IMMOLATION - Majesty And Decay

Pravý, čistokrvný death metal ešte newyorských velikánov neomrzel. Asi prvá vec, ktorá vás napadne po spustení ich ôsmeho albumu pomenovaného Majesty And Decay. A prvou vecou ktorá upúta, je bezpochyby veľmi úhľadný booklet, plne korešpondujúci s názvom albumu. Immolation a Paul Orofino je už nerozlučiteľný blok, takže novinka sa znova nesie v znamení jeho producentskej paličky. Od tejto legendárnej úderky sme sa na posledných fošniach dočkali jasne badateľného ústupu, dokonca náznakov prílišného vyčerpania. Samozrejme, ani novinka neuhne z ich jedinečného štýlu, ktorý kapela pestuje a zdokonaľuje už takmer dve dekády.

Majesty And Decay je príjemným prekvapením. Immolation viditeľne ožívajú a opäť sa derú na tie najvyššie pozície v prvej lige, ktorú v posledných rokoch ovládali predovšetkým služobne mladší kolegovia. V skladbách je cítiť pravého ducha kapely, ktorá chce presvedčiť, že sa dokáže priblížiť k ich najlepším nahrávkam z prelomu storočí. A darí sa jej to. Nechýba klasický zvuk, nechýbajú charakteristické Vignove gitarové sóla a apokalyptické vyhrávky, ktoré podčiarkujú už beztak beznádejnú a chaotickú atmosféru. Sú to Immolation do bodky tak, ako ich máme radi. Samo o sebe by to ale výhrou nebolo, ak by to všetko nepôsobilo oveľa presvedčivejšie, než na posledných nahrávkach, končiac tri roky starým Shadows In The Light. Slová o najsilnejšom materiáli, ktorý bol kedy kapelou stvorený, treba brať samozrejme s rezervou. Reálne sa im desiatka skladieb + 2 intermezzá nemôže rovnať ani náhodou. Ale počúvať mohutné hymny typu Divine Code, A Glorious Epoch, A Thunderous Consequence, či skvele vystavanú The Rapture Of Ghosts opäť s nádherne doznievajúcim záverečným motívom, je naozaj veľkým potešením. Zvyšok materiálu kvalitou nezaostáva ani o piaď. Samostatnou a nenahraditeľnou kapitolou je hlas predáka Rossa Dolana. Rovnica Dolan = Death Metal tak zostáva naďalej v platnosti.

Trúfam si povedať, že s takto kvalitnou doskou sa nepočítalo. Predsa len, status legendy sa pomaly prebáral do nížin. O to väčšia je radosť počúvať ju. Majesty And Decay je naozajstným majestátom a hodenou rukavicou nielen pre dobových rovesníkov, ale takisto aj pre mladších kolegov v dnes už bohato rozšírenom žánri. Životaschopnosť kapely je nateraz úplne jasná.

8,5 / 10

Tracklist

01. Intro
02. The Purge
03. A Token Of Malice
04. Majesty And Decay
05. Divine Code
06. In Human Form
07. A Glorious Epoch
08. Interlude
09. A Thunderous Consequence
10. The Rapture Of Ghosts
11. Power And Shame
12. The Comfort Of Cowards

Zostava

Ross Dolan - basgitara, vokál
Bill Taylor - gitara
Robert Vigna - gitara
Steve Shalaty - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 05.03.2010

Typ:

Dĺžka: 45:03

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2010-03-11 01:21:39

Prečítané: 1010x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie