HAMFERÐ - Támsins likam

HAMFERÐ - Támsins likam

Necelých päť rokov sme čakali na nový album doom metalových elegánov HAMFERÐ. Skupina pochádza z Faerských ostrovov a upútala ma svojimi skvelými vystúpeniami. Najmä ich minuloročný koncert na rumunskom festivale Dark Bombastic Evening zanechal vo mne silný dojem. Zahrali tam aj pár ukážok z novinky a zneli snáď ešte lepšie ako z nosiča. Na nahrávke mi totiž chýbajú masívne gitarové hradby, ktorými sú naživo povestní. Tu znejú o čosi plytšie, čo je veru škoda. Zároveň je to asi jediná výčitka, ktorú by som adresoval na ich druhý album "Támsins likam". Skupina pokračuje vo svojich ultra pomalých skladbách plných melanchólie, smútku a depresií. 

Hudba HAMFERÐ znie ako smútočný sprievod, kráčajúci šedým cintorínom k čerstvo vykopanému hrobu. Šestica mužov nesie na svojich pleciach čiernu truhlu a za nimi sa ťahá trúchliaca skupinka pozostalých. Nik sa nikam neponáhľa a vo vzduchu visí smútok a žiaľ. Atmmosféra by sa dala pokojne krájať a keď spustí svoju smútočnú reč vokalista Jón Aldará (CLOUDS, BARREN EARTH), naokolo sa zastaví čas. Jón využíva svoje spevácke nadanie naplno a počúvať ho je naozaj zážitok. Jeho hlboký growl vás totálne rozmelie svojou drsnosťou (miestami pripomína OPETH) a naopak jeho čisté spevy vás pohladia na duši. Zároveň dávajú ich hudbe nutnú dávku majestátnosti a elegancie. K tej prispievajú aj nástroje typické pre tento štýl ako piano, violončelo či klávesy. Je sympatické, že ich využívajú veľmi striedmo a poslucháč sa ich nepreje. Ťažiskové pre ich hudbu sú však stále ťaživé gitarové pasáže podporené pomalou smútočnou rytmikou. Tento "nemotorný" kolos vás pomaly valcuje svojou nekompromisnou váhou a naliehavou atmosférou. Album obsahuje šesticu piesní a pôsobí ako obrovský náhrobný kameň osadený nad majestátnym sarkofágom. Asi najvýraznejšou z nich je záverečná desaťminútovka "Vápn í anda", v ktorej agónia dosiahne svoj vrchol. Za zmienku ešte stojí dosť nečakaná agresívna pasáž v skladbe "Hon syndrast", ktorá má black metalový charakter. No inak album funguje naozaj ako celok a tak ho treba aj vnímať.

Ako som už spomínal, nahrávke nemám veľmi čo vytknúť. Zároveň sa však moje očakávania tak úplne nenaplnili. Očakával som trochu výraznejšie skladby, ktoré by sa viac zapísali do mojej mysle. A možno som mal len zbytočne veľké oči. Som zvedavý, ako vyznejú ich skladby naživo a či sa opäť potvrdí, že na koncertoch znie táto kapela o stupeň lepšie ako na nahrávkach.

8 / 10

Tracklist

1. Fylgisflog
2. Stygd
3. Tvístevndur meldur
4. Frosthvarv
5. Hon syndrast
6. Vápn í anda

Zostava

Jón Aldará - vokály
John Egholm - gitara
Theodor Kapnas - gitara
Esmar Joensen - klávesy
Ísak Petersen - bassgitara
Remi Johannesen - bicie

Informácie o albume

Žáner: Doom/Death Metal

Dátum vydania: 12.1.2018

Typ: CD

Dĺžka: 43:19

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.hamferd.com

Krajina: Faerské ostrovy

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-02-05 02:50:20

Prečítané: 1390x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Marek

Marek "Fajo" Falat

Jón Aldará a jeho domovská kapela HAMFERÐ nám na svojom druhom albume opäť prinášajú kvalitný, nelineárny doom/death, v ktorom nechýba melanchólia, striedanie vokálov a na moju radosť najmä mnoho kľudnejších, precítených, ba až snových pasáží. 
Z recenzii kolegu Martina Mayera sa zdá, akoby títo ostrovania na "Támsins likam" nedosiahli kvalít svojho debutu "Evst", mne však tento výsledok stačí a viem, že páni budú mať ešte mnoho príležitostí rásť. Ak máte radi doom/death v štýle SWALLOW THE SUN či novších AHAB a s jasnou prevahou pomalých pasáží, som si istý, že nebudete sklamaní. Takto sa hrá doom metal na Faerských ostrovoch!

8 / 10