HAVOK - Conformicide

HAVOK - Conformicide

Už je to pekných pár rokov, čo sa v metalovom svete rozmohlo znovuobnovenie thrashovej vlny 80-tych rokov. Re-thrash, či ironicky "pizza thrash" bola skôr módna vlna, hoci niekoľko kapiel sa celkom pohodlne uchytilo. Medzi nimi aj HAVOK, najmä vďaka podarenému druhému albumu "Time Is Up". Kapela okolo Davida Sancheza prichádza s "Conformicide", a aj podľa výrazne hnusného obalu sa zdá, že nič nové pod slnkom sa nekoná. Skôr naopak, prišla pizza, ktorú si nikto neobjednal.

"Conformicide" má niekoľko pozitív. Nový basák Nick Schendzielos robí, čo je v jeho silách, aby rytmika nehrala druhé husle. Celá kapela je technicky na solídnej úrovni, avšak skladateľstvo akoby to príliš nereflektovalo. V "Ingsoc" či "Intention to Deceive" sa objavujú takmer-nosné technické pasáže - kiežby bolo týchto momentov viac, pokojne aj na úkor klasických thrashových riffov. Síce by sa tým HAVOK definitívne zmenili na MEGADETH, ale aspoň by mi ušetrili tri hodiny škrípania zubov počas troch posluchov tohto albumu.

V štúdiu musel byť človek, ktorý dal finálnemu zvuku "Conformicide" zelenú. Tohto človeka treba nájsť a eliminovať. Tak vykastrovane znejúca thrashová nahrávka tu už dlho nebola. Nie, že by zvuk nebol vyvážený, ale takto bezzubo metal jednoducho neznie. Gitary nemajú absolútne žiadnu silu ani hlasitosť, no a biciu súpravu poskladali z kartónu, čo sa povaľoval v štúdiu po rozbalení všetkých mrazených doktorov Oetkerov. Nie je absolútne nič, čo by vlievalo piesňam energiu. Skôr naopak - napríklad "Intention To Deceive" očakávateľne zrýchli zhruba v polovici svojho času... a zmena tempa jednoducho nefunguje, pretože je slabá ako čaj.

Štylisticky má tento album najbližšie EXODUS s občasnou prímesou MEGADETH. Ibaže nemá ťah na bránu a majstrovské remeslo prvých menovaných, ani dosť ekvilibristickej odvahy tých druhých. Okrem toho, David Sanchez nie je Zetro Souza, ale počuteľne by ním veľmi chcel byť. Ibaže keď Zetro začne vrieskať, znie ako totálny šialenec. Sanchezov pridusený škrek pripomína skôr nazúreného teenagera. Samozrejme, nik nečaká od thrashového vokalistu školený hlas, no trochu sily by padlo vhod. Nepomáhajú tomu ani "gang shouts", použité väčšinou nevhodne a - opäť - s veľmi slabým efektom. A keď si človek uvedomí, čo to vlastne tí HAVOK štekajú...

Subjektívny politický postoj nechávam bokom. Ale počúvať hodinu konšpiračný tón textov o tom, ako nám vymývajú mozgy, ako nám klamú médiá, politici, náboženstvá a mali by sme sa zobudiť (Silený odkaz na Orwella, prirodzene, nemôže chýbať)... znova škrípem zubami. Ale aj škrípanie zubov znie výraznejšie, ako nudné sedemminútové bahno "Circling The Drain". Jednotlivé piesne takmer ani netreba rozlišovať. Ak hľadáte aspoň nejaké solídne nápady, tak najbližšie k nim majú hravé pasáže "Ingsoc" a jediný výrazný hlavný riff albumu v "Wake Up". A keďže je tento riff dobrý, rozhodli sa HAVOK opakovať ho, až dokým dobrý nebude. Pizza thrash útočí radšej hneď trojitou porciou ananásu.

Na záver ešte minútová zbytočnosť á la detinské momenty NUCLEAR ASSAULT, plus cover PANTERY, ktorý presne ukazuje, prečo je "Conformicide" strata času. "Slaughtered" je v origináli podarená a sakra tvrdá pieseň. HAVOK sa podarilo otupiť jej tvrdosť (vďaka zvuku a otravnému vokálu) tak akurát. Akurát na to, aby to bol zhruba priemerný výkon, ale aj akurát na to, aby padla otázka, prečo vlastne nepočúvam radšej PANTERU. Lebo Sanchez a spol. neprinášajú vôbec nič nové ani zaujímavé.

Thrash metal je nemilosrdný štýl pre kapely, ktoré nevedia priniesť niečo svoje. Ak náhodou nemajú remeselné kapacity OVERKILL či EXODUS, musia jednoducho so žánrovou škatuľkou trochu pohnúť, aby za niečo stáli. HAVOK? Štvrtý album a zatiaľ to vyzerá tak, že "Time Is Up" bola náhoda. Pretože "Conformicide" je zbytočný album so zlým zvukom, ktorý by možno mohol mať na šedivý priemer s dobrými muzikantskými výkonmi. Ibaže mizerná produkcia, otravná lyrická zložka a takmer úplná absencia inšpirácie ho sťahujú aj pod tú latku priemernosti. Pozitívna správa je, že KREATOR vďaka tejto nádhere určite nezískajú moju súkromnú anticenu za prúser roka.

3,5 / 10

Tracklist

01. F.P.C.
02. Hang 'Em High
03. Dogmaniacal
04. Intention to Deceive
05. Ingsoc
06. Masterplan
07. Piece Is In Pieces
08. Claiming Certainty
09. Wake Up
10. Circling The Drain
11. String Break
12. Slaughtered (PANTERA cover)

Zostava

David Sanchez - gitara, vokál
Reece Scruggs - gitara, sprievodný vokál
Nick Schendzielos - basa, sprievodný vokál
Pete Webber - bicie

Informácie o albume

Žáner: Thrash Metal

Dátum vydania: 10.03.2017

Typ: CD, LP

Dĺžka: 62:29

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://havokband.com/

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-03-19 13:24:22

Prečítané: 1647x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie