neobsahuje žiadne energické "brejky", výrazne chytľavé motívy a nenájdete v nej ani dynamické zmeny tempa. Je to hudba, ktorá je založená výhradne na atmosfére. Každá jedna pieseň vznikla ako výsledok spoločných improvizácií, čo je možné vypozorovať z toho ako sú vystavané. Mimochodom ide o inštrumentálnu hudbu, ktorej spev ale vôbec nechýba. Mám dokonca obavy, že jeho prítomnosť by narušila celkovú atmosféru. Tak ako na debutovom albume "Over Phlegethon" sa aj tu miestami objaví hovorený text, ktorý ale nemožno považovať za spev. Nahrávka má veľmi osobitý zvukový kabát a aj po hudobnej stránke je to jedinečná porcia avantgardného metalu. Pokiaľ radi objavujete netradičné hudobné formy, rozhodne si "Through Aureate Void" vypočujte. Oproti debutu novinka neobsahuje tak výraznú skladbu akou bola "Queen over Phlegethon", no inak jej nemám čo vytknúť.

FIVE THE HIEROPHANT na svojom druhom albume potvrdili kvality debutu. Aj keď sa v podstate nikam neposunuli, ich hudba je originálna a silno návyková. Skupina inak plánuje tento rok vydať aj tretie pokračovanie "Magnetic Sleep Tapes". Na EP sa budú nachádzať najexperimentálnejšie skladby, ktoré sa na aktuálnu novinku nedostali.

9 / 10

Tracklist

1. Leaf In The Current
2. Fire From Frozen Cloud
3. Berceuse
4. Pale Flare Over Marshes
5. The Hierophant II

Zostava

Chris - bicie, perkusie
Mitch - basa
महाकाली - gitara a ostatné nástroje

Informácie o albume

Žáner: Avant-garde Doom Metal

Dátum vydania: 26.02.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 51:33

Vydavateľstvo: Dark Essence Records

Webová stránka: http://five-the-hierophant.bandcamp.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-03-02 15:17:00

Prečítané: 676x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie