KATLA. - Allt þetta Helvítis Myrkur

KATLA. - Allt þetta Helvítis Myrkur

V roku 2015 prišla nečakaná správa z tábora islandských SÓLSTAFIR, že v skupine končí bubeník Guðmundur Óli Pálmason. Ten ostal v šoku, keďže bol jeden z dvoch zakladajúcich členov súboru. Okrem toho mali za pár dní vyraziť na európske turné, ktoré nakoniec absolvovali bez neho. Celé to vyústilo do súdneho sporu, ktorý sa vlečie dodnes. Guðmundur spolu so spevákom Aðalbjörnom Tryggvasonom totiž vlastnili spoločnosť Svalbard, ktorej majetkom je ochranná známka skupiny a spravovala jej obchodné aktivity. Bol to trpký koniec viac než dvadsať ročnej spolupráce a kamarátstva.

Guðmundur však na hudbu nezanevrel a spolu s Einar Thorberg Guðmundssonom (FORTÍÐ) založili formáciu KATLA. Nebola to ich prvá spolupráca, keďže obaja pôsobili v black metalovej skupine POTENTIAM. Debutový album vydali pred troma rokmi a novinka "Allt þetta Helvítis Myrkur" je jeho nasledovníkom. Hudobne a hlavne formou sa však posunul do trochu iných vôd.

Nájdete na ňom majestátnu hudobnú zmes, ktorá má omnho temnejší nádych ako ich prvotina. Spája v sebe doom metal, hymnické spevy, klávesové party a ambientné prvky. Na albume nenájdete výrazné hity, ktoré si zahráte večer pri ohníčku. Ide skôr o kompozície, ktoré voľne plynú priestorom a časom. Celý album je postavený predovšetkým na atmosfére. Od úplne pokojných nálad cez melanchóliu, strach až po agresívne nálady. A práve v tých najvyhrotenejších polohách znie ich hudba mimoriadne príťažlivo. Akoby začala postupne vibrovať a vybuchovať. Tu najviac pripomína islandskú sopku Katla, podľa ktorej sa skupina pomenovala. Celá nahrávka pôsobí veľmi znepokojivým dojmom, dokonca aj v miernejších pasážach. Nevyvoláva v poslucháčovi priamo hrôzu, no pod jej povrchom drieme neznáme nebezpečenstvo.Mimochodom, názov albumu to vystihuje a dal by sa preložiť ako "Všetka tá pekelná temnota". Po zvukovej stránke je to veľmi surová nahrávka, ktorá ponecháva nástrojom ich prirodzený sound. Rytmika piesní nie je nijak zložitá. Nájdete tu predovšetkým pomalé valivé tempá, no neboja sa ani extrémov. V týchto momentoch sa približujú až k black metalovej forme. Einarov vokál má hneď niekoľko polôh. Čistý spev strieda s priškrteným chraplákom a blackovým škrekom. Jednotlivé skladby na seba plynule nadväzujú a aj preto album pôsobí ako monolit. Svojou formou mi pripomína nahrávku "Sorni Nai" od ruskej formácie KAUAN. Musím pochváliť aj grafické spracovanie digipacku, ktorý obsahuje množstvo pôsobivých čiernobielych fotografií. Ich autorom je Guðmundur a sú na nich zobrazené temné scenérie Islandu. Snímky pôsobia tajuplne a chladne, čím skvele dopĺňajú atmosféru ich hudby.

"Allt þetta Helvítis Myrkur" je nahrávka, ktorú treba vnímať ako celok. Svojou hudbou vás vtiahne do lona islandskej prírody a ukáže vám všetku jej temnotu.

9 / 10

Tracklist

1. Ást orðum ofar
2. Villuljós
3. Líkfundur á Sólheimasandi
4. Sálarsvefn
5. Vergangur
6. Hvítamyrkur
7. Húsavíkur-Jón
8. Allt þetta Helvítis Myrkur
9. Svartnætti

Zostava

Einar Thorberg Guðmundsson - vokály, gitara, basa
Guðmundur Óli Pálmason - bicie, vokály, gitara

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric Doom Metal

Dátum vydania: 13.11.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 65:32

Vydavateľstvo: Prophecy Productions

Webová stránka: http://katlaiceland.bandcamp.com

Krajina: Island

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-12-27 16:42:29

Prečítané: 654x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie