GAEREA - Mirage

GAEREA - Mirage

Portugalské komando GAEREA pôsobí na metalovej scéne šesť rokov. Za tak krátke obdobie sa im podarilo vydať tri albumy a dostali sa na tie najprestížnejšie festivaly v Európe. Na prvých dvoch nahrávkach skupina hľadala svoju identitu, čo ale neznižuje ich atraktivitu. No s príchodom aktuálnej novinky sa vyjasnili dve veci. Skupina si zadefinovala svoje hudobné smerovanie a nové skladby ukazujú posun v ich skladateľských schopnostiach. Štýlovo ich možno zaradiť do modernej vlny black metalu s výrazne výbušnou rytmikou.

 
 

Okrem divokých black metalových blastbeatov sa tu stretnete aj s pomalšími motívmi ako v skladbe "Deluge", čo je vždy pozitívna zmena. Neustále tlačenie na pílu totiž po čase znižuje dynamiku nahrávky a samotný tlak akoby zanikal sám v sebe. Nosné gitarové motívy však vychádzajú skôr z post-rocku (respektíve post-blacku) a len miestami odkazujú na tradičné black metalové korene. Moderný je aj zvuk nahrávky, v ktorom dominujú ostré ale zato surové gitary. Každá skladba v sebe nesie nejaký zaujímavý motív, okolo ktorého skupina stavia ostatné pasáže. Buď piesne začínajú jemnejšou atmosferickejšou pasážou, ktorú následne vygradujú do blast beatov, alebo skupina použije opačný postup. Myslím že funguje jedno aj druhé. V obidvoch polohách je ich hudba pútavá, aj keď v tých agresívnych častiach ma oslovuje viac. V nich akoby dostali krídla a pod čiernymi maskami ožívajú démoni. Divoká rytmika a ostré gitary vedia rozpútať poriadnu búrku, cez ktorú sa prediera agresívny vokál.   Ten ostal nezmenený a nesie sa v jednej rovine. Jeho úderný štýl vychádza z blackového screamu, no nie je až tak uškriekaný.

 
 

Každopádne prichádzame k tomu najpodstatnejšiemu, čím sa novinka vyznačuje. A tou je zapamätateľnosť a výraznejšia identita nových piesní. Toto je niečo, čo mi na predošlých nahrávkach chýbalo. Aj keď mnohé motívy znejú akoby povedome, rozhodne nie sú tuctové. Majú v sebe tie neviditeľné háčiky, ktoré sa vo vás zaháknu a uviaznu vo vašej hlave. Aspoň u mňa to tak funguje. Mnohí ich hudbu prirovnávajú k tvorbe Poliakov MGŁA, čo ale sedí len v istých špecifických momentoch. Asi najviac je to citeľné v úvodnej skladbe "Memoir", presnejšie v jej druhej polovici. Na druhej strane mne skôr pripomínajú tvorbu kapiel ako DOWNFALL OF GAIA.

Nový album GAEREA - "Mirage" je veľmi príjemným obohatením tejto jesene a rozhodne si ho vypočujte.

9 / 10

Tracklist

1. Memoir
2. Salve
3. Deluge
4. Arson
5. Ebb
6. Mirage
7. Mantle
8. Laude

Zostava

Guilherme Henriques - gitara, vokály
Lucas Ferrand - basa
Diogo Mota - bicie

Informácie o albume

Žáner: Cathartic Black Metal

Dátum vydania: 25.09.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 52:59

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://www.gaerea.com

Krajina: Portugalsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-11-25 13:19:05

Prečítané: 543x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie