KVAEN - The Great Below

KVAEN - The Great Below

Jednočlenné projekty nie sú na blackmetalovej scéne ničím výnimočným. Často však trpia rôznymi neduhmi ako jednotvárnosť, čo je v doslovnom význame vopred určené. Mal som ale na mysli skôr monnotónosť a príklon k skladateľským šablónam. Samozrejme sú výnimky a jednou z nich je aj KVAEN zo Švédska.

Otcom projektu je multiinštrumentalista Jakob Björnfot, ktorý pred dvoma rokmi prekvapil debutovým albumom "The Funeral Pyre". Jeho pokračovanie "The Great Below" ponúka ešte prepracovanejšiu verziu toho, čo komponuje tento hudobník. Prvú zmenu som zaznamenal už pri zvuku, ktorý je čistejší a transparentnejší. Ale toto bude skôr otázka vkusu, pretože ide o jasný zámer. Mne skôr vyhovuje ten čistejší, v ktorom sú všetky stopy čitateľné. Piesne majú typicky blackmetalový zvuk, ako aj tradičný štekavý vokál. Do istej mieri mi pripomína zvuk, aký používajú DARK FUNERAL. Zároveň môžete vystopovať technické prvky, ktoré ho posúvajú na vyššiu úroveň. A to nemyslím len gitarové vyhrávky, ale aj bicie, ktoré sú veľmi energické a nakopávajú celú muziku. Jakob sa nevyhýba ani gitarovým sólam, ktoré nie sú otravné a majú primeranú dĺžku. Zbytočne neotravujú a svoju úlohu spĺňajú v dokonalej súhre s konštrukciou piesní.Na prvé počutie je jasné, že Jakob je talentovaný gitarista. Zároveň má talent tvoriť chytľavé riffy, ktoré skvele kombinuje s dynamickou rytmikou. Z hudby KVAEN ide dobrá energia, ktorá vo mne dobíja baterky. Je to dosť neobvyklé pri tomto hudobnom štýle, ale je to tak. Ja tam cítim jemné vplyvy starých nahrávok göteborgskej scény, najmä čo sa týka gitarových vyhrávok. Miestami cítiť prvky pripomínajúce nahrávky kultových DEATH. V titulnej skladbe je to asi najviac prítomné, no tých vplyvov možno vystopovať neúrekom. To síce hovorí o nie práve originálnom rukopise, pestrosť celého materiálu to však dostatočne vyvažuje. Okrem klasických víchric tu nájdete aj pomalšie pasáže, čo prispieva k dobrej dynamike nahrávky. Občas sa vyskytnú i atmosferickejšie plochy podporené vkusnými a nerušivými klávesmi. Väčšina piesní dĺžkou nepresahuje päť minút, až na dve výnimky. 

Na nahrávke hosťuje niekoľko hudobníkov ako napr. Mike Wead (KING DIAMOND), Sebastian Ramstedt (NECROPHOBIC), Mathias Lillmåns (FINNTROLL) a jedným gitarovým sólom prispel aj Jeff Loomis (ARCH ENEMY). Bicie nahral Tommi Tuhkala, ktorý figuruje aj v koncertnej zostave projektu.

KVAEN je skvelou ukážkou toho, ako možno skĺbiť energický black metal s technickými gitarovými vyhrávkami. Na ploche 39 minút ponúka poslucháčovi chytľavú dynamickú hudbu, ktorá má tendenciu zaujať aj iných, než len black metalových fanúšikov. 

8 / 10

Tracklist

1. Cauldron of Plagues
2. The Great Below
3. In Silence
4. Damnations Jaw
5. Sulphur Fire
6. Ensamvarg
7. Your Mighty Has Fallen
8. The Fire Within Him Burns

Zostava

Jakob Björnfot - vokály, gitara, basa, klávesy
Tommi Tuhkala - bicie

Informácie o albume

Žáner: Pagan Black Metal

Dátum vydania: 25.03.2022

Typ: CD, LP, MC

Dĺžka: 39:00

Vydavateľstvo: Black Lion Records

Webová stránka: http://kvaen.bandcamp.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-05-01 07:46:41

Prečítané: 442x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie