IN THE WOODS… - Cease The Day

IN THE WOODS… - Cease The Day

Reunion kapely po dlhých rokoch hibernácie nemusí nutne znamenať len zopár spomienkových koncertov, prípadne jednu dosku z nostalgie. Nórski progresívni melancholici IN THE WOODS… to vedia a od návratu v roku 2014 nám servírujú už druhý, celkovo svoj piaty album. "Cease The Day" vyšiel opäť pod hlavičkou Debemur Morti Productions.

Časy 90. rokov, kedy doomové kapely radi experimentovali, sú preč a dnes už metalových poslucháčov máločo prekvapí. IN THE WOODS… si ale vždy robili hudbu po svojom a inak tomu nie je ani v roku 2018. Ich nové dielo začína sviežim spevom, v pozadí počuť zvuky lesa. Stačí však pár sekúnd a už sme obklopení kulisou príjemného, prevažne pomalého burácania. Nóri okrem doomu zabrúsili po čase aj do vôd black metalu, vo väčšine skladieb predvádzajú obidva štýly a pritom prechádzajú z jedného do druhého plynule, s až prekvapivou ľahkosťou. Kým v otváračke "Empty Streets" prevláda prvý zmieňovaný, nasledujúca "Substance Vortex" je viac o tom „čiernom kove“. Samozrejmosťou je súhra dvoch gitár, nájdeme tu pomalšie i rýchlejšie riffy, melodické vyhrávky a vybrnkávačky, prepracované sóla, občas umne zdvojené. Nechýbajú ani klávesy, ktoré túto zvukovú kulisu kvalitne obohacujú. Anders Kobro, jediný pôvodný člen zo starej éry, udáva za bicími nekompromisné rytmy a zaručuje, že IN THE WOODS… sa držia v progresívnych vodách. Vokály, ako už tušíte, predvádzajú striedanie čistých spevov s blackovým škrekom. Ich protagonista Mr. Fog zvláda oboje na jednotku, jeho prejavu nechýba razancia a v potrebných momentoch ani emócie.
Za pomyselné vrcholy považujem naliehavo pôsobiacu "Respect My Solitude" a mimoriadne melancholickú "Still Yearning". Obidve záležitosti sú doomovo ladené a dokazujú to aj texty - množstvo úryvkov ľahko zachytíte z posluchu.
„I promise to keep you in my heart…“A po siedmych piesňach album končí tak, ako začal - ústredným motívom (tentokrát s klavírnym doprovodom) v titulnej skladbe, ktorá pôsobí sťaby Outro a celú dosku uzatvára.
IN THE WOODS… nahrali solídne dielo, na ktorom kombinujú minimálne dva potemnelé štýly. "Cease The Day" ponúka príjemné, relatívne zapamätateľné motívy, spája v sebe tvrdosť s jemnosťou a je na ňom čo objavovať. Mám problém prirovnať ho k čomukoľvek zo staršej tvorby tejto kapely, tak sa vykašlime na porovnávania a len vychutnávajme krásu ponúkanej hudby.

8 / 10

Tracklist

1. Empty Streets
2. Substance Vortex
3. Respect My Solitude
4. Cloud Seeder
5. Still Yearning
6. Strike Up With The Dawn
7. Transcending Yesterdays
8. Cease The Day

Zostava

James "Mr. Fog" Fogarty - vokály, klávesy, gitary
Bernt Sørensen - gitary
Kåre André Sletteberg - akustické gitary
Anders Kobro - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Doom/Black Metal

Dátum vydania: 23.11.2018

Typ: CD

Dĺžka: 53:32

Vydavateľstvo: Debemur Morti Productions

Webová stránka: http://inthewoods-no.bandcamp.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-12-16 20:10:22

Prečítané: 872x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie