KIRK WINDSTEIN - Dream In Motion

KIRK WINDSTEIN - Dream In Motion

Správa o sólovom projekte KIRKa WINDSTEINa ma trochu zaskočila. Tento majster ťaživých gitarových riffov sa pohybuje na scéne viac než tridsať rokov a CROWBAR je predovšetkým jeho dielom. Okrem toho však Kirk participoval aj na iných projektoch, ako DOWN alebo KINGDOM OF SORROW. Napriek tomu dostal nutkanie vyjadriť svoje emócie skrz sólový album.

Na ňom nájdete zmes rôznych piesní, ktoré výrazným spôsobom prepája svojská melancholická nálada. Nejde o žiadne "ufňukané" balady, ale temné zádumčivé skladby, z ktorých cítiť dospelosť. Predstaviť si tieto skladby na albumoch spomínaných kapiel, by s prižmúrením jedného oka snáď šlo. Na druhej strane treba objektívne priznať, že niektoré ("Toxic") by kľudne zniesli nálepku CROWBAR. Je ale pravdepodobné, že bez nich by nahrávka znela príliš jednotvárne. V tomto smere teda plne chápem, že sa Kirk rozhodol pre sólový projekt. Hudobne môžeme nahrávku definovať ako zmes heavy doomu, blues a grunge. Jednotlivé skladby sa nesú v typicky pokojnom tempe a občas prejdú do mierne vyšších otáčok. Na albume samozrejme nechýbajú jeho typické gitarové riffy, no sú tu zastúpené menšinovo. Väčšinu času si len tak vybrnkáva nosné motívy a okolo nich sa obtáča basgitara, prípadne druhá gitarová linka. V tom vidím asi najväčší rozdiel medzi sólovkou a jeho ostatnými projektami. Dosť neobvykle pôsobia aj klávesy, ktoré ale nie sú nijak výrazné. Skôr veľmi nenápadne dotvárajú výslednú atmosféru a zbytočne nepútajú na seba pozornosť.

Ďalším neobvyklým prvkom je Kirkov vokál, ktorý sa pohybuje skôr v čistej polohe. Jeho hlas síce nemá výrazný rozsah, no čo sa týka sfarbenia počúva sa veľmi príjemne. Treba však podotknúť, že albumu trocha škodí jednotvárnosť a podobná stavba jednotlivých kompozícií. Je to zrejme dôsledok toho, že s výnimkou bicích a klávesov si všetko majster nahral a zložil sám. So zvyškom mu pomohol Duane Simoneaux, ktorý album produkoval a mixoval. Tu treba ešte spomenúť Kirkovu manželku Robin, ktorá je autorkou troch textov na nahrávke. Tie sú podobne ako muzika plné melanchólie a ukazujú Kirka v trocha inom svetle. Vždy som ho vnímal ako nesmierne húževnatého bojovníka, ktorý má svoju jasnú víziu a tej sa drží ako pitbull. Samozrejme každý má v sebe rôzne emócie v rátane takých, ktoré bežne nedáva najavo. Aj v tomto smere je táto nahrávka trochu iná.Sólový album KIRKWINDSTEINa ponúka kolekciu piesní, ktoré znejú zaujímavo aj keď miestami monotónne. Za vypočutie však rozhodne stojí.            

8 / 10

Tracklist

01. Dream in Motion
02. Hollow Dying Man
03. Once Again
04. Enemy in Disguise
05. The World You Know
06. Toxic
07. The Healing
08. Necropolis
09. The Ugly Truth
10. Aqualung (Jethro Tull cover)

Zostava

Kirk Windstein - vokály, gitara, basa
Duane Simoneaux - bicie, klávesy

Informácie o albume

Žáner: Heavy/Doom Metal

Dátum vydania: 24.01.2020

Typ: CD

Dĺžka: 43:51

Vydavateľstvo: eOne

Webová stránka: http://kirkwindstein.bandcamp.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-03-18 12:49:44

Prečítané: 505x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie