ISON - Inner-Space

ISON - Inner-Space

Vesmír fascinuje ľudstvo odjakživa a stal sa veľkou inšpiráciou pre množstvo umelcov. V rámci metalovej scény by sme mohli spomenúť kapely ako VOIVOD, The KOVENANT, ARCTURUS, DARKSPACE a mnoho iných.

Projekt s názvom ISON vznikol pred štyrmi rokmi vo Švédsku ako dielo dvojice známych muzikantov. Ide o speváčku juhoafrického pôvodu Heike Langhans (DRACONIAN, :LOR3L3I:), ktorá tu spolupracuje s gitaristom a spevákom Danielom Änghedem (CRIPPLED BLACK PHOENIX). Pod týmto názvom stihli vydať dvojicu vydarených EP a "Inner-Space" je ich prvý dlhohrajúci album. Svoju hudbu poňali svojským spôsobom, pričom do nej vnášajú prvky ambientu, drone/doomu a rocku. Je to veľmi pokojná a zasnená hudba, plná melanchólie a intimity. Pokojne si pláva priestorom, pričom nemá žiadne vrcholy a pády, respektíve sú veľmi nenápadné. Veľkou devízou ich hudby je prítomnosť živých nástrojov, ktoré dopĺňajú rôzne syntetizátory či sample. Tie využívajú v rozumnej miere a snažia sa len dotvárať výslednú atmosféru.

Pokiaľ máte kladný vzťah k atmosférickej hudbe a ambientu, mohla by vás táto nahrávka osloviť. Nenachádzajú sa tu totiž žiadne dramatické momenty a je to svojou formou veľmi minimalistické dielo. Snová atmosféra piesní vás vtiahne do izolovaného sveta, ktorý je ideálnou kulisou k meditácii. Stačí si zavrieť oči a nechať sa unášať na vlnách melanchólie skrz tajuplný vesmír. Možno sa v myšlienkach dostanete k otázkam, ktoré vás počas bežného dňa nenapadnú. Alebo naopak úplne vypnete mozog a na hodinu sa izolujete od reality. Tak či onak je to skvelý relax. Ľudský rozmer dáva tejto nahrávke najmä nádherný hlas Heike Langhans, ktorý nastoluje filozofické otázky života a smrti. V jej hlase je čosi nevinné a nadpozemské, čo sa k tejto hudbe mimoriadne hodí. V skladbe "Radiance" si ako hosť zaspieval Niege (ALCEST), ktorý sa tu paradoxne prezentuje aj svojím blackovým spevom."Inner-Space" prináša poslucháčovi nevšednú kombináciu ambientu, doomu a rocku, ktorý vás vyvedie mimo priestor a čas. Pokiaľ vám tento lahodný koktejl zachutí, určite si vypočujte aj ich predošlé dve EP. Nebudete ľutovať.

8,5 / 10

Tracklist

1. Inner - Space
2. Radiance
3. Equals
4. ISAE
5. Shipwrecks
6. The Fifth World
7. Everything's About To Change Forever
8. A Golden Force

Zostava

Daniel Änghede - spev, gitara, basa, klávesy
Heike Langhans - spev, gitara, klávesy

Informácie o albume

Žáner: Drone/Doom Ambient, Shoegaze

Dátum vydania: 25.08.2019

Typ: CD, LP

Dĺžka: 61:14

Vydavateľstvo: Avantgarde Music

Webová stránka: http://ison444.bandcamp.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-12-12 00:47:06

Prečítané: 961x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie