GHOST - Meliora

GHOST - Meliora

Švédskych GHOST môžeme bez preháňania zaradiť medzi najrýchlejšie "rastúce" metalové skupiny posledných rokov. Opradení tajomstvom, strážiaci si svoju identitu (hoci jej náznaky sa na verejnosť dostali, fanúšikovia celkom radi hrajú túto hru s GHOST aj naďalej...) a diabolskejší ako mnohé blackmetalové kapely. V tvorbe GHOST je však cítiť aj irónia, nadhľad a vtip. Ich popularita už po debutovom albume "Opus Eponymous" začala veľmi rýchlo stúpať a GHOST s ľahkosťou získavali fanúšikov všetkých vekových kategórií. Starších mohli zaujať akési retro prvky v ich tvorbe, odkazy na staré legendy ako BLACK SABBATH, ale aj psychedéliu spred desiatok rokov. Mladších celkom iste oslovuje ich imidž a všetky vekové kategórie azda súhlasia s tým, že ich tvorba je plná nápadov, melodiky a silných refrénov. Kapele v raketovom štarte samozrejme pomohli aj turné s obrovskými legendami ako napr. IRON MAIDEN alebo obľuba u výrazných postáv metalovej scény, ako je Phil Anselmo, James Hetfield, Dave Grohl alebo Nergal.

Ani na aktuálnom, veľmi očakávanom počine "Meliora" tieto prvky nechýbajú. Už prvé dva single, "Cirice" a "From the Pinnacle to the Pit" naznačovali, že budeme mať znovu čo dočinenia s naozaj kvalitným materiálom. Refrén "Cirice" iste mnohí z vás nemohli dostať z hláv celé hodiny a mohli sme očakávať, že GHOST sa chystajú trošku pritvrdiť. Tieto dve skladby so skvelými zvratmi a silnými melodickými linkami zostávajú mojimi favoritmi aj po mnohonásobných vypočutiach celého albumu. Musím sa priznať, že spočiatku som bola mierne sklamaná a predchodca v podobe "Infestissumam" ostal podľa môjho názoru neprekonaný. "Meliora" je však albumom, ktorý poslucháča pravdepodobne nechytí okamžite tak, ako spomínaný predchádzajúci počin, no stojí za to. Či už "Spirit" so silnými odkazmi na progresívny rock 70.-tych rokov, baladická "He Is", ktorú môžeme bez problému nazvať satanistickým gospelom a oslavnou radostnou hymnou, pri ktorej kapela výrazne zjemní a spomalí, alebo opäť tvrdšia, ale chytľavá "Absolution" s nákazlivým refrénom,... GHOST fanúšikom znovu servírujú veľmi podarený a silný materiál. Naopak, od väčšiny priaznivcov kapely sa budem zrejme odlišovať názorom napríklad na skladbu "Mummy Dust", ktorú nepovažujem za podarené spojenie tvrdšieho soundu a sedemdesiatkových klávesových sól, ale skôr za trochu zbytočnú vec. Celkovo je podľa môjho názoru druhá polovica albumu slabšia a moja pozornosť pri nej opadávala. Ak však album zhodnotím ako celok, nemôžem inak, než pozitívne...

GHOST veľmi rýchlo zamierili do metalového mainstreamu a oslovujú naozaj široké spektrum poslucháčov. Ak by bolo takýchto kapiel viac, môžeme radostne konštatovať, že po starých legendách tu o istý čas neostane prázdno. Navyše dokonale ovládajú umenie imidžu a nevyhnutný marketing. Už si len prajme, nech sa im studnica nápadov nevyčerpá rýchlejšie, než by sme očakávali... Ak to tak nebude, budeme GHOST môcť celkom zaslúžene označiť za nový fenomén metalovej scény.  Ak ním teda nie sú už teraz. 

8 / 10

Tracklist

1. Spirit
2. From the Pinnacle to the Pit
3. Cirice
4. Spöksonat
5. He Is
6. Mummy Dust
7. Majesty
8. Devil Church
9. Absolution
10. Deus in Absentia

Zostava

Papa Emeritus III - spev
Nameless Ghoul - basgitara
Nameless Ghoul - bicie
Nameless Ghoul - gitara
Nameless Ghoul - gitara
Nameless Ghoul - klávesy

Informácie o albume

Žáner: Melodic Heavy Metal/Rock

Dátum vydania: 21.08.2015

Typ: CD

Dĺžka: 41:32

Vydavateľstvo: Loma Vista Recordings/Universal Music

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2015-12-19 20:51:56

Prečítané: 1385x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie