HOUR OF PENANCE - Paradogma

Veľké nádeje, ktoré boli vkladané do týchto talentovaných Talianov, sa v spojitosti s ich štvrtým štúdiovým albumom naplnili. Hudobná línia v ich prevedení začína naberať na kvalite, a to už má kapela na konte minimálne dva sľubné záznamy. Jedná sa o Pageantry For Martyrs (2005), ale predovšetkým o predošlý album The Vile Conception (2008), ktorý možno označiť prívlastkom prelomový. Rimania na ňom jasne upozornili, že s ich brutal death metalovým šialenstvom treba vážne počítať. Paradogma je logickým pokračovaním v nastolenom trende a so značným perfekcionizmom sa snaží vylepšiť dojmy z predošlej tvorby kapely.

Nie, Hour Of Penance nie sú žiadni novátori. Svojím prejavom ukážkovo zapadajú do mantinelov žánru, pričom v sebe snúbia viacero ingrediencií známych z tvorby známejších spolkov. Typickým poznávacím znamením kapely je mohutný gitarový tlak, nie nepodobný zaoceánskym Hate Eternal. Spomeňme ale i skutočné bubenícke eso, ktorým je Mauro Mercurio. Jeho končatiny kmitajú vo frekvencii, ktorá je charakteristická pre absolútnu svetovú špičku, nehovoriac o pestrosti a presnosti jeho hry. Veľmi surovým a agresívnym hrdlom disponuje frontman Francesco Paoli, ktorého poznáme i z pôsobenia u spriaznených kolegov Fleshgod Apocalypse. Pripočítajme k tomu jedovaté frázovanie v skutočne rýchlom tempe a máme tu ďalší podstatný bod, ktorý robí z Hour Of Penance členov svetovej triedy v BDM.

Paradogma naozaj ponúka zatiaľ najsilnejší materiál v histórii kapely. Už začiatok albumu ponúka zdrvujúce útoky v podobe skladieb Paradogma, Thousands Of Christ a The Woeful Eucharisty, ktoré si jednoznačne riekli o svoje miesto v zlatom fonde kapely. Zdobí ich nekompromisne sa valiaca rytmická smršť, kde tu vyšperkovaná gitarovou vyhrávkou či sólom a všetko kontrolujúci vokál Francesca Paoliho. Spomalenie a niečo z pokojnejších stredných temp ponúkne štvorka Malovelence Of The Righteous, ale po nej sa opäť všetko spúšťa v šialene rýchlych intenciách. Jedinou netypickou skladbou, ktorú sme v podaní kapely ešte nemali možnosť počuť, je záverečný atmosférický hymnus Apotheosis, ktorý by sa svojím vyznením pokojne hodil do koncepcie poľských extrémistov Behemoth.

Paradogmou si Hour Of Penance definitívne zabezpečili miesto v súčasnej špičke brutálneho death metalu. Hoci medzi novinkou a predchodcom nie je zas až taký výrazný kvalitatívny rozdiel, k tomuto materiálu môžu vyznávači priamočiareho a energického death metalu pristupovať s nadšením. Osobne tu však ešte vidím priestor a potenciál stúpnuť k tým úplne najvyšším métam.

8,5 / 10

Tracklist

01. Paradogma
02. Thousands Of Christs
03. The Woeful Eucharisty
04. Malevolence Of The Righteous
05. Caged Into Falsehood
06. Incestuous Dynasty Of Worms
07. Adversary Of Bigotry
08. Incontrovertible Doctrines
09. Spiritual Ravishment
10. Apotheosis

Zostava

Francesco Paoli - vokál
Giulio Moschini - gitara
Silvano Leone - basgitara
Mauro Mercurio - bicie

Informácie o albume

Žáner: Brutal Death Metal

Dátum vydania: 31.03.2010

Typ:

Dĺžka: 37:36

Vydavateľstvo: Unique Leader Records

Webová stránka:

Krajina: Taliansko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2010-04-03 01:33:54

Prečítané: 1355x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie