ICED EARTH - The Glorious Burden

Glorious Burden malo vyjsť snáď už pred rokom, ale kapelu zasiahla neuveriteľná rana. Najprv odišiel gitarista Larry Tarnowski a potom sa vokalista Matt Barlow rozhodol, že po tragédii, ktorá sa stala v New Yorku 11. septembra, už viac nemá chuť spievať a skončil s hudobnou kariérou. Najväčšou ranou pre kapelu vždy býva, keď odíde poznávacie znamenie - spevák. Matt, mimochodom manžel sestry Schaffera,bol vlastne nútený odísť, pretože jeho spevácky výkon nezodpovedal tomu, čo by sa od neho čakalo... A tak mal líder kapely, gitarista Jon Schaffer hlavu v smútku a nastal problém, čo ďalej. Materiál pre Glorious Burden bol údajne už komplet hotový. Lenže Jonovi prišlo asi veľmi vhod, že sa do kapely JUDAS PRIEST vrátil jej bývalý frontman, Rob Halford. A tak si bývalého vokalistu, Tima "Rippera" Owensa, ukradol pre seba a svoje ICED EARTH. Aká irónia, že práve ICED EARTH spravili coververziu songu od JUDAS PRIEST "The Ripper".

Výsledok môžeme posúdiť práve teraz. Jon Schaffer sľuboval, že sa bude líšiť od ostatných albumov Iced Earth a veruže mal pravdu. Ťažko povedať, či je to novým vokalistom, ťažko povedať, či pre neho Schaffer materiál špeciálne upravil. Ale ICED EARTH kedysi zneli snáď ako power metalová kapela, našli sme občas aj prvky progresívneho metalu. Hudba bývala melancholická až depresívna - spomeňme si napr. na skladby "Melancholy - The Holy Martyr" alebo "I Died For You". Depresívne pasáže sa tu vyskytujú menej, ale staré rýchle veci od Iced Earth hlavne v druhej polke albumu sa zachovali. Iced Earth sa vyznačovali svojskými riffmi, ktoré ale stále nájdeme aj v súčasnej tvorbe. (tým sa vyznačoval aj Schafferov projekt s Hansim Kurschom z Blindu - Demons and Wizards) Napriek tomu, kapela sa posunula trošííčku viac ku klasickému heavíku. Vlastne dosť veľa skladieb môžeme charakterizovať ako kombinácia Icedov s Judasmi. Vokál robí veľmi veľa. Skúste si vypočuť singlovku "The Reckoning". Ja som počas songu mala pocit, že ju naozaj naspieval sám Rob Halford. (vokál á-la Painkiller) Tu vidíme, prečo bol Tim skvelou náhradou za Roba. Mimochodom, je to vynikajúci song. V rebríčkoch singlov USA sa dokonca drží na popredných pozíciách. Cover tohto singlu mi akosi veľmi pripomína kresbu "The Trooper"-a od Ironov, akurát prevedenú do americkej občianskej vojny. Američania sa v jedinej veľkej bitke odohrávajúcej sa na ich kontinente stále rýpu s radosťou ako decko v svojom nose... (viď. aj záver albumu o Gettysburgu, takisto motív z americkej občianskej vojny)

Album je vlastne veľmi patriotský. Ťažko povedať, čo Iced Earthov, resp. Schaffera k tomu viedlo, zrejme práve katastrofa týkajúca sa Newyorských dvojičiek. Som mimochodom zvedavá, ako bude album prijatý v dobe protiamerických nálad. Už úvodná "Star-Spangled Banner" o tom patriotizme svedčí, pretože je to americká hymna v inštrumentálnej gitarovej forme. "Declaration Day" v tom duchu pokračuje, už názov nám to napovedá. Takisto obsahuje časť U.S. hymny. Je až úžasné, ako do seba zapadá Schafferov štýl hrania a Ripperov spev. Nevedela som si to predstaviť, ale podarilo sa to. Že toto album naozaj stojí za to, bolo mi jasné už po prvých štyroch songoch. Ripper že ťahal JUDAS PRIEST ku dnu?? To asi ťažko ... Tretia "When The Eagle Cries" je v albume aj v akustickej verzii a je to až baladický song, má silnú atmosféru, ale tragiku Barlowovho spevu nedosiahol. Barlow bol proste iný typ vokalistu, stvorený na dramatické a melancholické nálady a oveľa pompéznejší ako Tim. Je to zase niečo nové, ale dobré. Tim je ostrejší, pri jeho painkillerovskom jačaní sa vám môžu ježiť chlpy na zátylku. Toto zase Matthew nevedel ..Naozaj by ma zaujímalo, ako by Glorious Burden znelo s ním, samozrejme pokiaľ by podal aspoň taký výkon, ako na ostatných albumoch ... V podobnom duchu ako song vyššieuvedený song, kt. je napísaný ako pamiatka na 11.9. 2001, sa nesie aj sladba "Hollow Man". Podarený slaďák, ktorý sa pôvodne mal nachádzať už na minulom albume a preto troška vybočuje z konceptu. Skutočná perla prichádza na konci. V limited edícii je tento monumentálny epos na druhom CD, len dúfam, že to nie je len bonus a tieto tri songy sa budú nachádzať aj na "bežnej verzii" Glorious Burden. Dej sa odohráva roku 1863 v Gettysburgu. Troj-kompozícia začína epickou, samozrejme národniarskou, opäť US hymnou začínajúcou "The Devil To Pay" s premenlivými náladami a veĺkovýpravnou atmosférou. V tvorbe Iced Earth si spomeňme napr. na Dante's Inferno, k tomu sa tento perfektný song z hľadiska štruktúry dá prirovnať. Ďalšia dlhokánska podobná pieseň je aj "High Water Mark", čo mňa osobne veľmi prekvapilo. Dve epické kompozície na jednom albume, to je odvaha. Limited edition fakt stojí o tú stovku naviac za to... Každopádne Glorious Burden je pozoruhodný album. Vidno, že Schaffer nad ním strávil veľmi veľa času, aby ho vypiloval takmer k dokonalosti - a Ripperov vokál mu dodal úplne novú fazónu. S radosťou si počkám na to, ako dopadne pomyselný súboj s Judas Priest, ktorí vydajú album koncom roka 2004 ...

8 / 10

Tracklist

CD 1:

01. Star-Spangled Banner
02. Declaration Day
03. When the Eagle Cries
04. The Reckoning [Don't Tread on Me]
05. Greenface
06. Attila
07. Red Baron/Blue Max
08. Hollow Man
09. Valley Forge
10. Waterloo
11. When the Eagle Cries [Unplugged]

CD 2: Gettysburg (1863)

12. The Devil to Pay
13. Hold at All Costs
14. High Water Mark

Zostava

Tim "Ripper" Owens -spev
Jon Schaffer - gitara
Ralph Santolla - gitara
James MacDoough -basa
Richard Christy - bicie

Informácie o albume

Žáner: Power/Thrash Metal

Dátum vydania: 12.01.2004

Typ:

Dĺžka: 78:50

Vydavateľstvo: SPV

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-09-26 22:39:26

Prečítané: 1886x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie