GOJIRA - From Mars To Sirius

GOJIRA - From Mars To Sirius

Aj keď som fanúšikom skôr poctivých old schoolových náterov, teší ma, že dnešný metalový svet tvorí aj pár invenčných a originálnych kapiel. Nespomínajúc určitú progresívnu prezdobenosť, dá sa povedať, že čím viac inovácie, tým sviežejší je výsledok. Gojira je jednou z kapiel, ktorá ani náhodou nestagnovala a svoj originálny štýl doviedla do absolútnej dokonalosti. Reč je hlavne o albume From Mars To Sirius.

Ako podčiarkuje už názov albumu, ničoho všedného sa rozhodne nedočkáme. Jadro muziky tvoria ťažké thrash metalové riffy podporené valivou death metalovou rytmikou a lá Morbid Angel.To by ani nič nového nebolo, no dôležitý je však celok, ktorý nevyznie inak ako 100% Gojira. Gojira v sebe nesie odkazy, nielen starej thrashovej školy, ale výdatne aj novej. Dve akustické skladby sú veľkou ozdobou, a takisto aj útekom do rockovejších vôd, hlavne v dlhších, geniálne vystavaných kompozíciách. Nádherné sú bassgitarové variácie a samozrejme vokál lídra Joe Duplantiera. Ten strieda hneď niekoľko vábivých polôh od šepotov, čistých hlasov, thrashového revu a jeho hojným prechodom ku growlu.

Ani jednu skladbu nemožno označiť ako slabšiu či menej hodnotnejšiu. Ak by som si predsa mal niečo vybrať, bude to zrejme nemetalová predohra From Mars plynule naviazaná na To Sirius. Človek sa pri tomto nádherne sugestívnom dvoj bloku určite zastaví a tá úžasná muzika mu nedá inú možnosť, len počúvať. Ďalšou dokonalosťou je textová stránka zaoberajúca sa predovšetkým súčasnými globálnymi problémami.

From Mars To Sirius je pre mňa jedným z mála dokonalých albumov za posledné tri roky. Skvelý žánrový mix obsiahnutý v 12 skladbách, ktoré sú nabité náladami, úžasnou atmosférou a ich celkový výraz je dych vyrážajúci. Absolutórium.

10 / 10

Tracklist

01. Ocean Planet
02. Backbone
03. From The Sky
04. Unicorn
05. Where Dragons Dwell
06. The Heaviest Matter Of The Universe
07. Flying Whales
08. In The Wilderness
09. World To Come
10. From Mars
11. To Sirius
12. Global Warming

Zostava

Joe Duplantier - gitara, vokály
Christian Andreu - gitara
Jean-Michel Labadie - basa
Mario Duplantier - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Death/Thrash Metal

Dátum vydania: 27.09.2005

Typ: CD

Dĺžka: 66:52

Vydavateľstvo: Listenable Records

Webová stránka: http://www.gojira-music.com

Krajina: Francúzsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-10-12 14:23:04

Prečítané: 1459x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie