MALOKARPATAN - Nordkarpatenland

MALOKARPATAN - Nordkarpatenland

Slovenská black metalová kapela MALOKARPATAN vydala svoj druhý album s názvom "Nordkarpatenland". Ide o zoskupenie hudobníkov, s ktorými ste sa mohli stretnúť v kapelách ako REMMIRATH, KROLOK, HROMOVLAD či ALGOR. Ich hudba je v zásade black metalového razenia, no mám mnoho príchutí a v podstate si nekladie žiadne žánrové mantinely. Je v nej cítiť silný vplyv starého metalu, ktorý vznikal v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Či už je to heavy metal, rock´n´roll, thrash metal a už spomínaný čierny kov. Tieto ingrediencie miešajú bravúrne, vďaka čomu majú všetky skladby svojskú atmosféru. Veľmi silný odkaz v ich hudbe zanechali kapely ako MASTER'S HAMMER, BATHORY, MERCYFUL FATE prípadne TÖRR. V prípade tohoto albumu je to aj IRON MAIDEN, ale ide skôr o jednorázovú záležitosť v skladbe "Ked gazdovi upeleší sa v chyži nezdoba zmok". Výsledok tohto kríženia znie veľmi zaujímavo aj keď nejde o nič nové pod slnkom. Po zvukovej stránke sa znažila kapela navodiť špinavší zvuk odpovedajúci danému obdobiu, z ktorého pochádzajú ich vzory. No treba jedným dychom dodať, že ide o profesionálnu nahrávku a nie nejaký paškvil z garáže. Krátke inrá ku skladbám ešte dotvárajú atmosféru tejto nahrávky a sú nevtieravé, vkusné.

Texty kapely sú čiastočne inšpirované starými príbehmi odohrávajúcimi sa na území Karpát (ak chcete Záhoria) alebo ide o fiktívne príbehy zasadené do tohto regiónu. V textoch používajú zabudnuté, archaické, nárečové výrazy, ktoré dodávajú ich hudbe väčšiu autenticitu. Vystupujú v nich postavičky ako hastrman, zvlčilý gróf, čerti či strýc Bartolín. Podobne narábajú s textami MASTER'S HAMMER a to nie je jediná podobnosť s touto kultovou kapelou. A zaiste nie je náhoda, že v skladbe "V hustej hore na stračích nohách striga chalupu svoju ukrýva" hosťuje Necrocock, ktorý ju obohatil svojim nenapodobiteľným vokálom.

"Nordkarpatenland" je majstrovská nahrávka, aká u nás nevychádza úplne bežne. A myslím si, že nie je určená iba milovníkom starého metalu.

8 / 10

Tracklist

01. Nordkarpatenland
02. V okresném rybníku hastrman už po stáročá vyčína
03. Ked starého Bartolína ze šenku na táčkach zvážali
04. Ked svetlonosi započnú v močariskách nazeleno svícit
05. Nedlho po púlnoci opacha sa doplazila z dzíry
06. V hustej hore na stračích nohách striga chalupu svoju ukrýva
07. Ked gazdovi upeleší sa v chyži nezdoba zmok
08. V rujnovej samote pocichu dumá lovecký zámek zvlčilého grófa
09. Na horárni ve folvarku šafári rohatý jáger
10. Ve starém mlyne čerti po nocách mariáš hrávajú

Zostava

Temnohor - spev
As - gitara. vokál, klávesy, zvonky, texty
HV - gitara
Peter - bassgitara
Miroslav - bicie

Informácie o albume

Žáner: Old-school Black Metal

Dátum vydania: 31.10.2017

Typ: CD

Dĺžka: 45:34

Vydavateľstvo: Invictus Productions

Webová stránka: https://malokarpatan.bandcamp.com

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-12-14 18:43:05

Prečítané: 2034x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie