KRABATHOR - 20 Years of Madness

Minulý rok oslávila 20. výročie pôsobenia na scéne žijúca death-metalová legenda z Čiech KRABATHOR. K tomuto významnému jubileu vyšla nedávno dvojdisková záležitosť s názvom "20 Years Of Madness". Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že banda okolo lídra Christophera sa rozhodla zrekapitulovať svoju bohatú kariéru, ktorá činí 6 regulárnych albumov a 2 EP-čka. Nie je však tomu tak - namiesto výberovky prichádza na pulty predajní 2CD obsahujúce všetky demonahrávky kapely, ktoré vznikli ešte pred vydaním plnohodnotného debutu "Only Our Death Is Welcome" (1992).

Od svojho vzniku v roku 1984 kapela prešla mnohými personálnymi zmenami - z pôvodnej zostavy zostal už iba neohrozený frontman, gitarista a spevák Christopher. Bol to práve on, kto držal kapelu na žive aj v neľahkých časoch boľševika, kedy bolo zorganizovať death-metalový koncert takmer nemožné. Pre začínajúci KRABATOR (vtedy sa písal názov kapely bez H) bolo veľmi obtiažne sa koncertne presadiť, o vydávaní nahrávok ani nehovoriac. Žiadne licencované hudobné labely, koncertné zákazy, nulová distribúcia - iba čistý underground. Aj napriek všetkým spomínaným okolnostiam nahrávajú štyria zabijaci v septembri 1988 prvú demokazetu "Breath Of Death". V priebehu ďalších troch mesiacov svetlo sveta uzreli demáče "Total Destruction" a "Brutal Death". Nahrávky kapely sa stali žiadaným artiklom medzi metalovou mládežou a so silnejúcim záujmom prišli aj prvé koncerty. V porevolučnej eufórii KRABATHOR (už so zmeneným názvom a novou zostavou) nahráva v apríli 1991 ďalšie demo "Pocity detronizace", ktoré v auguste toho roku nasleduje trojskladbová anglická verzia "Feelings Of Dethronisation". Tým sa končí éra undergroundu, kapely sa ujíma šéf Monitoru Vláďa Kočandrle a z KRABATHOR sa stáva svetová legenda death-metalu, ktorá je spolu s VADER označovaná za kráľov východného bloku.

"20 Years Of Madness" je naplnený až po okraj, kapacity oboch diskov sú využité naozaj úctihodne, booklet je tiež kvalitne spracovaný - množstvo dobových fotiek a informácie ku každému demu aj s obalom kazety. Primárna by ale vždy mala byť hudba a tu je najväčší kameň úrazu - zvuková kvalita. Skladby boli totiž prevádzané do digitálnej formy z použitých demokaziet, ktoré zjavne nahlodal zub času. Keď sa k tomu pripočíta, že materiál bol nahrávaný v nie najlepšie vybavených štúdiách, musí byť jasné, že nemožno očakávať kryštálovo čistý zvuk. Práve naopak, často sa jedná o mizernú kvalitu, hlavne u starších vecí z roku 1988. Gitary majú neuveriteľne plechový zvuk, bicie sa úplne strácajú a spev je poriadne skreslený (nie však efektami). Verím, že sa pri mastrovaní nahrávok spravilo maximum, no aj napriek tomu má 2CD k aspoň priemernému poslucháčskemu zážitku poriadne ďaleko.

Po hudobnej stránke môžme aspoň porovnať vtedajšiu úroveň KRABATHOR s tou dnešnou. Naproti dnešnej ortodoxnej death-metalovej línii prezentovanej na posledných albumoch skupiny, na starších nahrávkach možno vycítiť veľký vplyv kapiel ako VENOM, CELTIC FROST a KREATOR. Väčšina skladieb sa drží v klasickom death-metalovom duchu s občasnými thrashovými ingredienciami. Je zbytočné rozpitvávať skladby, ktoré dnes pôsobia zastaralo a nemajú šancu konkurovať väčšine čerstvej produkcie. Tento materiál naozaj ocenia iba skalní fanúšikovia najúspešnejšej českej death-metalovej skupiny.

V svetle dnešných dní môžem označiť "novinku" KRABATHOR za surový a skôr historický než hudobne cenný dokument vtedajšej doby. Treba si uvedomiť, že "20 Years Of Madness" si nekladie vysoké ambície, hlavným cieľom je priblížiť dnešným metalovým fanúšikom ťažké časy totálneho undergroundu, keď bol metal všeobecne v opozícii voči vtedajšej politickej mašinérii. Tiež je istou satisfakciou, pre ľudí, ktorí vtedy na koncerty chodili, podporovali KRABATHOR a držali ho pri živote. Ak by však aj napriek týmto riadkom mal niekto chuť spoznať "starú" tvár KRABATHOR, nech radšej siahne po výbornom debute "Only Our Death Is Welcome" alebo jeho nasledovníkovi "Cool Mortification" - je to nesporne výhodnejšia a lepšia voľba.

4 / 10

Tracklist

CD1:
BREATH OF DEATH
1. Intro
2. Imperátor
3. Dech smrti
4. Krutý déšť
5. Boj se smrtí
6. Šílenec
7. Flašinet
8. Poslední zvon
9. Pes
POCITY DETRONIZACE
10. Intro
11. Psychodelic
12. Eternal
13. Nesmyslné mrtvoly
14. Odsouzený k zatracení
15. Pacifistická smrt
CD2:
TOTAL DESTRUCTION
1. Diverzní jednotka
2. Totální destrukce
3. Zákeřný válečník
4. Divný císař
5. Tajemství hřbitova
6. Běsnící válka
7. Posmrtná vina
8. Znamení zla
9. In memoriam
BRUTAL DEATH
10. Mučení v ohni
11. Apocrypha
12. Hořící kostel
13. Brutální smrt
14. Zloba
15. Memory
FEELINGS OF DETHRONISATION
16. Psychodelic
17. Eternal
18. Pacifistic Death

Zostava

Christopher - gitara/vokály
Bája - gitara
Hire - gitara
Myšák - basgitara
Bruno - bicie
Kopec - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 27.02.2005

Typ:

Dĺžka: 149:05

Vydavateľstvo: Lava Productions

Webová stránka:

Krajina: Česká republika

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-03-11 00:50:10

Prečítané: 1814x

Autor: Tomáš Binčík

Tomáš Binčík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie