HEATHEN - The Evolution Of Chaos

Zdá sa, že vrece s nadmieru podarenými comebackmi sa ešte nepodarilo zašiť. Heathen z Bay Area nikdy nepatrili k thrash metalovej smotánke a to aj napriek tomu, že ich dva doterajšie albumy si u vtedajších kritikov nevyslúžili nijak hanoblivé slová. Už v roku 2002 sa hudobníci opäť rozhodli hrať poctivé thrash metalové remeslo, ale doteraz sa im podarilo zlepiť len kompiláciu Recovered (2005). Na plnohodnotný album tak museli fanúšikovia čakať až dodnes, čiže niečo vyše 18 rokov. (Posledný album Victims Of Deception vyšiel v roku 1991).

The Evolution Of Chaos vôbec neznie ako nahrávka od kapely z druhej thrash metalovej ligy. Z kvalitných inštrumentálnych výkonov vynikajú predovšetkým gitary skúseného Lee Altusa (EXODUS), ktorému veľmi príjemne sekunduje služobne mladší Kragen Lum. Charizmatický vokál Davida Whitea je ďalším podstatným pilierom kvality nahrávky. Vypočujte si napríklad refrén v trojke Control By Chaos, alebo jeho sympatickú farbu hlasu v baladickejších skladbách Hero´s Welcome, či Red Tears Of Disgrace. Práve tieto dve sú akýmsi osviežením beztak výbornej speed/thrashovej jazdy, ktorú korunujú živelné pecky ako napríklad Dying Season. Tá sa po intre blysne fantastickým riffom a jej pulzujúci rádius musí poslucháča okamžite presvedčiť. Až jedenásť minútová No Stone Unturned ponúkne pomalšie tempo v ktorom dominujú mohutné riffové hradby, dopĺňané jednoduchými, no o to účinnejšími harmonickými linkami. Prekvapením je náhle stíšenie a prechod do pokojného intermezza zhruba v šiestej minúte skladby. Osobným vrcholom nahrávky je ale posledná kompozícia Silent Nothingness. Gitarové sóla sú tu skutočne veľmi efektívnou zbraňou, pričom vystupňovanie a vypätosť skladby je naozaj učebnicové. Všetko je podčiarknuté kvalitnou speváckou linkou, obzvlášť v závere. I keď je hrací čas naozaj ozrutný, hluchých miest je na nahrávke minimum a vy cítite potrebu "drtiť" tento priamočiaro-melodický náklep znova a znova.

Začiatok roka 2010 je v znamení špičkového thrash metalu. Oveľa známejším Newyorčanom Overkill sa s prehľadom vyrovnajú i Sanfranciskí Heathen. Matrošu na The Evolution Of Chaos sa dá formálne máločo vytknúť, navyše nádherne dokazuje životaschopnosť kapely. Od začiatku do konca absolútne presvedčivé thrash metalové album, z ktorého nejeden song poputuje do zlatého fondu kapely.

9 / 10

Tracklist

01. Intro
02. Dying Season
03. Control By Chaos
04. No Stone Unturned
05. Arrows Of Agony
06. Fade Away
07. A Hero`s Welcome
08. Undone
09. Bloodkult
10. Red Tears Of Disgrace
11. Silent Nothingness

Zostava

David White - vokály
Lee Altus - gitara
Kragen Lum - gitara
Jon Torres - basgitara
Darren Minter - bicie

Informácie o albume

Žáner: Thrash Metal

Dátum vydania: 25.01.2010

Typ:

Dĺžka: 68:28

Vydavateľstvo: Mascot Records / King Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2010-02-04 01:12:40

Prečítané: 1188x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie