GLOOM - Awaken

GLOOM - Awaken

Keď sa slovenská gothicmetalová formácia GLOOM pred štyrmi rokmi prebrala po hybernácii naspäť k životu, urobila dobre. Ich návratový album "Catharsis" (2017) rozvíril hladiny undergroundovej scény nielen doma, ale všimlo si ho aj niekoľko zahraničných médií. Kapela následne nezaspala, tento rok nám serviruje ďalšiu novinku a celkovo svoje tretie dielo, ktoré má názov "Awaken".

Pokojne by som mohol vybrať väčšiu časť z mojej recenzie na spomínaný "Catharsis" a väčšina faktov by u GLOOM platila aj v roku 2020. Radoslav Priputen pevne drží opraty svojej družiny vo vodách melodického gothic metalu s melancholickými tendenciami. Hudobná zložka je postavená na jednoduchej, zato však precíznej gitarovej hre. Riffy sa striedajú s melódiami, nechýbajú podmanivé sóla, plnohodnotný priestor dostali taktiež klávesy. Ich prítomnosť je naozaj častá; občas len doprevádzajú gitaru, často však hrajú vlastnú linku a väčšinu skladieb rovno otvárajú. O oba nástroje sa opäť postaral gitarista Igor Tinák. Bicie zadeľujú prevažne stredne rýchle (alebo ak chcete: stredne pomalé) tempá, v podobnom duchu sú vyskladané i vokály.
Frontman Martin Pazdera pôsobí snáď ešte istejšie než na predošlej doske a vidím v ňom jasný potenciál. Má zaujímavú farbu hlasu, frázovanie mu ide, angličtina tiež a tentokrát sa nebojí púšťať ani do hlbších polôh. Spomeňme aj hostí: Martinovi vo väčšine skladieb vypomohla Marcela Jurčenková, v približne troch dokonca započujeme ženský minizbor (najvýraznejšie v nepochopiteľne predposlednej stope "Epilogue"). To celé je namiešané v kvalitnom, čistom zvuku.

Za najsilnejšie momenty z "Awaken" považujem hneď úvodný dvojzáprah skladieb "Feel The Pain" a "Everything Ends". Druhej polovici albumu dominujú pomalšie, až odpočinkové kompozície, ale tie za mňa v tomto prípade nemajú takú silu, ani chytľavosť, hoci taká "Broken" určite chytí za srdce.GLOOM neprichádzajú s ničím novým, prakticky nevybočujú zo zabehnutých koľají a naďalej sú inšpirovaní prevažne fínskou scénou - hudobne i textovo mi evokujú najmä CHARON, FOR MY PAIN, či SENTENCED. A práve na poslednú menovanú kapelu došlo aj vo forme coververzie ich songu "Bleed In My Arms". Tá je však v prípade Východniarov takmer úplne totožná s originálom, jej zaradenie na album považujem za zbytočné a chápem ho len ako vyjadrenie pocty „zasamovraždeným“ Fínom.

Mimochodom, prechod od vydavateľstva Metal Age Productions pod krídla „mladších“ Slovak Metal Army by mal pre GLOOM znamenať väčšiu podporu v rámci Česko-Slovenska. Či sa však "Awaken" výraznejšie presadí v zahraničí, je otázne. Potenciál tu stále je a aj napriek vyššie spomínaným nedokonalostiam ide v rámci štýlu o lepší priemer.
„All sins will be forgiven!“


Za poskytnutie nahrávky ďakujeme vydavateľstvu Slovak Metal Army.

6,5 / 10

Tracklist

1. Feel The Pain
2. Everything Ends
3. Bleed In My Arms
4. Fragments Of Life
5. Broken
6. Hollow
7. Lovecry
8. Epilogue
9. Noose

Zostava

Martin Pazdera - vokály
Igor Tinák - gitary, klávesy
Miroslav Maľcovský - basa
Radoslav Priputen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Gothic Metal

Dátum vydania: 08.04.2020

Typ: CD

Dĺžka: 44:09

Vydavateľstvo: Slovak Metal Army

Webová stránka: http://www.gloom.sk

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-04-13 16:14:16

Prečítané: 983x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie