HOST - IX

HOST - IX

V posledných rokoch ma tvorba PARADISE LOST nejako prestala baviť. Ich posledné štyri albumy nie sú vyslovene zlé, no najlepšie roky už majú za sebou. Jedinou výnimkou je skladba "Beneath Broken Earth", ktorú považujem za jednu z ich najlepších. Ich posledné vystúpenie na Brutale ma úplne dorazilo a neostáva si počkať, či ešte dokážu prísť s niečím zaujímavým. A prečo tu vlastne píšem o kapele, ktorá nie je objektom tejto recenzie?

Projekt HOST totiž nadväzuje na rovnomenný album skupiny a jeho autorom je Greg Mackintosh. Skupina v  tom období experimentovala so synthpopom a darkwave. Album sa nestretol s veľkým pochopením, ale podobný osud postIhol viacero doomových kapiel. ktoré začali experimentovať s elektronikou. Za všetky pripomeňme osud albumu "34,788%...Complete" od MY DYING BRIDE. Ako však podotkol Greg, nejde o pokračovanie albumu, ale o nadviazanie na istú potrebu tvoriť hudbu inými prostriedkami.
 


 

Na albume nájdeme pomerne pestrú zmes piesní, v ktorých sa miešajú štýly ako synthpop, darkwave či gothic rock. To sú ale len prostriedky na vyjadrenie emócií. Tie sú v zásade melancholické, miestami až depresívne. Ako sa vyjadril autor hudby, on skladá smutnú hudbu a to je preňho červená čiara. S tým sa ako poslucháč plne stotožňujem a až na pár výnimiek mi veselá hudba absolútne nič nehovorí. Ďalším spojovacím článkom nahrávky je esencia tvorby PARADISE LOST. Spomínaná špecifická hudobná melanchólia z pera Grega Mackintosha umocnená čistými vokálmi Nicka Holmesa. Toto je proste ich licencia, ktorú si nepomýlite s nijakou inou. V porovnaní s dvadsať rokov starou tvorbou išli technológie prudko vpred a na výsledku je to poznať. V tomto smere je omnoho dotiahnutejšia a zvukovo príťažlivejšia. Za samotný fakt, že sa Greg pustil do tvorby tejto hudby, je zodpovedné hluché covidové obdobie. Po nahratí albumu oň prejavili záujem Nuclear Blast, ktorý vycítili jeho potenciál. Ten tam bez debaty je a mne pripadá atraktívnejší než posledné nahrávky PARADISE LOST.

Medzi najvydarenejšie kusy považujem skladby "Tomorrow's Sky", "Hiding From Tomorrow" a záverečné tri piesne. Tie možno nedisponujú tak výraznými prvkami, no vo výsledku sú to veľmi temné a intímne spovede.
 


 

HOST natočili zaujímavú nahrávku, ktorej základom je esencia tvorby PARADISE LOST. Použili len iné výrazové prostriedky, ku ktorým sa vrátili po viac než dvadsiatich rokoch. Je to veľmi príjemná novinka, ktorá rozhodne stojí za pozornosť. 

8 / 10

Tracklist

01. Wretched Soul
02. Tomorrow's Sky
03. Divine Emotion
04. Hiding From Tomorrow
05. A Troubled Mind
06. My Only Escape
07. Years of Suspicion
08. Inquisition
09. Instinct
Bonus:
10. I Ran
11. Hiding From Tomorrow (Lustmord remix)
12. Tomorrow's Sky (Gost remix)

Zostava

Greg Mackintosh - hudba
Nick Holmes - vokály

Informácie o albume

Žáner: Dark rock / Synthpop

Dátum vydania: 24.02.2023

Typ: CD, LP, digital

Dĺžka: 38:33

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://officialhost.co.uk

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2023-04-13 20:06:16

Prečítané: 387x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie