HAMMERHEART - Dreamworks

Názov kapelky z Liptova HAMMERHEART určie mnohým z vás niečo hovorí. Títo chalani nie sú totiž na scéne žiadni nováčikovia. Ja osobne som o nich prvýkrát počula niekedy v roku 1999 v rámci rockovej hitparády Rádia Rebeca.. Čiže brázdia heavymetalové vody už nejaký ten rôčik. Ale regulérny dlhohrajúci plnohodnotný album im vychádza až teraz, po 12tich rokov existencie. O HAMMERHEART určite ešte budete počuť, a pre začiatok si zapamätajte len dve slová: HEAVY METAL. 
Tvorba HAMMERHEART  jasne vychádza z NWOBHM a z takmer každého tónu CDčka budete cítiť prítomnosť Železnej Panny a za krkom dych Eddieho. Hudobná zložka HAMMERHEART  je totiž takmer celá založená na tvorbe Maidenoch, avšak pozor, kvalitou sa svojim vzorom veľmi približuje! A hlavne, základ tam síce je, ale nápady nie sú bohapusto okopírované, nenájdete tu ani žiadne prevzané komplet celé pasáže a riffy. Spevák Denis nie je žiadny Dickinson, ale ani sa mu nesnaží nasilu podobať, a to je dobre. Našiel si svoju vlastnú cestu a vlastne ani neviem k akému veľkému vokalistovi by som ho prirovnala. Výrazom sa však určite viac blíži Blazeovi ako Brucovi. No a čo sa týka kvality jeho spevu, niet sa na čo sťažovať, hoci povedala by som, že nejaký potenciál sa ešte v ňom skrýva.

Album "Dreamworks" odštartuje skladbou "Back from Serenity", čo je old-school heavík v štýle Maiden, najmä tých klasických starších albumov. Nebude trvať dlho a refrén vám uviazne v hlave a nebude chcieť ísť von. Za taký úvod by sa asi nemuseli hanbiť ani samotní Maideni. V podobnom duchu pokračuje aj druhá, o nič menej kvalitná "Strange Feeling". Tretia skladba "When Dark Dream Became Reality" je jednou z mojich favoritov na albume, aj keď je veľmi ťažké vyberať. Prvý epický, až 7 minútový song na albume s premenlivými náladami v štýle Harrisových dlhých diel, napriek tomu k žiadnemu to neviem porovnať - a to je opäť dobre! Istým spôsobom má skladba zasnenú, až psychadelickú atmosféru a emotívny refrén ma proste dostal. Štvrtá "The Last Twilight" takisto patrí k mojim favoritom. Dá sa povedať, že ide o baladu. Je to veľmi silná a emotívna vec a Denis nám hlavne zo začiatku predvádza trocha inú polohu svojho hlasu ako v ostatných songoch a že mu to teda ide! S nasledujúcimi dvoma songami "The Revival" a "Describe my Fate" sa tempo zrovna zrýchli a hlavne v druhej menovanej sa mi zdá, že zvuk smeruje k dobám Dickinsonových sóloviek, napr. "Accident of Birth". Titulná "Dreamworks" je druhou epickou skladbou, pôsobí na mňa menej emotívnejšie ako "When Dark Dreams...", ale oveľa majestátnejšie. Skôr v štýle epických harrisoviek 80tych rokov, zatiaľ čo prvá spomínaná mi evokuje skôr tú modernejšiu Maidenovskú tvorbu. Základný riff "Wandering in Flames" mi trocha pripomenul "There`s a Thin Line Between Love and Hate", ale výrazne sa od nej odlišuje spevavým melodickým refrénom.

Albumík má stopáž len 40 minút, možno aj bohužiaľ, ale klasický IRON MAIDEN taký vždy býval, stopáž okolo 40 minút a 8 songov.... Čo môže väčšina heavy a powermetalovej scény HAMMERHEART závidieť, je neuveriteľná chytľavosť songov. Pri niektorých albumoch máte problém nájsť výraznejší motív, ktorý by sa vám vryl do pamäte, ale táto placka sa vám vryje do gebule nezmazateľne na dlhý čas najneskôr pri druhom-treťom posluchu. A to považujem za najväčšiu výhodu HAMMERHEART . Samozrejme, zvuk je až prekvapivo dobrý na slovenské pomery, muzikantským výkonom niet čo vytknúť, a čo by som ešte vyzdvihla, sú Denisove texty, ktoré sa dosť blížia tým Harrisovým a majú hĺbku.

Mnoho CDčiek, ktoré recenzujem, dopadne tak, že poviem si, je to dobré, ale už ich do prehrávača viac nedám, pretože sa vraciam k srdcovkám. Dreamworks ale posledné dni počúvam aj len tak pre radosť a myslím, že to tiež o niečom svedčí... Áno, viem, že sa nájde plno ľudí, ktorým bude vadiť "neinovatívnosť", "zastaralé postupy" a podobné drísty. Ja ale "Dreamworks" hodnotím ako Maideňáčka a kto má rád Maiden a neodmieta ani v dnešnej dobe NWOBHM, alebo aspoň klasický heavy, nech berie všetkými štyrmi. Chybu určite nespraví. Prinajmenšom si skráti dlhé chvíle čakania na nový Maiden... 

8 / 10

Tracklist

1. Back From Serenity
2. Strange Feeling
3. When Dark Dreams Became Reality
4. The Last Twilight
5. The Revival
6. Describe My Fate
7. Dreamworks
8. Wanderings In Flames

Zostava

Denis Beláčik - spev, gitary
Ian Glorian - gitara
Shisho - basa
Mario Zvara - bicie

Informácie o albume

Žáner: Heavy Metal

Dátum vydania: 31.05.2005

Typ:

Dĺžka: 39:20

Vydavateľstvo: Ride Production

Webová stránka:

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-06-15 00:00:00

Prečítané: 1461x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie